Przedpłużek

(c) Tony Atkin, CC BY-SA 2.0
Pług obracalny z przedpłużkami

Przedpłużek – mały korpus płużny montowany przed korpusem głównym, służący do podcinania górnej warstwy roli, wraz ze znajdującymi się na niej resztkami roślinnymi, i przemieszczania jej na dno sąsiedniej bruzdy[1].

Przedpłużek ułatwia przyorywanie obornika, słomy i nawozów zielonych[2]. Zwiększa też intensywność kruszenia skiby i stosowany jest tylko przy orce głębokiej[3]. Podobną funkcję jak przedpłużek może pełnić także ścinacz listwowy[4]. Szerokość robocza przedpłużka w stosunku do szerokości roboczej korpusu wynosi 0,3–0,7, a głębokość 0,3–0,5[3]. W przedpłużku odpowiednikiem słupicy jest trzonek, przymocowywany jarzmem do ramy pługa lub do specjalnej obsady na ramie[3].

Odmianą przedpłużka jest przedpłużek opływowy (mierzwik)[3]. Może on pracować jako dodatkowy element pługa lub w formie szczątkowej być mocowany na słupicy[3]. Wysoka pierś odkładnicy, zaginająca się do przodu i w stronę ścianki bruzdy, ułatwia zsuwanie się z nich obornika, słomy i resztek pożniwnych[3].

Przypisy

Bibliografia

  • Norbert Marks: Maszyny rolnicze. Cz. 1, Maszyny do uprawy, pielęgnacji, nawożenia, siewu, sadzenia i ochrony roślin. Kraków: Wydawnictwo Akademii Rolniczej w Krakowie, 1997. ISBN 83-86524-18-9.
  • Marian Mazański, Zdzisław Wójcicki: Maszyny rolnicze. Warszawa: Państwowe Wydawnictwa Szkolnictwa Zawodowego, 1970, s. 29.
  • Czesław Waszkiewicz, Józef Kuczewski: Maszyny rolnicze. Cz. 1, Maszyny i urządzenia do produkcji roślinnej. Warszawa: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, 1998. ISBN 83-02-06052-6.
  • Lesław Zimny: Encyklopedia ekologiczno-rolnicza. Wrocław: Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu, 2003. ISBN 83-87866-79-2.

Media użyte na tej stronie