Przewodnictwo graniczne elektrolitów

Przewodnictwo graniczne elektrolitów (ang. limiting conductivity) – graniczna wartość przewodnictwa równoważnikowego lub molowego ( ), osiągana w przypadku bardzo dużego rozcieńczenia roztworu ( zob. prawo rozcieńczeń Ostwalda), czyli w warunkach praktycznie całkowitej dysocjacji elektrolitu oraz niezależności ruchliwości jonów od stężenia. W tych warunkach obowiązuje „prawo niezależnej wędrówki jonów” (zob. prawo Kohlrauscha)[1][2][3].

Przewodnictwo właściwe (σ, ϰ)

Zależność przewodnictwa właściwego od stężenia równoważnikowego elektrolitów [4][5]

Jedną z wielkości, charakteryzujących przewodnictwo elektryczne (konduktancję, ) elektrolitów jest przewodnictwo właściwe (konduktywność, przewodność elektryczna właściwa, ), którą – jak w przypadku wszystkich materiałów jednorodnych (izotropowych) – wyznacza się mierząc przewodnictwo elektryczne bloku o znanych wymiarach, np. przewodnika o polu przekroju poprzecznego i długości

Przewodnictwo właściwe zależy od koncentracji i ruchliwości nośników ładunku elektrycznego oraz wielkości tych ładunków

W przypadku, gdy przewodnikiem jest roztwór związków chemicznych (jednego lub wielu), które ulegają dysocjacji elektrolitycznej, nośnikami ładunków są jony o różnej masie i wartościowości. Stężenia jonów zależą od stężeń dysocjujących związków i stopnia ich dysocjacji (zob. też stała dysocjacji). Ruchliwość jonów (kationów u+ i anionów u) definiuje się jako średni dla wszystkich jonów jednego rodzaju stosunek liniowej prędkości (cm/s) ich ruchu pod wpływem pola elektrycznego do natężenia tego pola (V/cm)[6]. Wraz ze wzrostem stężenia dysocjującego związku w roztworze przewodnictwo elektrolityczne początkowo rośnie, co jest związane ze wzrostem liczby jonów (produktów dysocjacji), a w zakresie wysokich stężeń maleje – wskutek zmniejszania się stopnia dysocjacji związku oraz ruchliwości jonów[3][4].

Przewodnictwo molowe i równoważnikowe (Λ)

Pojęcia „przewodnictwo molowe” i „przewodnictwo równoważnikowe” zostały wprowadzone dla umożliwienia bardziej jednoznacznej charakterystyki zdolności związków chemicznych do przewodzenia prądu. Obie definicje odnoszą się do określonej ilości związku – mola lub gramorównoważnika (w przypadku elektrolitów typu 1–1 – dysocjujących na dwa jony jednowartościowe – wartości przewodnictwa molowego i równoważnikowego są jednakowe)[5]. Przewodnictwo molowe jest zdefiniowane jako wartość przewodnictwa roztworu zawierającego jeden mol danego związku, znajdującego się między równoległymi platynowymi okładkami. Są one odległe o 1 cm, a ich wymiary są takie, aby w przestrzeni między nimi znajdował się jeden mol elektrolitu. Objętość roztworu między okładkami jest tym większa, im mniejsze jest stężenie elektrolitu w roztworze. Jest równa odwrotności stężenia molowego, a w przypadku przewodnictwa równoważnikowego – odwrotności stężenia równoważnikowego (liczby gramorównoważników w litrze), i nazywana rozcieńczeniem[3].

Przewodnictwo równoważnikowe [a]
– podstawa definicji i zależność od stężenia dla elektrolitów słabych i mocnych[7][5]

W zakresie umiarkowanych stężeń wartości przewodnictwa równoważnikowego elektrolitów mocnych (niemal w 100% dysocjujących na jony) są znacznie większe niż elektrolitów słabych, jednak w zakresie stężeń małych rosną znacznie wolniej wraz z rozcieńczeniem[8].

Przewodnictwo graniczne (Λ0)

Zależność przewodnictwa równoważnikowego od pierwiastka ze stężenia dla elektrolitów słabych i mocnych[9]

Przewodnictwem granicznym nazywana wartość która jest osiągana po rozcieńczeniu do dzięki któremu zachodzi całkowita dysocjacja elektrolitu.

