Prażenie (technologia chemiczna)

Prażenie w warunkach laboratoryjnych (A – tygiel, B – trójnóg, C – palnik)
Wydobycie rud i prażenie (Georg Engelhard von Löhneyß, 1650)

Prażenie – ogrzewanie substancji stałych w wysokiej temperaturze, niższej od ich temperatury topnienia, w celu spowodowania przemian fizycznych lub chemicznych.

Rodzaje procesów prażenia

Rozróżnia się prażenie:

2 NaHCO3Na2CO3 + H2O↑ + CO2↑.

W chemicznej analizie wagowej i mikroanalizie prażenie osadu, zwykle z udziałem silnych utleniaczy, ma na celu doprowadzenie go do postaci czystego tlenku określonego pierwiastka, na podstawie czego można ustalić zawartość tego pierwiastka w wyjściowej substancji. Na przykład prażenie związków krzemoorganicznych prowadzi się z użyciem kwasu siarkowego, w wyniku czego wszystkie grupy organiczne przyłączone do krzemu przechodzą w tlenki węgla i siarczki, które odparowują, zaś pozostałość stanowi czysta krzemionka. Znając masę wyjściowego związku i ważąc otrzymaną krzemionkę, można ustalić zawartość krzemu w tym związku.

W dużej skali produkcyjnej proces prażenia stosuje się do przetwarzania surowców mineralnych i produktów rolnych i prowadzi w piecach przemysłowych. Można tu wymienić[1][2]:

Prażenie w metalurgii (przykład)

Proces prażenia jest stosowany w metalurgii w różnych etapach złożonego procesu hutniczego, na przykład w czasie operacji wstępnej obróbki surowców mineralnych (rud) oraz w czasie zasadniczego przetwarzania chemicznego.

Przykłady obróbki wstępnej
Aparat Dwighta-Lloyda do prażenia do spieczenia (aglomeracji)[3][4]

Wstępna obróbka surowców może polegać na prażeniu do spieczenia. Jest to proces nadtapiania powierzchniowej części drobnych ziaren rudy (np. zmielonej w czasie wzbogacania), co powoduje ich zlepianie się w pożądanym stopniu. W hutnictwie aluminium wstępne prażenie boksytu powoduje dodatkowo rozkład zawartych w rudzie substancji organicznych, co ułatwia ekstrakcję w procesie Bayera[3].

Nadtapianie bez aglomeracji jest korzystne również w innych procesach produkcyjnych, na przykład w czasie otrzymywania kwasu fosforowego metodą ekstrakcyjną (wstępne prażenie fosforytów ogranicza przechodzenie do roztworu tlenków żelaza i glinu)[3].

Prażenie wstępne, na przykład prażenie do spieczenia, jest prowadzone za pomocą, między innymi, taśmowych aparatów spiekalnych Dwighta-Lloyda (taśma spiekalnicza). Konstrukcja tych aparatów jest podobna do konstrukcji rusztów łańcuchowych, w których strumień powietrza przepływa w odwróconym kierunku: z góry w dół. Prażony materiał (lub jego mieszanina z paliwem) ulega zapłonowi po szybkim przesunięciu pod palnikiem; po opuszczeniu taśmy jest sortowany na sitach. Frakcja drobna jest zawracana do strefy prażenia[3][5].

Przykład metalurgii cyny
(c) Rob Lavinsky, iRocks.com – CC-BY-SA-3.0
Kryształ kasyterytu [6]

Jednym z licznych przykładów zastosowania prażenia w metalurgii jest proces produkcji cyny z rud, w których skład wchodzą tlenki żelaza i innych metali oraz niewielkie ilości kasyterytu (SnO2, minerał zawierający 79% cyny). Jednym z etapów złożonego technologicznego procesu uzyskiwania cyny metalicznej jest w tym przypadku chlorowanie koncentratów w temperaturze 900–1000 °C i odparowanie chlorków, powstających w wyniku reakcji[7]:

SnO2 + MCl2 + CO = SnCl2 + MO + CO2
SnO2 + Cl2 + C = SnCl2 + CO2
SnO2 + 2 HCl + CO = SnCl2 + H2O + CO2

Chlorowanie jest selektywne – chlorek żelaza(II) w tych warunkach wchodzi w reakcję:

4 SnO2 + 6 FeCl2 = 2 Fe3O4 + 2 SnCl2 + 2 SnCl4

czyli przyspiesza proces uzyskiwania SnCl2.

