Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Trans-Pol”

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Trans-Pol” sp. z o.o. z siedzibą w Jaworze
Ilustracja
Państwo

 Polska

Siedziba

59–400 Jawor[1]

Adres

ul. Dworcowa 8[1]

Data założenia

11 listopada 2004[1]

Forma prawna

spółka z ograniczoną odpowiedzialnością[1]

Prezes

Janusz Przygrodzki[1]

Udziałowcy

~6,5% pracownicy
~93,5% PKS „Tour” Jelenia Góra i spółki zależne[1]

Nr KRS

0000224668

Zatrudnienie

34[1]

Położenie na mapie Polski
Ziemia51°03′15,950″N 16°11′53,467″E/51,054431 16,198185
Autokar PKS „Trans-Pol” linii Legnica-Jawor na przystanku dworcowym w Legnicy (2018 r.)

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „Trans-Pol” sp. z o.o. w upadłości (używany skrót: PKS „TRANS-POL”; pisownia oryginalna) – przedsiębiorstwo powstałe w 2004 roku jako spółka kapitałowa pracowników istniejącego w różnych formach organizacyjnych od 1945 roku dawnego Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej (PPKS) w Legnicy i trzech sprywatyzowanych spółek przewozowych (grupa kapitałowa PKS „Tour” Jelenia Góra)[2][1].

Geneza przedsiębiorstwa sięga istniejących w latach 1945–2017 struktur PKS w Legnicy. Na skutek problemów finansowych działalność była sukcesywnie ograniczana. W 2017 roku siedzibę spółki przeniesiono do Jawora[2].

Historia

Struktura organizacyjna

Pod koniec II wojny światowej dla realizacji akcji przesiedleńczej, na Ziemie Odzyskane kierowano żołnierzy i sprzęt Ludowego Wojska Polskiego[3]. W kwietniu 1945 r. dowódca 1. Pułku Samochodowego płk inż. Jemielian Chriapin przekazał do dyspozycji pełnomocnika Rządu RP na okręg Dolnego Śląska Stanisława Piaskowskiego kolumnę trzydziestu samochodów GAZ-AA wraz z kierowcami[3]. Kolumna po krótkim pobycie w Trzebnicy, gdzie była zlokalizowana pierwszą tymczasowa administracja województwa wrocławskiego, przeniosła się do Legnicy, gdzie w maju 1945 r.[4] została zdemobilizowana i przekształcona w Okręgową Bazę Transportową tworzonej Państwowej Komunikacji Samochodowej[3].

Początkowo zadaniem pracowników Bazy był przewóz żywności i ekspatriantów, komunikację pasażerską uruchamiano od września 1945 roku[3].

Przybywając do Legnicy, kolumna zajęła początkowo poniemiecką stację paliw przy ulicy Jaworzyńskiej w centrum miasta[3]. W połowie lipca 1945 roku lewobrzeżna Legnica została zamknięta przed cywilami przez radziecką komendanturę wojskową pod pretekstem urządzenia w zamkniętych dzielnicach wielkiego szpitala polowego dla powracających z frontu wschodniego żołnierzy radzieckich. Władze okręgowe przeniosły wówczas swą siedzibę na ulicę Długą (obecnie aleja Rzeczypospolitej), a kolumna samochodowa zajęła obiekty po tartaku przy ulicy Długiej 25 i ulokowała tam zajezdnię – istniejącą w latach 1945-2017[3][2].

Ekspozytura Państwowej Komunikacji Samochodowej Okręgu Wrocławskiego

Pierwsza załoga PKS w Legnicy liczyła 48 pracowników[3]. Działalność oddziału skupiała się początkowo na przewozie osadników i żywności[3]. Tabor stanowiło 30 samochodów GAZ-AA oraz dwa wyremontowane, poniemieckie autobusy marek: Ford i Renault[3].

We wrześniu 1945 roku uruchomiono pierwszą regularną linię autobusową w relacji Legnica – Łódź[3]. Kolejnymi połączeniami były Legnica – Kraków, Legnica – Bogatynia oraz Legnica – Jelenia Góra, uruchamiane przy pomocy przystosowanych do przewozu pasażerów samochodów ciężarowych[3].

