Przejście graniczne Leluchów-Čirč
(sierpień 2009) | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Miejscowość | |
Państwo | |
Miejscowość | |
Rodzaj przejścia | mrg, turystyczne, drogowe |
Status | zlikwidowane |
Rodzaj ruchu | osoby, mechaniczne i niemechaniczne środki transportowe do użytku osobistego pod warunkiem ponownego ich wwozu, piesi, rowerzyści, narciarze, osoby korzystające z wózkow inwalidzkich, osobowy, towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
49°17′46,3″N 20°55′30,9″E/49,296194 20,925250 |
Przejście graniczne Leluchów-Čirč – polsko-słowackie przejście graniczne małego ruchu granicznego na szlaku turystycznym i drogowe, położone w województwie małopolskim, powiecie nowosądeckim, gminie Muszyna, w miejscowości Leluchów, zlikwidowane w 2007 roku.
Opis
Drogowe przejście graniczne Leluchów-Čirč, z miejscem odprawy granicznej po stronie polskiej w miejscowości Leluchów, zostało utworzone 10 września 2004 roku[1]. Czynne było przez całą dobę. Dopuszczony był ruch osobowy i towarowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 tony[2].
Przejście graniczne na szlaku turystycznym Leluchów-Čirč, w rejonie znaku granicznego nr I/295a zostało utworzone 1 lipca 1999 roku[3]. Czynne było w godz. 7.00–19.00 w okresie letnim (kwiecień–październik) i w godz. 9.00–16.00 w okresie zimowym (listopad–marzec). Dopuszczony był ruch pieszych, rowerzystów, narciarzy i osób korzystających z wózków inwalidzkich[4].
Do przekraczania granicy państwowej z Republiką Słowacką na szlakach turystycznych uprawnieni byli obywatele następujących państw[4]:
- Księstwo Andory
- Republika Austrii
- Królestwo Belgii
- Republika Czeska
- Republika Grecji
- Królestwo Danii
- Republika Estonii
- Republika Finlandii
- Republika Francuska
- Królestwo Hiszpanii
- Królestwo Niderlandów
- Państwo Izrael
- Japonia
- Republika Irlandii
- Republika Islandii
- Kanada
- Księstwo Liechtensteinu
- Wielkie Księstwo Luksemburga
- Republika Litewska
- Republika Łotewska
- Księstwo Monako
- Republika Federalna Niemiec
- Królestwo Norwegii
- Republika Portugalska
- San Marino
- Republika Słowenii
- Stany Zjednoczone Ameryki Północnej
- Konfederacja Szwajcarska
- Królestwo Szwecji
- Republika Węgierska
- Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
- Watykan
- Republika Włoska
- Republika Cypryjska[5]
- Republika Malty[5].
Przejście graniczne małego ruchu granicznego Leluchów-Čirč zostało utworzone 6 grudnia 1996 roku[6]. Dopuszczone było przekraczanie granicy dla obywateli Polski i Słowacji zamieszkałych w strefie nadgranicznej lub czasowo zameldowanych w tej strefie, dla osób prowadzących gospodarstwa w pasie małego ruchu granicznego i jedynie w pobliżu tych gospodarstw oraz mechanicznych i niemechanicznych środków transportowych do użytku osobistego pod warunkiem ponownego ich wwozu[7].
W przejściach granicznych: na szlaku turystycznym i mrg odprawę graniczną i celną wykonywały organy Straży Granicznej[8].
21 grudnia 2007 roku na mocy układu z Schengen przejścia graniczne zostały zlikwidowane.
- Przejście graniczne z Czechosłowacją:
W II RP istniało polsko-czechosłowackie przejście graniczne Leluchów-Circ (miejsce przejściowe po drogach ulicznych), w rejonie słupa granicznego nr 3/4. Był to punkt przejściowy z prawem dokonywania odpraw mieszkańców pogranicza, bez towarów w czasie i na zasadach obowiązujących urzędy celne, ustawione przy drogach kołowych. Dopuszczony był mały ruch graniczny. Przekraczanie granicy odbywało się na podstawie przepustek: jednorazowych, stałych i gospodarczych[9]).
Galeria
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Oświadczenie Rządowe z dnia 10 września 2004 r. w sprawie związania Rzeczypospolitej Polskiej Porozumieniem z dnia 1 maja 2004 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załączników nr 1 i 2 do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o przejściach granicznych, przekraczaniu granicy na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową oraz zasadach przekraczania granicy państwowej poza przejściami granicznymi, sporządzonej w Trstenie dnia 1 lipca 1999 roku (M.P. z 2004 r. nr 40, poz. 703).
- ↑ Porozumienie z dnia 1 maja 2004 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załączników nr 1 i 2 do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o przejściach granicznych, przekraczaniu granicy na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową oraz zasadach przekraczania granicy państwowej poza przejściami granicznymi, sporządzonej w Trstenie dnia 1 lipca 1999 roku (M.P. z 2004 r. nr 40, poz. 702).
- ↑ Oświadczenie Rządowe z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie związania Rzeczypospolitej Polskiej Umową między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o przejściach granicznych, przekraczaniu granicy na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową oraz zasadach przekraczania granicy państwowej poza przejściami granicznymi, sporządzoną w Trstenie dnia 1 lipca 1999 roku (M.P. z 2002 r. nr 17, poz. 301).
- ↑ a b Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o przejściach granicznych, przekraczaniu granicy na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową oraz zasadach przekraczania granicy państwowej poza przejściami granicznymi, sporządzona w Trstenie dnia 1 lipca 1999 roku (M.P. z 2002 r. nr 17, poz. 300).
- ↑ a b Porozumienie z dnia 18 listopada 2005 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie i uzupełnieniu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o przejściach granicznych, przekraczaniu granicy na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową oraz zasadach przekraczania granicy państwowej poza przejściami granicznymi, sporządzonej w Trstenie dnia 1 lipca 1999 roku (M.P. z 2006 r. nr 55, poz. 581).
- ↑ Oświadczenie Rządowe z dnia 9 września 1997 r. w sprawie wymiany dokumentów ratyfikacyjnych Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką o małym ruchu granicznym, sporządzonej w Zakopanem dnia 6 grudnia 1996 roku (Dz.U. z 1997 r. nr 127, poz. 828).
- ↑ Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką o małym ruchu granicznym, sporządzona w Zakopanem dnia 6 grudnia 1996 roku (Dz.U. z 1997 r. nr 127, poz. 827).
- ↑ Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 1999 r. w sprawie upoważnienia innych organów administracji państwowej do wykonywania niektórych zadań organów celnych (Dz.U. z 1999 r. nr 73, poz. 819).
- ↑ Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 czerwca 1927 r. wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu w sprawie uzgodnienia przepisów wykonawczych do konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Czeskosłowacką o ułatwieniach w małym ruchu granicznym oraz w sprawie ustalenia dla tegoż ruchu przejść granicznych (Dz.U. z 1927 r. nr 82, poz. 720.
Media użyte na tej stronie
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
- N: 50.59 N
- S: 49.07 N
- W: 18.92 E
- E: 21.55 E
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: Alexrk2, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta mapa została stworzona za pomocą GeoTools.
Autor: Krzysztof Dudzik (User:ToSter), Licencja: CC BY-SA 4.0
Przejście graniczne Leluchów-Čirč
Autor: Krzysztof Dudzik (User:ToSter), Licencja: CC BY-SA 4.0
Przejście graniczne Leluchów-Čirč
Autor: Przykuta (talk), Licencja: CC BY-SA 4.0
dawne polsko słowackie przejście graniczne Leluchów-Čirč