Pratt & Whitney

Pratt & Whitneyamerykańska firma produkująca silniki do samolotów cywilnych i wojskowych, a także silniki rakietowe (Pratt & Whitney Rocketdyne); w Polsce posiada oddziały w Kaliszu (Pratt & Whitney Kalisz), w Rzeszowie (Pratt & Whitney Rzeszów i Pratt & Whitney AeroPower Rzeszów), oraz w Niepołomicach (Pratt & Whitney Tubes), gdzie produkowane są części do silników gazowo-turbinowych.

Przedsiębiorstwo należy wraz z General Electric i Rolls-Royce do tzw. "wielkiej trójki" producentów silników lotniczych. Firma dostarcza swoje konstrukcje koncernom takim jak Airbus, Boeing, McDonnell Douglas i Lockheed.

Historia

Firmę założyli w 1860 r. Francis Pratt i Amos Whitney w Hartford, Connecticut. Na początku produkowali narzędzia. Jednak w 1925 r. Frederick Brant Rentschler zaproponował właścicielom, że będzie konstruował dla nich silniki samolotowe. Dostał na to zgodę i otrzymał pożyczkę w wysokości 250.000 USD oraz miejsce na rozpoczęcie działalności. Silnik był gotowy już w 1926 i dysponował mocą 425 KM. W tym samym roku po testach United States Navy zakupiła 200 sztuk tych silników.

W 1929 Frederick Rentschler wszedł w spółkę z Pratt & Whitney tworząc w ten sposób United Aircraft and Transport Corporation, czyli podwaliny pod dzisiejszy koncern United Technologies, w którego skład wchodzą takie firmy jak: Sikorsky Helicopters, Hamilton Sundstrand i Otis Elevator Company.

Modele silników

Cywilne turbinowe

Wojskowe turbinowe

General Dynamics F-111 z silnikiem TF-30
Test silnika F-100 montowanego w F-15
  • F135
    • F-35 Lightning II.

Silniki wyprodukowane przez Pratt & Whitney Rocketdyne były również montowane w rakietach typu Saturn V.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

F-111 1.jpg
F-111 Aardvark
Engine.f15.arp.750pix.jpg
A Pratt & Whitney turbofan engine is tested at Robins Air Force Base, Georgia, USA. The tunnel behind the engine cools the escaping exhaust gases and muffles the intense noise. The mesh cover attached to the forward air inlet is not part of the engine.