W październiku 1945 roku powstała baza transportowa PKS we Wrocławiu[4]. Z początkiem 1946 roku dekretem Ministra oficjalnie powołano przedsiębiorstwo państwowe Państwowa Komunikacja Samochodowa[4]. Bazę PKS w Legnicy przekształcono w ekspozyturę „Państwowej Komunikacji Samochodowej Okręgu Wrocławskiego” pod zwierzchnictwem Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu, podległą Zjednoczeniu Przedsiębiorstw Państwowej Komunikacji Samochodowej Województwa Wrocławskiego we Wrocławiu [3].

Z przedsiębiorstwa w 1946 roku oddelegowano grupy pracowników do utworzenia oddziałów PKS w Wałbrzychu i Jeleniej Górze[4][3]. Oddziałowi PKS w Legnicy powierzono także zorganizowanie baz transportowych PKS w: Bolesławcu, Chojnowie, Jaworze, Lubinie, Strzegomiu, Środzie Śląskiej i Złotoryi[4].

Mapa konturowa województwa dolnośląskiego
Geographylogo.svg
Struktury PKS utworzone przez pracowników delegowanych z oddziału w Legnicy na tle granic woj. dolnośląskiego po r. 1999
Blue pog.svg późniejszy samodzielny oddział
Yellow pog.svg pozostałe placówki

Oddział Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej we Wrocławiu

Pod koniec czerwca 1958 roku w legnickie struktury PKS włączono filię Przedsiębiorstwa Transportu Samochodowego i Specycji, a zarządzeniem nr 3/60 z dnia 16 stycznia 1960 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu połączono szereg państwowych przedsiębiorstw transportu towarowego i pasażerskiego z rejonu Dolnego Śląska w Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej (WP PKS)[3]. Nadzór nad Przedsiębiorstwem sprawowało Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu za pośrednictwem Wydziału Komunikacji[3].

Wojewódzkie Przedsiębiorstwo PKS we Wrocławiu brało udział w budowie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego[3]. W 1968 roku na bazie filii Oddziału Towarowo-Osobowego WP PKS w Legnicy z siedzibą w Lubinie utworzono samodzielny oddział PKS, któremu podporządkowano filię legnickiego PKS w Chojnowie oraz filię oddziału WP PKS z Bolesławca zlokalizowaną w Chocianowie[4].

Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Legnicy

1 stycznia 1991 roku wszystkie dotychczasowe oddziały Państwowej Komunikacji Samochodowej przekształcono w 176 niezależnych od siebie przedsiębiorstw państwowych, które stopniowo prywatyzowano[5]. Dotychczasowy oddział PKS w Legnicy przekształcono w Przedsiębiorstwo Państwowej Komunikacji Samochodowej w Legnicy[3].

Po likwidacji Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Legnicy przedsiębiorstwo objęło część relacji regionalnych dotąd obsługiwanych przez komunikację miejską[6].

Od lat 90. przedsiębiorstwo (podobnie jak pozostałe publiczne przedsiębiorstwa przewozowe[7]) zmagało się z narastającą konkurencją prywatnych przewoźników drogowych oraz zwiększeniem liczby samochodów osobowych. Ponadto, od 1999 roku polskie gminy (również na obszarze działalności PKS Legnica) pozyskiwały z rządowego programu autobusy szkolne do realizacji zamkniętych dowozów uczniów, które pozbawiły publiczny transport zbiorowy istotnej grupy pasażerów[8].

Pod względem liczby pasażerów przewożonych dziennie na terenie powiatu legnickiego w komunikacji zwykłej udział PKS wynosił 12,58% w roku 2004 i zmalał do 9,21% w roku 2005[9].

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej „TRANS-POL” spółka z o.o.

W latach 2001–2004 wojewoda dolnośląski przeprowadził prywatyzację Przedsiębiorstwa Państwowej Komunikacji Samochodowej w Legnicy[2][10].

