Proces załogi Buchenwaldu (US vs. Jozjasz, książę Waldecku i Pyrmontu i inni)

Proces załogi Buchenwaldu (US vs. Jozjasz, książę Waldecku i Pyrmontu i inni) odbył się w dniach 11 kwietnia – 14 sierpnia 1947 roku przed amerykańskim Trybunałem Wojskowym w Dachau, a na ławie oskarżonych zasiadło 31 zbrodniarzy, byłych członków załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego Buchenwald.

Oskarżeni

Czołowymi oskarżonymi byli: Hermann Pister (ostatni komendant obozu), książę Jozjasz z Waldecku i Pyrmontu (SS-Obergruppenführer oraz regionalny Wyższy Dowódca SS i Policji, współodpowiedzialny za funkcjonowanie obozu), lekarz SS Hans Eisele (przeprowadzał on zbrodnicze eksperymenty medyczne na więźniach i został już uprzednio skazany na karę śmierci za zbrodnie popełnione w obozie koncentracyjnym Dachau), Max Schobert (organizator pracy przymusowej) oraz Ilse Koch (nazywana przez więźniów „suką z Buchenwaldu”, żona byłego komendanta Buchenwaldu i Majdanka Karla Otto Kocha, słynąca z okrucieństwa). Hans Merbach odpowiadał za tzw. „pociąg śmierci”, w którym zginęły setki więźniów podczas transportu do Dachau.

Wszyscy zostali oskarżeni o popełnienie licznych zbrodni i okrucieństw na więźniach obozu, między innymi zarzucano im masowe morderstwa, głodzenie, maltretowanie i bicie więźniów. Wszystkich oskarżonych uznano za winnych. 22 oskarżonych skazano na karę śmierci przez powieszenie, a 9 na kary pozbawienia wolności od dożywotniego pozbawienia wolności do 10 lat. Ilse Koch w trakcie pobytu w areszcie zaszła w ciążę z innym niemieckim więźniem i stąd dożywotnie pozbawienie wolności zamieniono jej jedynie na 4 lata pozbawienia wolności. Wyroki śmierci wykonano w różnych terminach. Wykonanych zostało jednak tylko 11 z 22 wyroków śmierci, gdyż 10 z nich zostało następnie zamienionych na dożywotnie pozbawienie wolności lub karę 20 lat pozbawienia wolności, a Hermann Pister, również skazany na tę karę, zmarł w więzieniu 28 września 1948 roku przed jej wykonaniem. W niektórych wypadkach kary pozbawienia wolności zostały skrócone.

Werdykt amerykańskiego trybunału wojskowego w procesie załogi Buchenwaldu (US vs. Jozjasz, książę Waldecku i Pyrmontu i inni)

