Poznańska szkoła metodologiczna

Poznańska szkoła metodologiczna (także: szkoła poznańska lub szkoła Kmity[1]) – polski nurt marksizmu, który odrzucał tzw. „humanistyczną interpretację marksizmu”, starając się inkorporować do filozofii marksistowskiej elementy pozytywizmu i osiągnięcia szkoły lwowsko-warszawskiej. Szkoła poznańska koncentrowała się na zagadnieniach epistemologicznych i metodologicznych. W obręb jej zainteresowań wchodziła jednak, przede wszystkim, epistemologia historyczna, metodologia nauk humanistycznych i filozoficzne podstawy humanistyki (rozpatrywane z punktu widzenia marksizmu za pomocą metod analitycznych). Obok filozofów „szkoła poznańska” objęła także historyków i metodologów historii.

Do rozwoju filozofii analitycznej w UAM przyczynił się Kazimierz Ajdukiewicz. Główni reprezentanci szkoły byli jego sukcesorami – należeli do nich Jerzy Giedymin, Jerzy Kmita, Leszek Nowak, Jerzy Brzeziński, Jerzy Topolski i Anna Pałubicka[1].

Przypisy

  1. a b Michał Rydlewski, Kulturowy wymiar postkonstruktywizmu w perspektywie Gramatyki kultury europejskiej Anny Pałubickiej, w: Filo–Sofija, nr 25 (2014/2), s. 405, ISSN 1642-3267

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Marx and Engels.jpg
A montage of pictures of Karl Marx and Friedrich Engels. The photo of Friedrich Engels is reversed.