Prezbiterianizm
Prezbiterianizm (z gr. πρεσβύτερος, „starszy”)[1] – krąg protestanckich Kościołów reformowanych charakteryzujących się ustrojem opartym na władzy prezbiterów, czyli starszych zborów (duchownych i świeckich).
Historia
Kościoły prezbiteriańskie zaczęły rozprzestrzeniać się w XVI wieku, impulsem do tego była reformacja zapoczątkowana przez Marcina Lutra w 1517. Głównym propagatorem prezbiterianizmu był Szkot, John Knox, który studiował wraz z Janem Kalwinem w Genewie. Za początek prezbiterianizmu przyjmuje się ogłoszenie tzw. Księgi Dyscypliny w 1560 na powszechnym zgromadzeniu Kościoła Szkockiego.
Ogłoszona w niej doktryna:
- znosiła urząd biskupi oraz tworzyła urząd ministra (pastora) i prezbitera, czyli starszego
- głosiła hasła „oczyszczenia” Kościoła anglikańskiego
Główne Kościoły prezbiteriańskie to: Kościół Prezbiteriański Korei, Kościół Prezbiteriański Wschodniej Afryki, Kościół Prezbiteriański Nigerii, Kościół Szkocji i Kościół Prezbiteriański USA. W Polsce przedstawicielem tegoż nurtu jest Kościół Ewangelicko-Prezbiteriański w Polsce.
Prezbiterianizm w Ameryce został przeszczepiony ze Szkocji i Irlandii. Pierwszy amerykański zbór prezbiteriański został zorganizowany w Filadelfii w 1706. Pierwsze Walne Zgromadzenie Prezbiteriańskiego Kościoła w Stanach Zjednoczonych Ameryki, odbyło się w tym mieście w 1789. Zgromadzenie zostało zwołane przez pastora Johna Witherspoona.
Wybitni teologowie i duchowni prezbiteriańscy
- Thomas Chalmers
- Charles Hodge
- R.C. Sproul
- Billy Sunday
Inni znani prezbiterianie
Ośmiu prezydentów Stanów Zjednoczonych identyfikowało się z nurtem prezbiteriańskim. Są to:
- Donald Trump
- James Buchanan
- Andrew Jackson
- Grover Cleveland
- Benjamin Harrison
- Woodrow Wilson
- Dwight D. Eisenhower
- Ronald Reagan
Prezbiterianinem był brytyjski inżynier, konstruktor maszyny parowej James Watt.
Przypisy
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Knox Presbyterian Church in Woodstock, Ontario.