Przeciwpancerny pocisk kierowany
![](http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9b/3rd_Squadron%2C_2d_Cavalry_Regiment_Javelin_Range_%2815319213516%29.jpg/220px-3rd_Squadron%2C_2d_Cavalry_Regiment_Javelin_Range_%2815319213516%29.jpg)
Przeciwpancerny pocisk kierowany (ppk) – pocisk rakietowy służący do niszczenia czołgów i innych wozów bojowych przeciwnika.
W zwalczaniu pojazdów pancernych na dużych odległościach najbardziej efektywną i elastyczną bronią są przeciwpancerne pociski kierowane. Odpalane mogą być one ze śmigłowców, wyrzutni na pojazdach bojowych oraz przenośnych, a ich zasięg zawiera się w zakresie od 1000 do 10 000 m. Ze względu na zastosowanie układów kierowania/samonaprowadzania nie jest to broń tania, ale cechująca się za to bardzo wysokim prawdopodobieństwem zniszczenia celu, przekraczającym 90%.
Generacje ppk
Pociski kierowane mogą być naprowadzane ręcznie – przez operatora (pierwsza generacja) lub półautomatycznie (druga generacja). Komendy sterujące wysyłane są do pocisku przewodem lub drogą radiową. Bardziej zaawansowane systemy mogą używać lasera lub kamery termowizyjnej umieszczonej w pocisku do śledzenia celu. Istnieją również zaawansowane modele trzeciej generacji działające w systemie wystrzel i zapomnij.
Wyprodukowane około 1960 pociski przeciwpancerne pierwszej generacji były naprowadzane przewodowo. Operator określał kierunek celu i po odpaleniu pocisku sterował jego lotem za pomocą dźwigni sterowniczej. Warunkiem trafienia była widoczność w celowniku celu i pocisku. System ten otrzymał angielską nazwę – Manual Command to Line of Sight. Pociski te posiadały dość dużą strefę martwą (od 300 do 800 m), a czas naprowadzania wynosił nawet 25 sekund. W latach późniejszych montowano ppk na lekkich, zwrotnych i szybkich pojazdach opancerzonych i śmigłowcach. Prawdopodobieństwo trafienia pocisków pierwszej generacji, w sprzyjających warunkach i bez zakłóceń, sięgało około 80 %[1].
Pociski przeciwpancerne drugiej generacji pojawiły się one na początku lat siedemdziesiątych. Posiadają półautomatyczny system kierowania SACLOS (Semi-Automatic Command to Line of Sight). Operator określa kierunek celu i utrzymuje znak celowniczy na celu do chwili uderzenia pocisku w cel. Prawdopodobieństwo trafienia wzrosło do 90-95 %. Wyeliminowano strefę martwą, uzyskano większą prędkość pocisku skracając czas jego dolotu do celu. Funkcja operatora sprowadza się do precyzyjnego ustawienia celownika i utrzymywania go na celu przez cały czas lotu pocisku[1].
W przypadku pocisków trzeciej generacji (LACLOS) Zadaniem operatora jest wykrycie celu, wycelowania i odpalenie pocisku, który wyposażony w odpowiednie czujniki automatycznie naprowadza się na cel i niszczy go. Obowiązuje zasada „wyceluj, odpal i zapomnij”. W tej generacji wyróżnia się dwie grupy pocisków. Pierwszą stanowią pociski naprowadzane wiązką laserową, wymagające ciągłego oświetlania celu promieniowaniem laserowym. Wystrzelony pocisk przechwytuje promienie odbite od celu i na tej podstawie jlci do celu. W tym wypadku ciągle jeszcze występuje konieczność stałego opromieniowywania celu[2]. Pociski drugiej grupy to pociski poszukujące wyposażone w głowice samonaprowadzające się, pracujące na podczerwień lub na falach milimetrowych. Działanie głownie typu pasywnego jest oparte na pomiarze kontrastów temperatury między metalowym celem, a jego tłem[1].
Środki obrony przed ppk
- stosowanie pancerza wielowarstwowego lub pancerza reaktywnego,
- urządzenia zakłócające (np. rosyjska Sztora, izraelski TROPHY)
- systemy obrony aktywnej (np. rosyjski Drozd lub Arena).
Pociski wystrzeliwane z granatników przeciwpancernych (jak np. Bazooka), nie są zaliczane do ppk ze względu na brak systemu naprowadzania.
Przypisy
- ↑ a b c Dęga 1995 ↓, s. 144.
- ↑ Dęga 1995 ↓, s. 146.
Bibliografia
- Czesław Dęga: Uzbrojenie i pole walki wojsk lądowych do 2020 roku. Warszawa: Wydawnictwo Bellona, 1995. ISBN 83-11-08383-5.
Media użyte na tej stronie
Troops assigned to 3rd Squadron, 2d Cavalry Regiment fire a M98 Javelin Weapon System during range operations conducted at Grafenwoehr Training Area located near Rose Barracks, Germany, Sept. 23, 2014. (U.S. Army photo by Sgt. William Tanner)