Na przełomie 2004 i 2005 roku wojewoda oddał przedsiębiorstwo w odpłatne używanie spółce PKS „Trans-Pol”, w której udziały objęli pracownicy PPKS (ok. 35%) oraz przewoźnicy z grupy kapitałowej PKS „Tour” Jelenia Góra (pozostałe udziały)[11].

PKS „Trans-Pol” rywalizowała o sprywatyzowanie PPKS Legnica z inną spółką: „PKS Legnica Sp. z o.o.”, którą chcieli pierwotnie założyć pracownicy i sprywatyzowany uprzednio PKS w Żarach[11]. Do PKS „Trans-Pol” przystąpiło ostatecznie 121 ze 184 pracowników PPKS[11]. Funkcję prezesa objął Tadeusz Nowak, zarządca komisaryczny PPKS Legnica z nadania organu właścicielskiego (wojewody dolnośląskiego)[11]. Zastrzeżenia wobec prywatyzacji z udziałem PKS „Tour” Jelenia Góra formułował poseł Ryszard Zbrzyzny[10].

Prywatyzacja PPKS Legnica na rzecz spółki PKS „Trans-Pol”, poza pakietem gwarancji socjalnych dla załogi, umożliwiła nabycie w leasingu 4 nowych autobusów oraz napływ taboru od udziałowców[11].

Oprócz dotychczasowych połączeń spółka weszła na trasy, z których rezygnowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Legnicy, m.in. Legnica – Jawor i Legnica – Złotoryja[12][13][14].

Według informacji medialnych przekazywanych przez zarząd w 2010 roku przewozy liniowe były dla spółki deficytowe, a ogólna sytuacja finansowa spółki zła[15]. Według stanu na rok 2010 głównym źródłem dochodów PKS „Trans-Pol” było wynajmowanie autokarów (posiadano ich wówczas 75) oraz dzierżawa pomieszczeń[15].

W 2009 roku spółka przejęła od Skarbu Państwa użytkowane nieruchomości: zajezdnie w Legnicy, Jaworze i Złotoryi oraz dworce autobusowe w Legnicy i Złotoryi[15]. Spółka, nie dysponując środkami na remont będącego w złym stanie technicznym dworca autobusowego w Legnicy, wzniesionego w latach 70, zdecydowała o jego sprzedaży[15]. Kolejno sprzedano: dworzec w Złotoryi (2010 r.), dworzec w Legnicy (2011 r.), bazę przy autostradzie A4 (2016 r.), bazę w Złotoryi (czerwiec 2017 r.)[16]. Podobną politykę sprzedaży majątku prowadziły inne spółki grupy kapitałowej PKS „Tour” Jelenia Góra[16].

Kolejno w: 2009, 2010, 2012 i 2014 roku reporterzy Polskiego Radia Wrocław informowali o niesprawnych autokarach należących do spółki[17][18][19].

Władze gminy Legnica, na skutek zaległości przedsiębiorstwa w opłacaniu podatku od nieruchomości wszczęły postępowanie egzekucyjne i zajęły komorniczo trzy autokary spółki[20].

Pod koniec września 2017 roku komornik sądowy dokonał skutecznej sprzedaży bazy PKS „Trans-Pol” w Legnicy, w której firma funkcjonowała w różnych formach organizacyjnych od 1945 roku[21]. Na skutek kłopotów w 2017 roku spółka ograniczyła działalność, a także przeniosła siedzibę do Jawora[2].

Na koniec 2017 roku przedsiębiorstwo zatrudniało 30 pracowników[1]. Własność autokarów była przeniesiona na spółki grupy PKS „Tour” Jelenia Góra[1].

8 lutego 2018 roku nastąpiła zmiana na stanowisku prezesa spółki[22]. Kierującego od powstania PKS „Trans-Pol” w 2004 roku Tadeusza Nowaka zastąpił Janusz Przygrodzki[22].

