Poznański Chór Chłopięcy

Poznański Chór Chłopięcy
Dyrygent

Jacek Sykulski

Państwo

 Polska

Miasto

Poznań

Rok założenia

1945

Strona internetowa

Poznański Chór Chłopięcy, znany też jako Polskie Słowiki – polski chór założony przez Jerzego Kurczewskiego, działający w Poznaniu od 1945. Został rozwiązany w 2003 po ujawnieniu afery pedofilskiej – dzieci śpiewające w chórze przez wiele lat były molestowane przez pracowników chóru (skazano 4 pracowników), w tym jego długoletniego dyrygenta Wojciecha Kroloppa[1]. Od 2003 prowadzony jest pod inną nazwą, a jego kierownikiem jest Jacek Sykulski.

Historia

1945–1961

Powstanie chóru zapoczątkowała działalność Jerzego Kurczewskiego, który kontynuował rozpoczętą przed wojną działalność harcerską jako zastępowego poznańskiej drużyny harcerskiej „Sokołów”. Inspirując się tą ekipą, doszło do powstania Chóru Chłopięcego Drużyny Harcerskiej „Miniaturka”. W 1950 chór przekształcono w Międzyszkolny Chór Świetlicy Inspektoratu Oświaty. W okresie 1952–1961 chór nosił nazwę Międzyszkolnego Chóru Chłopięcego, obiegowo zwanym też „Chórem Kurczewskiego”.

1961–1992

W tym okresie dyrygentem Poznańskiego Chóru Chłopięcego był Jerzy Kurczewski. Chór koncertował na 4 kontynentach, brał udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych. Pod koniec dyrygentury Kurczewskiego do nazwy chóru dodano „Polskie Słowiki”.

W 1976 chór został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[2].

1992–2003

W tym okresie Poznańskim Chórem Chłopięcym „Polskie Słowiki” dyrygował Wojciech A. Krolopp. W 2001 chór uzyskał tytuł „Chóru Unii Europejskiej – Ambasadora Kultury”[3][4].

W maju 2003 pod zarzutem molestowania seksualnego nieletnich aresztowani zostali dwaj pracownicy chóru. Do zatrzymania doszło w związku z molestowaniem chłopców z ich osiedla, dopiero w toku śledztwa wychodziły informacje o molestowaniu w chórze. Obaj zostali prawomocnie skazani (później oskarżony zostaje również jeszcze jeden dorosły członek chóru, ostatecznie uniewinniony z braku dowodów). W międzyczasie pojawiały się skargi rodziców wskazujących na otwarty homoseksualizm dyrygenta oraz organizowane przez niego na wyjazdach zabawy polegające np. na „rozbieraniu dzieci do naga”. Skargi były kierowane do dyrektora szkoły oraz urzędu miasta, a sprawą interesował się Marcin Kącki, dziennikarz „Gazety Poznańskiej”, który przekazywał również informację policji[5].

16 czerwca 2003 pod zarzutem molestowania nieletnich zatrzymany został dyrygent chóru Wojciech Krolopp. Następnego dnia ukazał się reportaż Kąckiego pod tytułem „Wszyscy widzieli, wszyscy milczeli”. W podobnym czasie we Francji za molestowanie nieletnich skazani zostali także dwaj menedżerowie współpracujący z Kroloppem przy organizacji tamtejszych koncertów jeszcze od lat 70. a także Christian Vasseur, dyrygent chóru przy gimnazjum św. Jana w Douai[5]. Za molestowanie dzieci z chóru skazano w Polsce na karę więzienia oprócz samego Kroloppa jeszcze trzech innych polskich pracowników chóru[1][6].

Według Marcina Kąckiego, autora książki o Kroloppie, sprawa molestowania dzieci w chórze była w Poznaniu znana wszystkim zainteresowanym co najmniej od lat 60. XX wieku, jednak ukrywano ją ze względu na sukcesy chóru oraz wiążące się z nimi korzyści finansowe. W 1994 roku radni rozważali na sesji rady miasta Poznania przyznanie odznaczenia Jerzemu Kurczewskiemu, dyrektorowi chóru, na wniosek radnego Eugeniusza Budy – wieloletniego wizytatora z ramienia kuratorium oświaty szkoły chóralnej „Polskich Słowików”, co zostało oprotestowane przez radnych Michała Stuligrosza („nie zawsze pożądane skłonności” dyrygenta) i Urszulę Wachowską („zmuszania do praktyk seksualnych i deprawacji”). Inicjatywy bronił radny Tadeusz Kuliszewski, zaś na wniosek szefa komisji kultury Janusza Pazdera protokoły z sesji utajniono ze względu na „interes społeczny”[5][7].

Po 2003

Od 2003 Poznański Chór Chłopięcy działa po usunięciu części nazwy „Polskie Słowiki” jako samorządowa instytucja kultury. Kierownikiem chóru jest Jacek Sykulski. Zespół współpracuje z Poznańską Szkołą Chóralną Jerzego Kurczewskiego, w której kształcą się członkowie chóru.

Dyrygenci

Repertuar

Chór wykonuje utwory a cappella, wokalno-instrumentalne, tradycyjne polskie kolędy, muzykę rozrywkową w aranżacjach na chór oraz muzykę filmową. Zespół proponuje nowe interpretacje arcydzieł muzycznych znanych kompozytorów (Jan Sebastian Bach, Karol Szymanowski, Wacław z Szamotuł, Mikołaj Zieleński, Thomas Tallis, Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Andrzej Koszewski).

Dyskografia

gościnnie

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Krolopp ostatecznie skazany, www.wprost.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
  2. Wysokie odznaczenia państwowe dla zasłużonych zakładów pracy, uczelni, instytucji i stowarzyszeń. „Nowiny”, s. 2, Nr 165 z 21-22 lipca 1976. 
  3. „Polskie Słowiki” są już w Unii Europejskiej.
  4. „Polskie Słowiki” chórem Unii Europejskiej.
  5. a b c Marcin Kącki: Maestro. Agora, 2013. ISBN 978-83-268-1528-7.
  6. Zły dotyk maestra | Przegląd, www.tygodnikprzeglad.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
  7. Paweł Goźliński, Marcin Kącki: Rozmowy z diabłem. Gazeta Wyborcza, 2013.

Media użyte na tej stronie