Przebudzenie Anbaru

Żołnierze amerykańscy w prowincji Al-Anbar. Wsparcie ze strony wojska USA odegrało kluczową rolę w powstaniu i rozwoju Przebudzenia Anbaru

Przebudzenie Anbaru[1] – zbrojny ruch oporu zorganizowany przez irackie sunnickie plemiona zamieszkujące prowincję Al-Anbar przeciwko terrorystom z Al-Ka’idy, finansowany przez wojsko Stanów Zjednoczonych. Działał między wiosną 2007 a jesienią 2008, do momentu, gdy został rozbity przez zdominowany przez szyitów rząd Nuriego al-Malikiego.

Historia

Tło wydarzeń

Wskutek amerykańskiej interwencji w 2003 w Iraku obalone zostały rządy Saddama Husajna i partii Baas. Tym samym przerwana została dominacja sunnitów w życiu politycznym kraju. Chociaż bowiem ideologia baasizmu zakłada jedność wszystkich Arabów niezależnie od wyznania, w irackiej praktyce politycznej to islam sunnicki był faworyzowany, a szyici spotykali się z różnorodnymi ograniczeniami. Obalenie Saddama Husajna oznaczało gwałtowny wzrost znaczenia polityków i partii szyickich. To oni zdominowali utworzone przez Amerykanów nowe instytucje władzy. Aktywnie starali się również promować własną wersję nacjonalizmu irackiego, opartą właśnie na szyizmie[2]. Niezależnie od oficjalnych organów władzy w Iraku działały szyickie bojówki (największą była Armia Mahdiego) dopuszczające się zbrodni na sunnitach[3]. Działania te wywołały sprzeciw u sunnitów[2]. Znacząca część tej społeczności zbojkotowała wybory parlamentarne w Iraku w styczniu 2005, w efekcie pozostając bez politycznej reprezentacji[4].

W efekcie część sunnitów w imię odzyskania dawnej pozycji była gotowa porozumieć się z organizacjami fundamentalistycznymi[2]. Umożliwiło to szybki rozwój organizacji terrorystycznych w Iraku, w tym Al-Ka’idy[5]. Zbrojne wystąpienia przeciwko rządowi zdominowanemu przez szyitów i przeciwko wojskom amerykańskim były najsilniejsze w prowincjach Al-Anbar i Dijala, gdzie Al-Ka’idę wsparły lokalne plemiona sunnickie[6]. Zamieszkana w 95% przez sunnitów prowincja Al-Anbar graniczy z Arabią Saudyjską, Jordanią i Syrią, co sprawiło, że z krajów tych mogli napływać fundamentalistyczni bojownicy, broń i pieniądze. Głównym ośrodkiem terrorystów była najpierw Al-Falludża, a następnie Ramadi[4].

Pierwsze próby ograniczania działalności Al-Ka’idy w prowincji Al-Anbar miały miejsce, lokalnie, w 2005[7]. Jednak dopiero wiosną 2007 plemiona z prowincji Al-Anbar, a następnie również plemiona z Dijali wypowiedziały Al-Ka’idzie dotychczasową współpracę. Ataki terrorystyczne na Amerykanów i działania wojsk koalicji wymierzone w fundamentalistów przynosiły bowiem plemionom poważne straty[6]. Miejscowych sunnitów, sympatyzujących dotąd z fundamentalistami, oburzał także fakt, że w komórkach Al-Ka’idy dowódcze role pełnili terroryści z zagranicy, zaś dla Irakijczyków przewidywano co najmniej rolę szeregowych żołnierzy[8]. Plemiona Al-Anbaru odrzucały ponadto salaficką wersję islamu forsowaną przemocą przez Al-Ka’idę[9]. Wreszcie plemienni przywódcy, obserwując zmiany w polityce amerykańskiej wobec sunnitów, doszli do przekonania, że Amerykanie zrozumieli, że utrzymywanie całej władzy przez szyitów jest niecelowe i będą skłonni działać w interesie ich społeczności[9].

