Promieniowanie ojcostwa

Promieniowanie ojcostwa
Autor

Karol Józef Wojtyła

Typ utworu

dramat

Wydanie oryginalne
Język

polski

Data wydania

1964

Promieniowanie ojcostwa − dramat autorstwa Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II, z 1964[1]. Dramat został przez autora opatrzony podtytułem misterium.

Treść dzieła zawiera refleksje o dojrzewaniu do ojcostwa, budowaniu relacji człowieka z Bogiem i ludźmi, o misji ojca w rodzinie[2]. Autor nawiązał również do głębszego wymiaru ojcostwa w Bogu.

Struktura dramatu

Utwór dzieli się na trzy części: I − Adam, II − Doświadczenie Dziecka, III − Matka. Dramatopisarz był kapłanem i teologiem, w odkryciu ukrytej perspektywy egzystencjalnej dzieła pomaga interpretacja teologiczna, którą sformułował m.in. ks. Józef Tischner. Wzajemne relacje przedstawionych postaci są literackim odniesieniem do relacji w Trójcy Świętej − Bóg rodzi Syna, z nich obu pochodzi Duch Święty. W teorii teatru dramat Wojtyły spełnia kryteria zakładanej przez Tadeusza Micińskiego idei teatru-świątyni[3].

Wystawienia

Dramat Wojtyły wyreżyserowany w 1983 przez Andrzeja Marię Marczewskiego wystawił warszawski Teatr Rozmaitości (jako spektakl telewizyjny pokazany 1 czerwca 1987). W rolach głównych wystąpili: Józef Fryźlewicz, Andrzej Ferenc, Irena Laskowska, Jadwiga Andrzejewska, Barbara Dembińska, Jerzy Rogowski, Janusz Paluszkiewicz i Jerzy Karaszkiewicz[4]. Dramat wystawiły też w 1989 Teatr Polski w Bydgoszczy oraz w 1997 Wrocławski Teatr Współczesny.

Analizę dramatu w oparciu o filozofię dialogu przeprowadziła w książce Dramat spotkania. Promieniowanie ojcostwa jako pryzmat filozofii Karola Wojtyły Anna Karoń-Ostrowska[5].

Przypisy

  1. Sylwia Palka: Geniusz rodzicielstwa. Ojcostwo i macierzyństwo w twórczości literackiej Karola Wojtyły. www.rodzina.katolicki.net. [dostęp 2011-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-18)].
  2. Tadeusz Panuś: ‘Promieniowanie ojcostwa’ czyli myśl Jana Pawła II na temat ojcostwa. Kraków: 2009, s. nota 2.
  3. Jerzy Waligóra: Dramatopisarstwo Karola Wojtyły. www.up.krakow.pl. [dostęp 2011-05-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-28)].
  4. Promieniowanie ojcostwa. www.filmpolski.pl. [dostęp 2011-05-05].
  5. Anna Karoń-Ostrowska: Dramat spotkania. Warszawa: Towarzystwo "Więź", 2010. ISBN 978-83-60356-80-7.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

046CupolaSPietro.jpg
Autor: MarkusMark, Licencja: CC BY-SA 3.0
Città del Vaticano - Cupola della Basilica di S. Pietro
John paul 2 coa.svg
Autor: Magul, Licencja: CC-BY-SA-3.0

DETAILED (MULTILINGUAL) DESCRIPTION AT THE HOLY SEE WEBSITE: Coat of Arms of His Holiness John Paul II (The Holy See Press Office).

Herb Jana Pawła II.
W błękitnym polu tarczy, krzyż złoty łaciński, (stykający się z krawędzią tarczy jak w przypadku figury zaszczytnej), przesunięty w prawo. Pod poprzeczną belką krzyża, po lewej (heraldycznie) stronie, złota litera M, oznaczająca Maryję.
Dewiza wybrana przez Jana Pawła II brzmiała Totus Tuus (Cały twój). Zgodnie jednak z zasadą konstrukcji stosowaną w herbach papieskich, dewiza ta nie była zamieszczana w herbie.
Nancy Reagan and Pope John Paul II (cropped).jpg
Nancy Reagan and Pope John Paul Ii During a Visit to Immaculate Conception School in Los Angeles California, 9/16/1987