Pristiphora testacea

Pristiphora testacea
(Jurine, 1807)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

błonkoskrzydłe

Rodzina

pilarzowate

Rodzaj

Pristiphora

Gatunek

Pristiphora testacea

Synonimy
  • Pteronus testacea Jurine, 1807[1]

Pristiphora testaceagatunek błonkówki z rodziny pilarzowatych.

Zasięg występowania

Gatunek szeroko rozpowszechniony w Europie. Notowany w Austrii, na Białorusi, w Belgii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Finlandii, we Francji, w Holandii, Irlandii, na Łotwie, w Niemczech, Polsce, Rumunii, na Słowacji, w Szwajcarii, Szwecji, na Ukrainie (wątpliwy), Węgrzech, i w Wielkiej Brytanii[1].

Budowa ciała

Gąsienice osiągają 16 mm długości.Ubarwienie głowy czarne. Ciało żółto-zielone, świecące z dużymi, żółto-pomarańczowymi plamkami na bokach drugiego i trzeciego segmentu tułowia; również po bokach pierwszego segmentu odwłoka występują niewielkie, plamki w tym samym kolorze, zaś od drugiego do ósmego segmentu znów występują większe, żółto-pomarańczowe plamy. Nogi jasnozielone z czarnymi pazurkami.

Imago osiągają 5-7 mm długości. Mają one czarne ubarwienie z pomarańczowo-żółtym brzuchem i tegulą. Skrzydła szkliste, przednia para z czarną pterostygmą[2].

Biologia i ekologia

Gatunek związany z roślinami z rodzaju brzoza. Lokalnie bywa liczny.

W ciągu roku występują dwie generacje. Imago spotyka się od kwietnia lub maja do czerwca (pierwsza generacja) oraz w lipcu i sierpniu(druga generacja). Jaja składane są na liściach brzóz, blisko głównej żyły. Larwy spotyka latem oraz jesienią. Żerują one gromadnie na krawędziach liści. Przepoczwarczenie następuje w ziemi, w brązowawym kokonie[2].

Znaczenie dla człowieka

Jego żerowanie rzadko powoduje znaczące defoliacje, z wyjątkiem szkółek leśnych róż[2].

Przypisy

  1. a b Pristiphora testacea. [w:] Fauna Europaea [on-line]. Museum fur Naturkunde Berlin. [dostęp 2020-09-23].
  2. a b c David F. Alford: Pests of Ornamental Trees, Shrubs and Flowers: A Colour Handbook. Helsinki: Taylor & Francis Group, LLC, 2012. ISBN 978-1-84076-628-8. [dostęp 2020-09-23]. (ang.).