Od 15 października 2018 r. do 10 lutego 2019 r. spółka obsługiwała nowo utworzoną komunikację miejską w Złotoryi[23]. Przewozy prowadzono z wykorzystaniem dwóch autobusów Karosa i Iveco wypożyczonych przez operatora z powiązanego kapitałowo przedsiębiorstwa PKS Lubin, wycofanych z obsługi komunikacji miejskiej w Lubinie oraz własnego autokaru[23][24]. 10 lutego 2019 r. zaprzestano obsługi połączeń na zlecenie gminy miejskiej Złotoryja, zarówno w komunikacji miejskiej, jak i zamawianych przez wiele lat połączeń szkolnych[25].

1 czerwca 2021 roku spółka zawiesiła poranny kurs Wądroże Wielkie-Jawor, a bilety miesięczne na tej trasie realizowały autobusy szkolne PKS-u. Trasa całkowicie została zawieszona na wakacjach. Do 1 września 2021 roku spółka całkowicie zawiesiła ostatnie kursy na trasie Legnica-Jawor, Jawor-Legnica tym samym kończąc działalność przewozową[26][27].

Trasy

Według stanu na 1 marca 2019 r.[28][29][30]:

  • Chojnów – Osetnica – Złotoryja
  • Jawor – Wądroże Wielkie przez Snowidzę
  • Jawor pl.Zamkowy – Legnica ul.Dworcowa
  • Złotoryja – Brochocin – Zagrodno- Złotoryja
  • Złotoryja – Prusice – Leszczyna- Złotoryja
  • Złotoryja – Wilków – Leszczyna- Złotoryja
  • Złotoryja – Wojcieszyn – Nowa Wieś Grodziska- Sędzimirów- Złotoryja
  • Złotoryja – Zagrodno – Grodziec- Złotoryja
  • Złotoryja – Rokitnica – Rzymówka- Złotoryja
  • Złotoryja – Kozów – Rokitnica- Leszczyna- Złotoryja

