Przyczółek baranowsko-sandomierski

Przyczółek baranowsko-sandomierski
II wojna światowa, front wschodni
Ilustracja
Wisła w rejonie Nagnajowa, miejsce przeprawy wojsk radzieckich latem 1944
Czas

31 lipca 1944 – 12 stycznia 1945

Miejsce

wschodnia część województwa kieleckiego

Terytorium

Polska

Przyczyna

ofensywa Armii Czerwonej w ramach operacji lwowsko-sandomierskiej

Wynik

zwycięstwo ZSRR

Strony konfliktu
 III Rzesza ZSRR
 Polskie Państwo Podziemne
Dowódcy
Josef HarpeIwan Koniew
Siły
Grupa Armii „A”1 Front Ukraiński,
Oddziały partyzanckie (Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej)
Straty
20 000 ludzi,
308 pojazdów bojowych
brak współrzędnych

Przyczółek baranowsko-sandomierski (zwany też przyczółkiem sandomierskim) został utworzony z końcem lipca 1944 roku przez jednostki 1 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej, obejmował teren długości 70 km i szerokości 40 km między Baranowem Sandomierskim a Sandomierzem[1]. Największy z przyczółków uchwyconych przez armię radziecką na zachodnim brzegu Wisły o powierzchni około 2200 km² i długości wzdłuż frontu 120 km[2].

Walki o uchwycenie przyczółka

Pierwsze walki

W końcu lipca 1944 roku w ramach operacji lwowsko-sandomierskiej oddziały armii radzieckiej dotarły do Wisły. Jako pierwsze 29 lipca wieczorem czołowe pułki 350 Dywizji Strzeleckiej gen. mjra Grigorija Wiechina(ros.) wyszły nad Wisłę w rejonie Baranowa Sandomierskiego i rozpoczęły forsowanie rzeki, a następnie cała 13 Armia. Pierwszy sforsował Wisłę 2 batalion z 1178 Pułku Strzeleckiego dowodzonego przez ppłk Teoktysta Barbasowa(ros.). Następnie 31 lipca sforsowały Wisłę oddziały 1 Gwardyjskiej Armii Pancernej, które w walkach powiększyły przyczółek do 12 km szerokości i 8 km głębokości. Równocześnie 30 lipca w rejonie Annopola nad Wisłę wyszły oddziały 3 Gwardyjskiej Armii. Uchwyciły one niewielkie przyczółki na zachodnim brzegu Wisły.

Pierwsze próby likwidacji przyczółka Niemcy podjęli 1 sierpnia, wykonując koncentryczne przeciwuderzenie spod Mielca i Tarnobrzega[3]. W kierunku Mielca 4 sierpnia uderzyły związki 33 korpusu piechoty i oddziały 9 korpusu zmechanizowanego. Atak został zatrzymany, a Niemcy zmuszeni do odwrotu. 6 sierpnia oddziały radzieckie wyzwoliły miasto.

Do walk w okolicach Baćkowic doszło w pierwszych dniach sierpnia 1944. Linia frontu przebiegała przez teren gminy a walki toczyły się w Piórkowie, Gołoszycach, Oziębłowie i Modliborzycach. W wyniku działań wojennych spłonęły Modliborzyce, Piórków, Nieskurzów, Baćkowice, Olszownica, Oziębłów i Stanisławów. Ludność z terenów przyfrontowych została wysiedlona. Ostatecznie linia frontu na tym terenie ustabilizowała się na paśmie wzgórz jeleniowskich[4].

W sierpniu miały miejsce walki w okolicach Pacanowa. Po niemieckim ostrzale artyleryjskim, 17 sierpnia spalił się kościół w Pacanowie. Decyzją radzieckich władz wojskowych 10 września mieszkańcy zostali ewakuowani, ponieważ rejon Pacanowa stał się terenem przyfrontowym. Ludność wróciła do miasteczka po 12 stycznia 1945[5].

Najdalszy zasięg ofensywy wojsk radzieckich w ramach operacji lwowsko-sandomierskiej na przyczółku baranowsko-sandomierskim osiągnął miejscowości: Koszyce, Kazimierza Wielka, Skalbmierz i Busko-Zdrój, wcześniej docierając do miejscowości: Stopnica, Nowy Korczyn, Wiślica[6]. Skalbmierz został zajęty we wspólnej akcji partyzantów z oddziałów Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej i Armii Ludowej oraz czołówki wojsk radzieckich w postaci kilku czołgów sprowadzonych do boju o miasto przez Jana Pszczołę[7].

