Posejdon z Artemizjon

Posejdon z Artemizjon
Ilustracja
Data powstania

ok. 460-450 p.n.e.

Medium

odlew z brązu

Wymiary

2,09 m

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Posejdon z Artemizjon znany też jako Zeus z Artemizjon – nazwa starożytnej greckiej rzeźby mężczyzny znalezionej w Morzu Egejskim niedaleko przylądka Artemizjon w 1927 roku, pochodzącej z wczesnego okresu klasycznego.

Posąg przedstawia nagiego brodatego mężczyznę w dojrzałym wieku. Stoi on w szerokim rozkroku. Głowa zwrócona w stronę wyciągniętej przed siebie lewej ręki. Prawa ręka odchylona do tyłu. Mężczyzna trzymał w niej niezachowany przedmiot.

Posąg jest wykonany z brązu. Mierzy 2,09 m wysokości. Brwi i usta inkrustowane były miedzią. Oczy, pierwotnie zapewne wykonane ze szkła, wstawiono osobno. Datuje się go na lata ok. 460-450 p.n.e. Obecnie eksponowany jest w Narodowym Muzeum Archeologicznym w Atenach.

Wśród historyków sztuki i archeologów trwa debata, kogo przedstawia posąg. Najczęściej wyobrażony mężczyzna utożsamiany jest z Posejdonem, ale niektórzy (np. John Boardman) przychylają się do opinii, że jest to Zeus. W literaturze spotyka się też unikanie imienia boga w obliczu niemożliwości ostatecznego rozstrzygnięcia, kim był. Kwestia zostałaby rozwiązana, gdyby było wiadomo, co mężczyzna trzymał w prawej ręce, gdyż prawdopodobnie był to jego atrybut: trójząb wskazywałby na posąg Posejdona, a piorun – na Zeusa. Pewną wskazówką, że chodzi o Posejdona jest moneta italskiego miasta Posejdonia, gdzie ukazano Posejdona w bardzo podobnej pozie zamierzającego się do rzutu trójzębem.

Nieznany jest autor rzeźby, chociaż część badaczy przypisuje ją Kalamisowi.

Literatura

Media użyte na tej stronie

NAMA Poséidon.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Marsyas (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY 2.5
Statue de bronze de Zeus ou de Poséidon trouvée au large du Cap Artémision en Eubée. Le dieu étend son bras gauche vers l'avant de son corps et tient dans la main droite un trident ou un éclair. L'identification à Zeus ou Poséidon est controversée, la première restant plus probable. Il s'agit de l'une des rares statues originales de style sévère conservées, notables pour le rendu du mouvement et de l'anatomie. Vers 460 a. C. Hauteur : 2 mètres 09, largeur 2 mètres 10. Musée archéologique national, Athènes, n° Br.15161.