Przenośnik śrubowy
Przenośnik śrubowy (zwany też ślimakowym lub żmijką) – urządzenie do przemieszczania materiałów sypkich za pomocą śruby obracającej się wewnątrz koryta. Materiał może być transportowany w poziomie, skośnie lub w pionie.
Przenośniki śrubowe stosuje się jako urządzenie odbierające materiał spod różnego rodzaju zbiorników i silosów, służą również do dozowana produktu w procesach technologicznych. Dzięki zamkniętej budowie materiał transportowany może być odizolowany od otoczenia.
Budowa przenośnika
Przenośniki śrubowe dzielą się na dwa rodzaje: z korytem zamkniętym i otwartym. Pierwsze mają zwykle koryto w kształcie rury okrągłej lub litery "U" z pokrywami, zaś drugie – w kształcie litery "U" (bez pokryw).
Przenośnik śrubowy składa się z koryta, wewnątrz którego znajduje się ślimak, czyli wał z nawiniętą powierzchnią śrubową (wstęgą ślimaka). Obracający się wał powoduje przesuwanie się materiału transportowanego. Produkowane są również ślimaki wykonane bez wału – wtedy wstęga musi być na tyle mocna, aby przenieść obciążenia. Koryto jak i ślimak wykonuje się ze stali lub z tworzywa sztucznego. Podstawowa konstrukcja opiera się na tzw. śrubie Archimedesa.
Napęd przenośnika realizowany jest poprzez napędzanie wału ślimaka lub bezpośrednio ślimaka (dla ślimaków bezwałowych).
Podawane dane techniczne
- długość – odległość pomiędzy zasypem i wysypem, często podaje się również całkowitą długość koryta;
- średnica – średnica wewnętrzna koryta;
- skok śruby ślimaka – odległość pomiędzy kolejnymi piórami wstęgi ślimaka;
- wydajność – zdolność do przemieszczenia danej objętości w określonej jednostce czasu.
Media użyte na tej stronie
Autor: Silberwolf (size changed by: Jahobr), Licencja: CC BY-SA 2.5
Traditional action of the "Archimedean screw" (invented in Ancient Egypt or Ancient Greece) pumping water up.
A combine harvesting corn.