Potrzeba seksualna
Potrzeba seksualna - właściwość ludzkiego organizmu polegająca na okresowym powstawaniu specyficznego napięcia psychofizycznego, możliwego do zredukowania poprzez podjęcie czynności dających satysfakcję seksualną. Jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka.
Rozwój potrzeby seksualnej
W trakcie rozwoju potrzeby seksualnej bardzo istotne są następujące procesy[1]:
- proces konkretyzacji – polegający na tym, że w miarę nabywania doświadczenia dochodzi do ograniczenia zachowań nieefektywnych na rzecz takich zachowań, które pozwalają na uzyskanie wyższego poziomu satysfakcji seksualnej, stanowi to o ukształtowaniu indywidualnych preferencji seksualnych w normie i patologii
- proces mentalizacji – polegający na uświadomieniu sobie istnienia własnej potrzeby seksualnej, a także sposobów jej zaspokajania z uwzględnieniem istniejących preferencji (samoświadomość własnych cech seksualnych nigdy nie jest pełna, nawet u osób wykształconych w tym kierunku)
- proces socjalizacji – polegający na podporządkowaniu sposobów zaspokajania potrzeby seksualnej wymaganiom obyczajowym i prawnym stawianym przez społeczeństwo (z uwzględnieniem różnic kulturowych)
Zobacz też
- brak lub utrata potrzeb seksualnych
- aseksualizm
- awersja seksualna
- libido
- afrodyzjaki i anafrodyzjaki
- incel
Przypisy
- ↑ Gapik L. Funkcjonowanie seksualne w normie i patologii. Podstawy diagnostyki i terapii. „Przegląd Terapeutyczny”, s. 1–22, 2006.