OskarżonyStopieńFunkcjaWyrok
Max SchobertSS-SturmbannführerSchutzhaftlagerführerśmierć przez powieszenie (wyrok wykonano 19 listopada 1948 roku)
Hermann GrossmannSS-Obersturmführerkomendant podobozówśmierć przez powieszenie (wyrok wykonano 19 listopada 1948 roku)
Hermann HelbigSS-Hauptscharführerkierownik krematoriumśmierć przez powieszenie (wyrok wykonano 19 listopada 1948 roku)
Josef KestelSS-Hauptscharführernadzorca w obozowych kamieniołomachśmierć przez powieszenie (wyrok wykonano 19 listopada 1948 roku)
Hans Wolfwięzień funkcyjnyLagerältester w podobozieśmierć przez powieszenie (wyrok wykonano 19 listopada 1948 roku)
Emil PleissnerSS-Hauptscharführerkierownik krematoriumśmierć przez powieszenie (wyrok wykonano 26 listopada 1948 roku)
Friedrich WilhelmSS-Untersturmführerszef służb sanitarnych w obozowym szpitaluśmierć przez powieszenie (wyrok wykonano 26 listopada 1948 roku)
Hubert KrautwurstSS-Hauptscharführerkierownik komanda więźniarskiegośmierć przez powieszenie (wyrok wykonano 26 listopada 1948 roku)
Richard KöhlerSS-Unterscharführerkierownik komanda więźniarskiego w podobozieśmierć przez powieszenie (wyrok wykonano 26 listopada 1948 roku)
Hans MerbachSS-Obersturmführerzastępca Schutzhaftlagerführeraśmierć przez powieszenie (wyrok wykonano 14 stycznia 1949 roku)
Hans Theodor SchmidtSS-Hauptsturmführeradiutant komendanta obozuśmierć przez powieszenie (wyrok wykonano 7 czerwca 1951 roku)
Hermann PisterSS-Oberführerkomendant obozuśmierć przez powieszenie (zmarł w więzieniu 28 września 1948 roku)
Hermann HackmannSS-Hauptsturmführeradiutant komendanta obozuśmierć przez powieszenie (karę zamieniono na dożywotnie pozbawienie wolności)
Hans EiseleSS-Hauptsturmführerlekarz obozowyśmierć przez powieszenie (karę zamieniono na dożywotnie pozbawienie wolności)
Otto BarnewaldSS-Sturmbannführerkierownik obozowej administracjiśmierć przez powieszenie (karę zamieniono na dożywotnie pozbawienie wolności)
Helmut RoscherSS-Oberscharführerzastępca Rapportführeraśmierć przez powieszenie (karę zamieniono na dożywotnie pozbawienie wolności)
Philipp GrimmSS-ObersturmführerArbeitseinsatzführerśmierć przez powieszenie (karę zamieniono na dożywotnie pozbawienie wolności)
Albert SchwartzSS-HauptsturmführerArbeitseinsatzführerśmierć przez powieszenie (karę zamieniono na dożywotnie pozbawienie wolności)
Guido ReimerSS-Obersturmführeradiutant dowódcy batalionu wartowniczegośmierć przez powieszenie (karę zamieniono na dożywotnie pozbawienie wolności)
Gustav HeigelSS-Hauptscharführerkierownik obozowego aresztuśmierć przez powieszenie (karę zamieniono na dożywotnie pozbawienie wolności)
Anton BergmeierSS-Oberscharführerkierownik obozowego aresztuśmierć przez powieszenie (karę zamieniono na dożywotnie pozbawienie wolności)
Peter MerkerSS-Oberscharführerkomendant podobozuśmierć przez powieszenie (karę zamieniono na 20 lat pozbawienia wolności)
Franz ZineckerSS-OberscharführerArbeitseinsatzführerdożywotnie pozbawienie wolności
Jozjasz, książę Waldecku i PyrmontuSS-ObergruppenführerWyższy Dowódca SS i Policji w regionie Fulda-Werradożywotnie pozbawienie wolności (karę zamieniono na 20 lat pozbawienia wolności)
Werner GreunussSS-Untersturmführerlekarz w podoboziedożywotnie pozbawienie wolności (karę zamieniono na 20 lat pozbawienia wolności)
Edwin Katzenellenbogenwięzień funkcyjnylekarz w tzw. małym oboziedożywotnie pozbawienie wolności (karę zamieniono na 15 lat pozbawienia wolności)
Ilse KochSS-AufseherinSS-Oberaufseherindożywotnie pozbawienie wolności (karę zamieniono na 4 lata pozbawienia wolności)
Wolfgang OttoSS-Sturmscharführersierżant sztabowy komendantury20 lat pozbawienia wolności
Arthur Dietzschwięzień funkcyjnykapo – sanitariusz15 lat pozbawienia wolności
Walter Wendtpracownik cywilnykierownik fabryki, w której pracowali więźniowie15 lat pozbawienia wolności (karę zamieniono na 5 lat pozbawienia wolności)
August BenderSS-Sturmbannführerlekarz oddziałowy10 lat pozbawienia wolności (karę zamieniono na 3 lata pozbawienia wolności)

Bibliografia