Pryzmat Nomarskiego

Schematyczna ilustracja pryzmatu Nomarskiego. Światło niespolaryzowane wchodzi po lewej stronie, a dwie polaryzacje (polaryzacja zwykła i nadzwyczajna) są rozdzielone. Sam pryzmat składa się z dwóch dwójłomnych kryształów, sklejonych ze sobą za pomocą kleju, takiego jak balsam kanadyjski.

Pryzmat Nomarskiego jest modyfikacją pryzmatu Wollastona stosowanego w mikroskopii kontrastu interferencyjno-różniczkowego(ang.). Nazwa pochodzi od nazwiska polskiego wynalazcy na uchodźstwie we Francji fizyka Jerzego Nomarskiego. Podobnie jak pryzmat Wollastona, pryzmat Nomarskiego składa się z dwóch dwójłomnych klinów krystalicznych (np. z kwarcu lub kalcytu) połączonych ze sobą w przeciwprostokątnej (np. balsamem kanadyjskim). Pierwszy klin pryzmatu jest zmodyfikowany względem pryzmatu Wollastona, tak że oś optyczna kryształu jest zorientowana ukośnie względem czołowej powierzchni pryzmatu (lecz równolegle do płaszczyzny ilustracji). Drugi z klinów jest identyczny ze zwykłym klinem Wollastona i ma oś optyczną skierowaną równolegle do powierzchni pryzmatu (prostopadle od płaszczyzny ilustracji). Modyfikacja Nomarskiego powoduje, że promienie świetlne, spolaryzowane równolegle (p) i prostapadle (s) do płaszczyzny ilustracji, rozdzielają się wchodząc do pryzmatu a docierają do ogniskowej poza pryzmatem, co pozwala na większą elastyczność, tak że przy ustawianiu mikroskopu pryzmat można właściwie zogniskować[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. R.D. Allen, G.B. David, G. Nomarski. The zeiss-Nomarski differential interference equipment for transmitted-light microscopy. „Zeitschrift für wissenschaftliche Mikroskopie und mikroskopische Technik”. 69 (4), s. 193–221, listopad 1969. PMID: 5361069. 

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Nomarski prism EN.svg
Autor:

Wikipedia user Cepheiden

https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Cepheiden, Licencja: CC BY-SA 3.0
Schematic illustration of a Nomarski prism. Unpolarized light enters on the left, and the two polarizations (ordinary and extraordinary polarization) are separated. The prism itself consists of two birefringent crystals, glued together with an adhesive such as Canada balsam.