W przypadku elektrolitów słabych, tj. kwas octowy (CH3COOH), gdy dąży do zera obserwuje się gwałtowny wzrost Wykres funkcji asymptotycznie zbliża się do OY, co uniemożliwia określenie metodą ekstrapolacji do

W przypadku elektrolitów mocnych, tj. kwas solny (HCl) lub wodorotlenek potasu (KOH), ekstrapolację do umożliwia zaobserwowana przez Friedricha Kohlrauscha zależność wyrażana równaniem[10]:

gdzie:

  • – przewodnictwo molowe lub równoważnikowe,
  • – przewodnictwo graniczne (molowe lub równoważnikowe),
  • – współczynnik zależny bardziej od stechiometrii elektrolitu (czy jest on np. typu MA, M2A, M>A3), niż od rodzaju anionów i kationów.

Wykonane przez Kohlrauscha porównania wyznaczonych wartości przewodnictwa granicznego różnych elektrolitów mocnych doprowadziły go do sformułowania „prawa niezależnej wędrówki jonów” (gdy jony praktycznie na siebie nie oddziałują, czyli „wędrują niezależnie”), zgodnie z którym graniczne przewodnictwo wszystkich elektrolitów – mocnych i słabych – można obliczyć sumując przewodnictwa graniczne jego jonów[11]:

Prawo jest również wyrażane równaniem[12]:

gdzie: stała Faradaya, i – graniczne ruchliwości kationów (+) i anionów (–)[13].

Porównanie Λ0 w trzech parach soli
(doświadczalne potwierdzenie prawa niezależnej wędrówki jonów)[14]
Lp.AnionSole potasoweΛ0 KASole sodoweΛ0 NaARóżnica
1ClKCl130NaCl108,921,1
2NO3-KNO3126,3NaNO3105,221,1
3SO2−4K2SO4133Na2SO4111,921,1

Przykładowe wartości granicznych przewodnictw jonowych (om−1cm²wal−1) w temperaturze 25 °C wynoszą[15]:

  • H+ – 349,8
  • Li+ – 38,7
  • Na+ – 50,10
  • K+ – 73,50
  • Rb+ – 77,8
  • Cs+ – 77,3
  • Be2+ – 45
  • Mg2+ – 53,1
  • Ca2+ – 59,5
  • Sr2+ – 59,5
  • Ba2+ – 63,6
  • Ag+ – 61,9
  • NH+4 – 73,6
  • Tl+ – 74,4
  • N(C2H5)+4 – 32,7
  • Cu2+ – 53,6
  • Zn2+ – 52,8
  • Co2+ – 55
  • Ce3+ – 69,8
  • La3+ – 69,5
  • F- – 55,4
  • Cl- – 76,35
  • Br- – 78,14
  • I- – 76,8
  • OH- – 198,6
  • ClO3- – 64,6
  • NO3- – 71,46
  • ClO4- – 67,4
  • SO2−4 – 80,0
  • CO2−3 – 69,3

Bardzo duże, wyróżniające się wartości przewodnictwa granicznego jonów H+ i OH- wyjaśnia się działaniem w tych przypadkach „protonowego mechanizmu” przenoszenia ładunków w roztworach wodnych (cząstkami przemieszczającymi się w polu elektrycznym są nie tylko jony H3O+, lecz również znacznie mniejsze protony, przemieszczające się np. z jonów hydroniowych na sąsiednie powolne cząsteczki wody)[16][17] (zob. mechanizm Grotthussa).

Wpływ stałej dielektrycznej rozpuszczalnika

Specyfiką zależności dla roztworów elektrolitów w rozpuszczalnikach organicznych zajmował się na początku XX w. Paul Walden. Zaobserwował on, że zwiększanie stężenia początkowo powoduje spadek (podobnie jak w przypadku roztworów wodnych), jednak po przekroczeniu określonej wartości rozpoczyna się wzrost Stwierdził, że położenie minimum przewodnictwa równoważnikowego jest zależne od stałej dielektrycznej rozpuszczalnika (ε) – gdy wartości tej stałej są mniejsze, minimum pojawia się przy mniejszych wartościach stężenia przy czym jest spełniana w przybliżeniu zależność[18]:

gdzie jest współczynnikiem charakterystycznym dla elektrolitu. Zjawisko wyjaśnia teoria asocjacji jonów. Teoria dotyczy oddziaływań elektrostatycznych między poruszającymi się jonami, w tym m.in. tworzenie się i deformacje otaczających poruszający się jon „atmosfer jonowych” oraz powstawanie „par jonowych” i „trójek jonowych” (teoria Bjerruma). Bjerrum i Walden zakładali, że w zakresie mniejszych stężeń elektrolitu powstają „pary” kation–anion, które nie mają ładunku i nie poruszają się w polu elektrycznym. W roztworach bardziej stężonych możliwe jest tworzenie „trójek”, np. „anion – kation – anion” lub „kation – anion – kation”, które mają ładunek, lecz opory ich przemieszczania się są większe od występujących w przypadku jonów pojedynczych (nie związanych w asocjaty[19].

Teoretyczne podstawy wiedzy o oddziaływaniach jonów w elektrolitach, stworzone m.in. przez Debye’a, Hückla, Falkenhagena i Onsagera[19] (zob. prawo graniczne Debye’a-Hückla, rozszerzone prawo Debye’a-Hückla, teoria Debye’a-Hückla-Onsagera), nie wyjaśniają bezpośrednio problemów przewodnictwa w stanie nieskończenie dużego rozcieńczenia elektrolitu (w tych warunkach oddziaływania elektrostatyczne nie istnieją, ze względu na nieskończenie duże odległości między jonami). Teoretycznie wykazano jednak m.in. od jakich parametrów zależy wartość współczynnika w empirycznym równaniu Kohlrauscha. Dla elektrolitów 1,1-wartościowych znaleziono zależność przewodnictwa równoważnikowego od stężenia[19]:

gdzie wartości 82,48 i 8,205·105 zawierają stałe uniwersalne: e, R, N).

Porównanie powyższej zależności z empirycznym równaniem Kohlrauscha prowadzi do wniosku, że współczynnik może być wyrażony jako funkcja temperatury (T) oraz stałej dielektrycznej (ε) i lepkości (η) rozpuszczalnika[19]:

gdzie:

Wpływ lepkości, temperatury i ciśnienia

Zależność przewodnictwa granicznego od temperatury i lepkości jest wyjaśniana na podstawie prawa Stokesa. Jony, których ruchliwość (prędkość ruchu w polu elektrycznym) decyduje o przewodnictwie, są porównywane z kulkami, opadającymi w cieczach pod wpływem grawitacji. W przypadku, gdy prędkości kulki są niewielkie, siłę oporu cieczy można uznać za wprost proporcjonalną do jej lepkości – zależnej od temperatury – oraz do promienia i prędkości ruchu kulki [20][21]:

Zależność przewodnictwa granicznego od lepkości badał na przełomie XIX/XX w. Paul Walden na podstawie pomiarów przeprowadzonych głównie dla soli o dużych jonach, takich jak jodek tetraetyloamoniowy. W roku 1906 sformułował regułę, nazywaną sformułowana regułą Waldena[20][21]:

Iloczyn Λ0η0 jodku tetraetyloamoniowego N(C2H5)4I w różnych rozpuszczalnikach[22][23]
RozpuszczalnikCH3OHCH3COCH3CH3CNC2H4Cl2CH3NO2C6H5NO2C6H5OH
Λ0η00,630,660,640,60,690,670,63

Reguła ma charakter przybliżony. Jest stosunkowo dobrze spełniana w odniesieniu do jonów o dużych wymiarach. Ilorazy jonów małych często znacznie różnią się między sobą, co jest tłumaczone znacznym wpływem procesy solwatacji (o sile oporu decyduje promień jonu wraz z otoczką solwatacyjną, z którą się przemieszcza pod wpływem pola elektrycznego)[17][24].

Iloczyn Λ0η0 jonów w różnych rozpuszczalnikach w temperaturze 25 °C[25]
RozpuszczalnikNa+K+Ag+N(C2H5)+4I-ClO4-C6H2N3O7-
H2O0,460,670,5630,2950,6850,6060,276
CH3OH0,250,2930,2740,3380,3340,3870,255
C2H5OH0,2040,2350,1950,310,290,340,292
CH3COCH30,2530,2590,2840,3660,3660,275
CH3CN0,2410,2960,2960,3470,3590,268
CH3NO20,3640,3830,3260,310,4030,276
C6H5NO20,330,3220,3660,277

Jako wielkość zależna od lepkości rozpuszczalnika zależy od rodzaju jego cząsteczek, temperatury i ciśnienia. Zależność od temperatury jest wyrażają[26]:

wielomian:
równanie funkcji wykładniczej:

gdzie[26]:

– stałe charakteryzujące poszczególne rozpuszczalniki,
– współczynnik proporcjonalności (wartość stała w wąskim zakresie temperatur),
energia aktywacji procesu przemieszczania się jonów w roztworze (pokonywania oporu).