Prażenie w technologii kwasu siarkowego

Prażenie pirytu (FeS2) i innych siarczków metali, na przykład blendy cynkowej (ZnS), jest procesem umożliwiającym otrzymywanie podstawowego półproduktu w technologii kwasu siarkowego: dwutlenku siarki. Reakcje egzotermiczne przebiegają w uproszczeniu następująco[3][4]:

piryt
4 FeS2 + 11 O2 ——> 8 SO2 + 2 Fe2O3
3 FeS2 + 8 O2 ——> 6 SO2 + Fe3O4
blenda
2 ZnS + 3 O2 ——> 2 SO2 + 2 ZnO
1
2
Powyżej
Zakład hutniczy w Trail (1929), w którym opracowano i zastosowano pierwsze konstrukcje pieców mechanicznych, stosowanych później (po modernizacjach) w prażalniach cynku na Górnym Śląsku

Po lewej
Piec mechaniczny do prażenia pirytów
3
Piec zawiesinowy do prażenia blendy cynkowej[3][4]:

1 – zbiornik ZnS, 2 – suszarnia, 3 – młyn, 4 – separator, 5 – cyklony, 6 – zbiornik, 7 – pompa Fullera, 8 – dmuchawa, 9 – piec zawiesinowy, 10 – doprażanie blendy, 11 – odprowadzanie blendy prażonej[3][4]
Piece do prażenia rud siarczkowych (przykłady)[3][4]

Przypisy

  1. piece, prażak. W: Encyklopedia techniki – Metalurgia. Katowice: Wydawnictwo "Śląsk", 1978, s. 461–492, 527. (pol.).
  2. piece. W: "Leksykon naukowo-techniczny z suplementem". T. P-Ż. Warszawa: WNT, 1989, s. 654-657, 728. ISBN 83-204-0969-1.
  3. a b c d e f g h Siarczki metali i prażenie siarczków metali. W: Józef Kępiński: Technologia chemiczna nieorganiczna. Warszawa: PWN, 1964, s. 71, 250, 252. (pol.).
  4. a b c d e Józef Zawadzki: Technologia chemiczna nieorganiczna, część druga. Warszawa: Ministerstwo Przemysłu i Handlu, Departament Szkolnictwa Zawodowego, 1949, s. 334–367, seria: Biblioteka Techniczna.
  5. Palenisko z rusztem ruchomym. [w:] Polytechnik, Polska Sp. z o.o. [on-line]. www.polytechnik.com.pl. [dostęp 2014-03-05]. (pol.).
  6. [query=Cassiterite&yt2=Go www.irocks.com - Cassiterite]. [w:] Galleries of Fine Minerals for Sale (zdjęcia minerałów na 'The Arkenstone') [on-line]. old.irocks.com. [dostęp 2015-03-02]. (ang.).
  7. Jan Wypartowicz, Andrzej Łędzki, Paweł Drożdż, Ryszard Stachura: Wykład 9: Metalurgia Metali Nieżelaznych > Metalurgia cyny > Prażenie koncentratów. [w:] Prezentacja ppt [on-line]. AGH. s. 14. [dostęp 2014-03-04]. (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Cassiterite-rh3-44a.jpg
(c) Rob Lavinsky, iRocks.com – CC-BY-SA-3.0
Cassiterite
Locality: Black Hills, South Dakota, USA (Locality at mindat.org)
Size: miniature, 5.1 x 4.4 x 4.2 cm
Cassiterite (twinned)
Tin ore is very limited in the USA. Therefore, it is rare to see large crystals of the primary tin mineral, cassiterite. This one, in quartz, is doubly terminated, lustrous and twinned, with classic, re-entrant faces. The dark gray crystal measures 3.5 cm in length. This is undoubtedly a major American cassiterite and is by far the best I have seen from this locale. However, the combination of form and matrix makes it unique and really quite astonishing for a US piece. Ex. Richard Hauck Collection.
Fotothek df tg 0002793 Bergbau ^ Metallurgie ^ Rösten ^ Blei.jpg
Original image description from the Deutsche Fotothek
Bergbau & Metallurgie & Rösten & Blei
LDSatelliteCooler.jpg
View of a pair of cement kilns with satellite coolers
Trail Smelter in Year 1929.png
The Trail Smelter in 1929
Evaporating dish.svg
Autor: Polimerek (png); user: Marek M (svg), Licencja: CC BY-SA 4.0
A-parowniczka; B-statyw; C-palnik
Roasting2.png
Piec do prażenia pirytów
Roasting1.png
Aparat Dwight-Lloyda
Roasting3.jpg
Piec zawiesinowy do prażenia blendy cynkowej