Przedmoście (fortyfikacja)

Rzeka i przedmoście (na dole obrazka)

Przedmoście, pozycja przedmostowa, przyczółek (fr. tête du pont) – rejon umocniony opanowany przez wojska własne w celu obrony przeprawy mostowej.

Przedni skraj wybierany jest w odległości niepozwalającej prowadzić przez nieprzyjaciela artyleryjskiego ognia obserwowanego na powierzchnię wody i stworzenia tym samym warunków do przeprawy na przeciwległy brzeg dalszych sił i środków. Podczas wycofania utrzymywanie przyczółku umożliwia wyprowadzenia wojsk za przeszkodę wodną. Flanki opiera się zazwyczaj o brzegi rzeki. Na przeszkodzie wodnej organizuje się straże: górną i dolną, broniące przeprawę przed minami spławnymi i spławianymi przeszkodami uniemożliwiającymi przeprawę (np. barkami).

Organizowanie pozycji obronnej na przedmościu ma na celu zapewnić własnym wojskom ukryte i dogodne przejście do działań zaczepnych, względnie zamknąć nieprzyjacielowi dostęp do przejścia przez przeszkodę wodną[1].

Przypisy

Bibliografia

  • Mała Encyklopedia Wojskowa, MON Warszawa, t. 2, 1970
  • Большая Советская Енциклопедя ('Bolszaja Sowietskaja Encykłopedia'), Moskwa 1975, t. 20.
  • Eugeniusz Rujna: Z działań wojennych lat 1918-1920. Zarys problematyki militarnej z materiałami do bibliografii. Toruń: Wydawnictwo Naukowe WSO im gen. Józefa Bema, 1997. ISBN 83-85650-16-4.

Media użyte na tej stronie

Fortification of Huningue.jpg
The intricate defences designed by the French military engineer Vauban, during the reign of Louis XIV, to defend Huningue (Hüningen) on the Rhine.