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j Janusz Przygrodzki, Sprawozdanie zarządu z działalności spółki PKS Trans-Pol sp. z o.o. z siedzibą w Jaworze za 2017 rok, ekrs.pl, 12 czerwca 2018 [dostęp 2019-04-16].
  2. a b c d e Paweł Jantura: PKS wyprowadził się z Legnicy do Jawora. [w:] lca.pl [on-line]. Przedsiębiorstwo Usług Informatycznych "BAJT", 2008-05-24. [dostęp 2019-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-25)].
  3. a b c d e f g h i j k l m n o p q Paweł Miszczuk: PKS "TRANS-POL" Sp. z o.o. / Historia. [w:] pks.legnica.pl [on-line]. [dostęp 2018-08-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-08-04)]. (pol.).
  4. a b c d e f Mieczysław Gutkowski: 40 lat działalności Państwowej Komunikacji Samochodowej. Kielce: Federacja Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Pracowników Państwowej Komunikacji Samochodowej w PRL, 1986, s. 113.
  5. Joanna Bosakowska: PKS daleko od szosy. Bolesny upadek transportowego kolosa. 2011-11-07. [dostęp 2021-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-11-17)].
  6. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. w Legnicy: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne sp. z o.o. w Legnicy – rys historyczny.. [w:] mpk.legnica.pl [on-line]. [dostęp 2017-12-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-12-07)]. (pol.).
  7. PAP Gk, Wojna podjazdowa, www.newsweek.pl, 18 sierpnia 2002 [dostęp 2017-12-05] (pol.).
  8. Kacper Fiszer: Komunikację lokalną „dobiły” w 1999 r. gimbusy. [w:] transport-publiczny.pl [on-line]. Zespół Doradców Gospodarczych TOR, 2018-10-12. [dostęp 2019-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-17)]. (pol.).
  9. Decyzja RWR 42/06 prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. decyzje.uokik.gov.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-17)].
  10. a b Grzegorz Żurawiński: Prywatyzacyjny slalom. [w:] Polska Gazeta Wrocławska [on-line]. Polskapresse, 2004-02-13. [dostęp 2019-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-17)]. (pol.).
  11. a b c d e Legnica: koniec prywatyzacji PKS, infobus.pl
  12. Zbigniew Budych, Maciej Wójcicki: Kurs do zajezdni. [w:] Polska Gazeta Wrocławska [on-line]. 2016-01-02. [dostęp 2018-11-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-17)].
  13. Autobusem do Legnicy. [w:] złotoryja.pl [on-line]. 2009-09-02. [dostęp 2018-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-15)].
  14. KPP: Czerwony autobus powróci do Złotoryi?. [w:] zlotoryjanie.pl [on-line]. 2015-09-07. [dostęp 2018-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-15)].
  15. a b c d Zygmunt Mułek: Legnica: Galeria handlowa zamiast starego budynku PKP. [w:] Gazeta Wrocławska [on-line]. Polskapresse, 2010-12-03. [dostęp 2019-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-17)]. (pol.).
  16. a b „R – P” Biuro Doradztwa Inwestycyjnego Renata Wojtasik: nasi klienci. rp.pbox.pl. [dostęp 2019-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-17)].
  17. Andrzej Andrzejewski, Niebezpieczne autobusy, [w:] radiowroclaw.pl, Polskie Radio Wrocław, 8 grudnia 2010 [dostęp 2019-04-17] [zarchiwizowane 2019-04-17] (pol.).
  18. Piotr Słowiński: O mały włos od tragedii. [w:] radiowroclaw.pl [on-line]. Polskie Radio Wrocław, 2012-03-08. [dostęp 2019-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-17)]. (pol.).
  19. JK: Niesprawny autobus i podwójny gaz. [w:] radiowroclaw.pl [on-line]. Polskie Radio Wrocław, 2014-05-11. [dostęp 2019-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-17)]. (pol.).
  20. Paweł Jantura: Prezydent zlicytuje autobusy PKS „Trans-Pol”. [w:] lca.pl [on-line]. Przedsiębiorstwo Usług Informatycznych "BAJT", 2016-08-31. [dostęp 2019-04-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-04-17)].
  21. Paweł Jantura: No i stało się. To już koniec legnickiego PKS-u. [w:] lca.pl [on-line]. Przedsiębiorstwo Usług Informatycznych "BAJT", 2017-09-26. [dostęp 2019-04-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-10-25)].
  22. a b krs-online.com.pl: Monitor Sądowy i Gospodarczy nr 33/2018 (5421) – Pozycja 44679
  23. a b SzK: Lubińskie autobusy na ulicach Złotoryi. [w:] lubin.pl [on-line]. 2018-10-15. [dostęp 2018-11-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-11-15)].
  24. Phototrans.eu Bova Futura FHD 13-340 #DJ 61270
  25. Piotr Maas: PKS Lubin wozić będzie złotoryjan przez 3 lata. Za darmo. [w:] e-legnickie.pl [on-line]. 2019-02-14. [dostęp 2019-03-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-03-29)].
  26. Kasper Fiszer, Koniec działalności przewozowej PKS Trans-Pol Legnica. Powiat ziemski obsługuje głównie MPK, www.transport-publiczny.pl, 5 listopada 2021 [dostęp 2022-01-29] (pol.).
  27. Nie pojedziesz już autobusem legnickiego PKS, Portal LCA.pl - Legnica - najcieplejsze miasto w Polsce [dostęp 2022-01-29].
  28. Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej "Trans-Pol" Sp. z o.o. (phototrans.eu)
  29. Rozkład jazdy powiatowych autobusowych przewozów pasażerskich (Powiat Złotoryjski)
  30. CHOJNÓW – Przystanek dworcowy (PKS Lubin)

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
Industriegebiet.png
Autor: Sal73x, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sign for industry
Yellow pog.svg
Shiny yellow button/marker widget. Used to mark the location on a map.
PKS Trans-Pol.png
Autor: Montiverdi, Licencja: CC BY-SA 4.0
Autokar przedsiębiorstwa PKS Trans-Pol linii Legnica-Jawor na przystanku dworcowym w Legnicy.
Logo PKS Trans-Pol.jpg
Logo PKS Trans-Pol