Przewód żółciowy wspólny
Przewód żółciowy wspólny (łac. ductus choledochus) – droga przepływu żółci z pęcherzyka żółciowego i wątroby do dwunastnicy. Powstaje z przewodu wątrobowego wspólnego, który łącząc się z przewodem pęcherzykowym, staje się przewodem żółciowym wspólnym[1]. Ma średnicę ok. 5 mm oraz długość ok. 7 cm[1]. W jego przebiegu wyróżnia się części: naddwunastniczą, zadwunastniczą, trzustkową i śródścienną. Część naddwunastnicza biegnie w obrębie więzadła wątrobowo-dwunastniczego na prawo od tętnicy wątrobowej właściwej i do przodu od żyły wrotnej. Część zadwunastnicza biegnie od przodu od żyły głównej dolnej i na prawo od żyły wrotnej, a część trzustkowa pomiędzy głową trzustki a częścią zstępującą dwunastnicy. Część śródścienna uchodzi zwykle wraz z przewodem trzustkowym głównym (Wirsunga) na brodawce większej na ścianie tylno-przyśrodkowej części zstępującej dwunastnicy[1][2]. U końca zwykle rozszerza się tworząc bańkę wątrobowo-trzustkową, inaczej uchyłek Vatera (łac. ampulla hepatopancreatica, diverticulum Vateri)[1].
Przypisy
- ↑ a b c d Bochenek i Reicher 2018 ↓, s. 299.
- ↑ Bochenek i Reicher 2018 ↓, s. 314.
Bibliografia
- Adam Bochenek , Michał Reicher , Anatomia człowieka. Tom II. Trzewa, wyd. X, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018, ISBN 978-83-200-4501-7 .
Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.
Media użyte na tej stronie
The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.
Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.Autor: Jmarchn, Licencja: CC BY-SA 3.0
Bile duct and pancreas
1. Bile ducts:
- 2. Intrahepatic bile ducts
- 3. Left and right hepatic ducts
- 4. Common hepatic duct
- 5. Cystic duct
- 6. Common bile duct
- 7. en:Sphincter of Oddi
- 8. Major duodenal papilla
9. Gallbladder
10-11. Right and left lobes of liver
12. Spleen
13. Esophagus
14. Stomach
15. Pancreas:
18. Small intestine
21-22: Right and left kidneys