Potępienie Fausta
Muzyka | Hector Berlioz |
---|---|
Libretto | Gèrard oraz Almire Gandonnière |
Język oryginału | francuski |
Prapremiera | 6 grudnia 1846 |
Marsz węgierski z opery Potępienie Fausta W wykonaniu United States Marine Band. | |
Problem z odtwarzaniem tego pliku? Zobacz strony pomocy. |
Potępienie Fausta (La damnation de Faust) – czteroczęściowa kantata dramatyczna z muzyką Hectora Berlioza. Autorami libretta są Gèrard oraz Almire Gandonnière.
Osoby
- Faust – tenor
- Mefisto – bas
- Małgorzata – sopran
- Brander – bas
- głos z niebios – sopran
- władcy piekieł – basy
- studeneci, chłopi, skrzaty, rusałki, serafiny, duchy
Libretto
Libretto jest oparte na dziele Goethego[1]. Spektakl wiernie odzwierciedla treść utworu.
Część I: O wschodzie słońca Faust wędruje po węgierskiej równinie, przyglądając się śpiewom i tańcom wieśniaków. Pogodny nastrój przerywa pojawienie się żołnierzy. Dźwięk trąbki wzywa naród do walki o wolność.
Część II: Sędziwy Faust myśli już o śmierci, kiedy zjawia się wysłannik piekieł – Mefistofeles i obiecuje mu wieczną młodość. Szatan prowadzi Fausta do winiarni Auerbacha w Lipsku, gdzie wesoło bawi się grono mieszczan i studentów. Mefistofeles przyłącza się do zabawy, intonując „Pieśń o pchle”. Śpiącemu Faustowi Mefistofeles ukazuje postać Małgorzaty. Po przebudzeniu Faust chce odnaleźć dziewczynę i szatan przenosi go do miasta, w którym mieszka Małgorzata. W średniowiecznym mieście słychać śpiewy żołnierzy powracających z wojny i piosenki rozbawionych studentów.
Część III: Mefistofeles nakazuje duchom płomieni, aby otoczyły miejsce spotkania Małgorzaty z Faustem. Kiedy dziewczyna budzi się, ze zdumieniem spostrzega Fausta obok siebie. Przy czułych wyznaniach zastaje ich świt i ciekawskie spojrzenia sąsiadów.
Część IV: Faust szybko zapomniał o Małgorzacie. Nieszczęśliwa śpiewa pieśń o utraconej miłości. Faust rozmyśla o pustce i nicości tego świata. Jego duszę koi jedynie piękno przyrody. Dowiaduje się od Mefistofelesa, że Małgorzata, oskarżona o otrucie swojej matki, została wtrącona do więzienia. Szatan zgadza się jej pomóc jedynie za cenę duszy Fausta. Po podpisaniu cyrografu zjawiają się po nich dwa zaczarowane rumaki. W szalonym pędzie Faust i Mefistofeles mijają grupę wieśniaków, modlących się pod krzyżem i figurą świętej Magdaleny. Nagle krzyż zostaje obalony przez piorun, a jeźdźców otaczają piekielne zjawy. Słychać dźwięki dzwonów i echo głosu Małgorzaty, ale Mefistofeles porywa Fausta w otchłań piekielną. Moce piekielne cieszą się z przybycia Fausta. Anielskie głosy wzywają Małgorzatę i unoszą jej duszę do nieba. (według „Przewodnika operowego” Józefa Kańskiego)[2].
Historia utworu
Premiera dzieła odbyła się 6 grudnia 1846 roku w Paryżu w Opéra-Comique[1]. Początkowo negatywnie odebrana opera powróciła do Francji w 1877 roku i spotkała się z pozytywnym odbiorem[3].
W Polsce spektakl został wystawiony m.in. w Teatrze Wielkim – Opera Narodowa, gdzie miał swoją premierę 19 grudnia 2003 roku[4].
25 kwietnia 2015 roku miał także swoją premierę w teatrze operowym Opera Nova w Bydgoszczy a wykonali go soliści, chór, balet i Orkiestra Opery Nova w Bydgoszczy, „Mała Formacja Chóralna” Izabeli Cywińskiej-Łomżyńskiej przy Zesp. Szkół Mechanicznych nr 1 w Bydgoszczy[2]. Potępienie Fausta Opery Nova jest obecnie jedyną w Polsce sceniczną wersją legendy dramatycznej Hectora Berlioza[5].
Zobacz też
- Benvenuto Cellini (inna opera Berlioza)
Przypisy
- ↑ a b Opera: Potępienie Fausta (La Damnation de Faust) – RMF Classic, www.rmfclassic.pl [dostęp 2021-01-29] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-24] .
- ↑ a b Spektakle – POTĘPIENIE FAUSTA (La damnation de Faust) – OPERA NOVA w Bydgoszczy, www.opera.bydgoszcz.pl [dostęp 2021-01-29] .
- ↑ Streszczenie libretta, www.dziennikteatralny.pl [dostęp 2021-01-29] .
- ↑ Potępienie Fausta, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (przedstawienia). [online] [dostęp 2021-01-29] .
- ↑ Justyna Tota , „Potępienie Fausta” powraca na bydgoską scenę z odwagą młodości, Express Bydgoski, 8 grudnia 2017 [dostęp 2021-01-29] (pol.).
Bibliografia
- Karol Stromenger: Iskier przewodnik operowy. Warszawa: Iskry, 1976.
Linki zewnętrzne
- Potępienie Fausta – nuty dostępne w bibliotece cyfrowej International Music Score Library Project
- libretto w oryginale (po francusku): www.hberlioz.com
Media użyte na tej stronie
The "Marche Hongroise" from La damnation de Faust by Hector Berlioz, played by the U.S. Marine Band for the album Director's Choice.
An audio speaker emitting sound waves, in the Gnome style