PwC

PwC
Ilustracja
Państwo

 Wielka Brytania

Siedziba

Londyn

Data założenia

1998 (PricewaterhouseCoopers) 1849 (Price Waterhouse) 1854 (Coopers & Lybrand)

Forma prawna

różna (zależnie od kraju prowadzenia działalności)

Prezes

Robert E. Moritz (PwCIL)

Dane finansowe
Przychody

35 400 mln USD (2015)

brak współrzędnych
Strona internetowa

PwC (skrótowiec od PricewaterhouseCoopers) – globalna sieć przedsiębiorstw świadczących usługi księgowe, audytorskie i doradcze, utworzona w 1998 w wyniku połączenia Price Waterhouse oraz Coopers&Lybrand. Składa się z formalnie niezależnych przedsiębiorstw funkcjonujących w każdym państwie działania, które zrzeszone są w przedsiębiorstwie koordynującym PriceWaterhouseCoopers International Limited (PwCIL) z siedzibą w Londynie.

Należy do tak zwanej wielkiej czwórki przedsiębiorstw zajmujących się audytem (obok Deloitte, EY i KPMG).

PwC na świecie

Historia

W 1854 roku William Cooper założył przedsiębiorstwo księgowe w Londynie, przekształcone 7 lat później w Cooper Brothers (po dołączeniu do przedsiębiorstwa braci Coopera).

W 1898 roku Robert H. Montgomery, William M. Lybrand, Adam A. Ross Jr. i jego brat T. Edward Ross założyli Lybrand, Ross Brothers and Montgomery w Stanach Zjednoczonych..

W 1957 Cooper Brothers; Lybrand, Ross Bros & Montgomery i kanadyjskie przedsiębiorstwo McDonald, Currie and Co, wspólnie przyjęły firmę Coopers&Lybrand dla międzynarodowej działalności. W 1973 trzy przedsiębiorstwa członkowskie z Wielkiej Brytanii, USA i Kanady zmieniły swoje firmy na Coopers & Lybrand

Samuel Lowell Price, księgowy, założył przedsiębiorstwo w Londynie w 1849 roku. W 1865 Price wszedł we współpracę z Williamem Hopkinsem Holylandem i Edwinem Waterhousem. Holyland szybko zrezygnował ze współpracy, zakładając własną działalność, a przedsiębiorstwo zmieniło firmę na Price, Waterhouse & Co. w 1874

Pod koniec XIX wieku, Price Waterhouse zdobywało renomę jako przedsiębiorstwo doradcze. W wyniku ożywionych stosunków handlowych między Wielką Brytanią a Stanami Zjednoczonymi, Price Waterhsouse otworzyło biuro w Nowym Jorku w 1890.

W 1998 roku, Price Waterhouse połączył się z Cooper&Lybrand, tworząc PricewaterhouseCoopers

PwC w Polsce

PwC działa w Polsce od 1990 (licząc okres działania jego poprzedników prawnych); pierwsze oddziały Coopers&Lybrand oraz Price Waterhouse powstały w Warszawie[1]. Obecnie firma ma biura w 10 polskich miastach – Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Opolu, Poznaniu, Wrocławiu, Rzeszowie i Lublinie[2].

Od 1 lipca 2009 do lipca 2014 prezesem PwC w Polsce była Olga Grygier-Siddons, która w lipcu 2014 objęła funkcję prezesa PwC w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Na stanowisku prezesa PwC Polska zastąpił ją Adam Krasoń.

Organizator konkursu „Grasz o staż” dla studentów ostatnich lat oraz absolwentów.

Siedziba PwC w Polsce, Warszawa

Usługi

Przedsiębiorstwo działa w trzech głównych pionach usługowych: audyt (assurance), usługi doradcze (advisory) oraz doradztwo podatkowe (tax). W ramach trzech głównych pionów usługowych PwC Polska świadczy:

  • audyt i usługi księgowe
  • doradztwo podatkowe
  • doradztwo biznesowe
  • zarządzanie ryzykiem
  • doradztwo transakcyjne
  • kapitał ludzki[3].

Od listopada 2009 funkcjonuje kancelaria prawna PwC Legal, świadcząca usługi z zakresu doradztwa prawnego. Przedsiębiorstwo prowadzi także usługi szkoleniowe w ramach Akademii PwC[4].

Nagrody i wyróżnienia

W latach 2004–2008 pierwsze miejsce w rankingu Pracodawca Roku 2008 przeprowadzanym przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów AIESEC w Polsce[5].

Przypisy

  1. Historia firmy. PwC Polska. [dostęp 2016-07-27].
  2. Biura PwC. PricewaterhouseCoopers. [dostęp 2017-11-12].
  3. PricewaterhouseCoopers, Usługi doradcze PwC - zobacz jak możemy pomóc Twojej firmie [dostęp 2016-07-27].
  4. PricewaterhouseCoopers, PwC Academy - Dlaczego my? [dostęp 2016-07-27].
  5. Raport AIESEC z badania Pracodawca roku 2008.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie