Przejście graniczne Rysy-Rysy
(wrzesień 2006) | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Miejscowość | |
Państwo | |
Miejscowość | |
Rodzaj przejścia | turystyczne |
Status | zlikwidowane |
Rodzaj ruchu | piesi |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
49°10′46″N 20°05′18″E/49,179444 20,088333 |
Przejście graniczne Rysy-Rysy – polsko-słowackie przejście graniczne na szlaku turystycznym położone w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Bukowina Tatrzańska na Rysach, zlikwidowane w 2007 roku.
Opis
Przejście zostało utworzone 1 lipca 1999 roku[1], w rejonie znaku granicznego nr II/210. Obsługiwało wyłącznie pieszych. Przekraczanie granicy dozwolone było w okresie od 1 lipca do 30 września w godzinach od 7.00–19.00[2]. Od 13 kwietnia 2005 roku[3] przekraczać można było granicę od 16 czerwca do 31 października w godzinach 7.00–19.00[4]. Odprawę graniczną i celną wykonywały organy Straży Granicznej[5]. Doraźnie kontrolę graniczną osób i towarów wykonywała kolejno: Strażnica Straży Granicznej na Łysej Polanie, Graniczna Placówka Kontrolna Straży Granicznej na Łysej Polanie, Placówka Straży Granicznej na Łysej Polanie.
21 grudnia 2007 roku na mocy układu z Schengen przejście graniczne zostało zlikwidowane.
Układ ten pozwalał na przekraczanie granicy w tym miejscu przez cały rok o dowolnej porze dnia. Ograniczenie stanowią przepisy polskiego TPN, które zabraniają poruszania się latem po obszarach parku po zmroku, oraz przepisy słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, według których w okresie od 1 listopada do 15 czerwca zamykany jest słowacki szlak z Rysów.
Do przekraczania granicy państwowej z Republiką Słowacką na szlakach turystycznych uprawnieni byli obywatele następujących państw[2]:
- Księstwo Andory
- Republika Austrii
- Królestwo Belgii
- Republika Czeska
- Republika Grecji
- Królestwo Danii
- Republika Estonii
- Republika Finlandii
- Republika Francuska
- Królestwo Hiszpanii
- Królestwo Niderlandów
- Państwo Izrael
- Japonia
- Republika Irlandii
- Republika Islandii
- Kanada
- Księstwo Liechtensteinu
- Wielkie Księstwo Luksemburga
- Republika Litewska
- Republika Łotewska
- Księstwo Monako
- Republika Federalna Niemiec
- Królestwo Norwegii
- Republika Portugalska
- San Marino
- Republika Słowenii
- Stany Zjednoczone Ameryki Północnej
- Konfederacja Szwajcarska
- Królestwo Szwecji
- Republika Węgierska
- Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
- Watykan
- Republika Włoska
- Republika Cypryjska[6]
- Republika Malty[6].
Galeria
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Oświadczenie Rządowe z dnia 19 lutego 2002 r. w sprawie związania Rzeczypospolitej Polskiej Umową między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o przejściach granicznych, przekraczaniu granicy na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową oraz zasadach przekraczania granicy państwowej poza przejściami granicznymi, sporządzoną w Trstenie dnia 1 lipca 1999 roku (M.P. z 2002 r. nr 17, poz. 301).
- ↑ a b Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o przejściach granicznych, przekraczaniu granicy na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową oraz zasadach przekraczania granicy państwowej poza przejściami granicznymi, sporządzona w Trstenie dnia 1 lipca 1999 roku (M.P. z 2002 r. nr 17, poz. 300).
- ↑ Oświadczenie Rządowe z dnia 13 kwietnia 2005 r. w sprawie związania Rzeczypospolitej Polskiej Porozumieniem między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załącznika nr 3 do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o przejściach granicznych, przekraczaniu granicy na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową oraz zasadach przekraczania granicy państwowej poza przejściami granicznymi, sporządzonej w Trstenie dnia 1 lipca 1999 roku (M.P. z 2005 r. nr 55, poz. 756).
- ↑ Porozumienie między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie załącznika nr 3 do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o przejściach granicznych, przekraczaniu granicy na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową oraz zasadach przekraczania granicy państwowej poza przejściami granicznymi, sporządzonej w Trstenie dnia 1 lipca 1999 roku (M.P. z 2005 r. nr 55, poz. 755).
- ↑ Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 sierpnia 1999 r. w sprawie upoważnienia innych organów administracji państwowej do wykonywania niektórych zadań organów celnych (Dz.U. z 1999 r. nr 73, poz. 819).
- ↑ a b Porozumienie z dnia 18 listopada 2005 r. między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o zmianie i uzupełnieniu Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o przejściach granicznych, przekraczaniu granicy na szlakach turystycznych przecinających granicę państwową oraz zasadach przekraczania granicy państwowej poza przejściami granicznymi, sporządzonej w Trstenie dnia 1 lipca 1999 roku (M.P. z 2006 r. nr 55, poz. 581).
Media użyte na tej stronie
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Lesser Poland Voivodeship, Poland. Geographic limits of the map:
- N: 50.59 N
- S: 49.07 N
- W: 18.92 E
- E: 21.55 E
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: Alexrk2, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta mapa została stworzona za pomocą GeoTools.
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Stevage (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5
The sign indicating the border between Slovakia and Poland, on Mt Rysy in the high Tatras mountains. Taken by me.
Autor: Milan Bališin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Vrchol Rysov na ktorom nechýba schránka s vrcholovou knihou