Po przekształceniach obu równań otrzymuje się zależność, która pozwala doświadczalnie wyznaczać wartość energii W przypadku, gdy [26]:

Wartość jest zbliżona do energii aktywacji laminarnego przepływu wody[27].

Zależności różnych roztworów elektrolitów od ciśnienia, przedstawiane w formie przypominają zależność [b]. Wartości i początkowo rosną, a następnie zmniejszają się. W przypadku roztworów LiCl stosunek osiąga w maksimum wartość ok. 1,06, w przypadku NaCl ok. 1,02 (w przypadku KJ wzrost jest niemal niezauważalny)[28].

Uwagi

  1. Liczba 1000 występuje w równaniu: ponieważ stężenie zwyczajowo wyrażano w gramorównoważnikach na litr (dm³), a wymiary bloku elektrolitu między okładkami, zawierającego 1 gramorównoważnik – jako S cm² × 1 cm = V cm³ (przewodnictwo właściwe odnosi się do 1 cm³).
  2. Odwrotność lepkości jest nazywana płynnością i oznaczana symbolem

Przypisy

  1. Praca zbiorowa: Encyklopedia techniki. Chemia. Wyd. 4. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1993, s. 610. ISBN 83-204-1312-5.
  2. Basiński 1966 ↓, s. 676–694.
  3. a b c Bursa 1979 ↓, s. 676–678.
  4. a b Basiński 1966 ↓, s. 680.
  5. a b c Bursa 1979 ↓, s. 678.
  6. Basiński 1966 ↓, s. 684.
  7. Basiński 1966 ↓, s. 680–681.
  8. Basiński 1966 ↓, s. 681.
  9. Basiński 1966 ↓, s. 683.
  10. Basiński 1966 ↓, s. 682.
  11. Paweł Kozyra (na podstawie: Peter William Atkins, Chemia fizyczna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001): Przewodnictwo roztworów elektrolitów. W: Materiały dydaktyczne UJ [on-line]. www2.chemia.uj.edu.p. [dostęp 2014-11-30].
  12. Bursa 1979 ↓, s. 680–683.
  13. Bursa 1979 ↓, s. 681.
  14. Bursa 1979 ↓, s. 682.
  15. Bursa 1979 ↓, s. 684.
  16. Bursa 1979 ↓, s. 692–694.
  17. a b Basiński 1966 ↓, s. 694.
  18. Basiński 1966 ↓, s. 683–684.
  19. a b c d Basiński 1966 ↓, s. 719–726.
  20. a b Bursa 1979 ↓, s. 688–692.
  21. a b Basiński 1966 ↓, s. 693–694.
  22. Bursa 1979 ↓, s. 691.
  23. Jonizacya w rozpuszczalnikach organicznych. „Chemik Polski; czasopismo poświęcone wszystkim gałęziom chemii teoretycznej i stosowanej”. Rok VI (30), s. 548–550, 25 lipca 1906. 
  24. Bursa 1979 ↓, s. 691–692.
  25. Bursa 1979 ↓, s. 692.
  26. a b c Bursa 1979 ↓, s. 688–689.
  27. Bursa 1979 ↓, s. 689.
  28. Bursa 1979 ↓, s. 690.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Przewodnictwo rownowaznikowe.svg
Autor: Joanna Kośmider, Licencja: CC BY-SA 4.0
Przewodnictwo równoważnikowe (definicja i zależność od stężenia dla elektrolitów słabych i mocnych)
Przewodnictwo rownowaznikowe 2.svg
Autor: Joanna Kośmider, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zależność przewodnictwa równoważnikowego od pierwiastka ze stężenia dla elektrolitów słabych i mocnych
Przewodnictwo wlasciwe.svg
Autor: Joanna Kośmider, Licencja: CC BY-SA 4.0
Przewodnictwo właściwe - zależność od stężenia elektrolitów