Powstanie, działalność i zniszczenie ruchu

Plemiona zapowiedziały, że odtąd będą walczyć z Al-Ka’idą i jej sojusznikami, nazywają swój ruch Przebudzeniem Anbaru[6]. Na czele rady dowodzącej ruchem stanął Abd as-Sattar Iftichan ar-Riszawi[7]. Ruch otrzymał pomoc finansową (ok. 2 mln dolarów[10]) i uzbrojenie, jak również był szkolony przez Amerykanów[6]. Amerykańskie fundusze nie trafiały wprost do milicji powstających w ramach Przebudzenia, ale do przywódców plemion, którzy formalnie ogłaszali ich powstanie[11]. Według niektórych źródeł wypracowany w ten sposób system pozwolił na znaczące osłabienie terrorystów w prowincjach Al-Anbar i Dijala, a także w sunnickich dzielnicach Bagdadu[6]. Inni autorzy twierdzą, że Przebudzenie odegrało pewną rolę jedynie w dostarczaniu Amerykanom informacji wywiadowczej, zaś w bezpośrednich starciach z fundamentalistami odnosiło sukcesy tylko wtedy, gdy miało wsparcie wojsk koalicji. Faktycznie jednak z rąk bojowników Przebudzenia zginęła pewna liczba członków Al-Ka’idy w Iraku[11].

Zbrojenie plemion sunnickich odbywało się bez zgody i mimo dezaprobaty rządu w Bagdadzie, na czele którego stał Nuri al-Maliki z szyickiej partii Zew Islamu[6]. Politycy szyiccy obawiali się, że po wycofaniu się wojsk koalicji w Iraku na jego terytorium będą faktycznie działały dwie armie: jedna rządowa i druga zdecydowanie mu wroga[12]. Nuri al-Maliki, także z pomocą amerykańską, uzyskał informacje o liderach Przebudzenia, a następnie doprowadził do masowych aresztowań dowódców lokalnych milicji. Ci, którzy nie trafili do więzień, zostali aresztowani, a wielu z nich poddano torturom[13]. Ruch został do jesieni 2008[14] faktycznie zniszczony[13]. Według Toby’ego Dodge'a łatwość, z jaką premier zlikwidował organizację, której się obawiał, świadczy o tym, że Przebudzenie Anbaru nie cieszyło się szczególnie szerokim zainteresowaniem i poparciem mieszkańców prowincji. Zdaniem tego autora wojsko amerykańskie opłaciło niewielką grupę zdesperowanych działaczy, by ci mogli się zorganizować i przekazać cenne informacje wywiadowcze, ale już nie odegrać znaczącą rolę w bezpośrednich walkach lub w ponownej integracji sunnitów w irackim życiu politycznym[13].

Przypisy

  1. „Przebudzenie Anbaru” zabiło 34 członków Al-Ka’idy, 7 października 2006 [dostęp 2016-09-28] (pol.).
  2. a b c Dodge 2012 ↓, s. 35-36.
  3. Dodge 2012 ↓, s. 62.
  4. a b Dodge 2012 ↓, s. 89.
  5. Dawisha 2013 ↓, s. 271.
  6. a b c d e f Dawisha 2013 ↓, s. 272.
  7. a b Dodge 2012 ↓, s. 92.
  8. Dodge 2012 ↓, s. 90.
  9. a b Dodge 2012 ↓, s. 91.
  10. Dodge 2012 ↓, s. 93.
  11. a b Dodge 2012 ↓, s. 94.
  12. Dodge 2012 ↓, s. 98.
  13. a b c Dodge 2012 ↓, s. 100-101.
  14. Dodge 2012 ↓, s. 107.

Bibliografia

  • A. Dawisha: Iraq. A Political History. Princeton: Princeton University Press, 2013. ISBN 978-0-691-15793-1. OCLC 858726588. (ang.).
  • T. Dodge: Iraq: from war to a new authoritarianism. London & New York: The International Institute for Strategic Studies, 2012. ISBN 978-0-415-83485-8. OCLC 824827947. (ang.).

Media użyte na tej stronie

3rd Battalion, 3rd Marines - Haqlaniyah.jpg
Original Caption: As the sun begins to set in western Al Anbar Province, Iraq, U.S. Marines from the Hawaii-based Kilo Company, 3rd Battalion, 3rd Marine Regiment patrol through back alleys in Haqlaniyah, Iraq, June, 1, 2006. The Marines were searching for insurgents and contraband in the city of 30,000, which is nestled along the Euphrates River northwest of Baghdad. Marines and Iraqi soldiers frequently patrol Haqlaniyah, where arguably some of the fiercest violence by insurgents against Coalition Forces occurs. Since their arrival more than two months ago, the Marines have engaged insurgents frequently. Most recently, the Marines fought insurgents hiding in an abandoned hotel, which was later bombed by U.S. military aircraft.