Do wspólnej akcji wyzwolenia Buska-Zdroju, planowanej przez partyzantów z oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich nie doszło, ponieważ tuż przed planowaną akcją Niemcy wycofali się z miasta w stronę Pińczowa. Koncentracja oddziałów partyzanckich szykujących się do ataku na miasto nastąpiła w okolicach Janiny, a rozmowy dowódców oddziałów partyzanckich z oficerami radzieckimi toczyły się 5 sierpnia 1944 roku w tej samej wsi[8].

Udający się 9 sierpnia 1944 roku do wyzwolonego już Buska-Zdroju partyzant Szczepan Koruba, jako jeden z organizatorów polskiej administracji w mieście, w okolicy Mikułowic natknął się na patrol niemiecki złożony z dwóch pojazdów pancernych i został zabity w nierównej walce pod wsią Elżbiecin[9].

W walkach o utworzenie przyczółka poległ też Józef Dybus, zastępca dowódcy oddziału partyzanckiego BCh Czernika[10].

Wszystkie wyzwolone miejscowości, a więc: Koszyce, Kazimierza Wielka, Skalbmierz, Wiślica i Busko-Zdrój zostały jednak utracone, podobnie jak Stopnica, w wyniku niemieckich przeciwuderzeń i znalazły się poza terenem przyczółka po stabilizacji linii frontu. Kolejną serię silnych przeciwuderzeń na przyczółek Niemcy rozpoczęli 11 sierpnia, przechodząc do natarcia wzdłuż obydwóch brzegów Wisły, zarówno z kierunku zachodniego, jak i północnego. Natarcie, w czasie którego Wehrmachtowi udało się między innymi odzyskać wyzwoloną 4 sierpnia Stopnicę, po sześciodniowych walkach zostało zatrzymane. 14 sierpnia jednostki Armii Czerwonej uderzyły z rejonu Klimontowa na północ i z niewielkiego przyczółka w rejonie Zawichostu na zachód, doprowadzając do zajęcia Sandomierza i znacznego rozszerzenia podstawy przyczółka do około 75 km. Walki na przyczółku trwały do ostatnich dni sierpnia.

Ostatni kontratak

Ostatnie przeciwuderzenie niemieckie miało miejsce 30 sierpnia w rejonie Opatowa. Uderzenie na pozycję 13 armii dowodzonej przez gen. płk. Nikołaja Puchowa wykonane zostało siłami czterech dywizji, to jest: trzech dywizji pancernych i jednej dywizji zmotoryzowanej. W walkach pod Opatowem poległ mjr Stiepan Posziwalnikow, dowódca eskadry z 2 Armii Lotniczej[11]. Pod koniec miesiąca obie strony, poważnie wyczerpane, zaniechały aktywnych działań i przeszły do obrony[12].

Stabilizacja linii frontu radziecko-niemieckiego na przyczółku

Znak taktyczny niemieckiej 17 Dywizji Pancernej biorącej udział w walkach na przyczółku, na odcinku frontu między Stopnicą a Kurozwękami

Po ustabilizowaniu linia frontu niemiecko-radzieckiego na przyczółku 14 grudnia 1944 roku przebiegała w sposób następujący: od rzeki Wisły w rejonie Solca-Zdroju do miejscowości: Stopnica – KurozwękiŁagówOpatówWłostów do Wisły w rejonie Sandomierza[13].

Przyczółek obejmował prawie cały powiat sandomierski, oprócz niewielkiej jego części w rejonie Zawichostu. Osiem wschodnich gmin powiatu stopnickiego, z których dwie: Łubnice i Oględów zostały wyzwolone całkowicie, zaś sześć: Kurozwęki, Oleśnica, Pacanów, Szydłów, Tuczępy i Wolica częściowo. Osiem gmin powiatu opatowskiego – Baćkowice, Gęsice, Iwaniska, Łagów, Malkowice, Modliborzyce, Piórków i Rembów – również zostały wyzwolone tylko częściowo. Na skutek działań wojennych niemal cała ludność z pasa przyfrontowego o szerokości od 15 do 20 km ze względu na bezpieczeństwo została ewakuowana na teren powiatu sandomierskiego, a część nawet na teren Lubelszczyzny[14].

Przeciw wojskom 1 Frontu Ukraińskiego Niemcy na przyczółku baranowsko-sandomierskim przeciwstawili kilkanaście dywizji:

Na przyczółku z końcem 1944 roku, podobnie jak na całym froncie wzdłuż Wisły, Armia Czerwona szykując się do planowanej ofensywy uzyskała ogromną przewagę militarną, dysponując średnio na 1 km frontu około 1500 żołnierzami piechoty, natomiast Wehrmacht dysponował tylko 137 żołnierzami[15].

W bitwie o przyczółek baranowsko-sandomierski Niemcy stracili około 20 000 żołnierzy, 230 czołgów i dział pancernych, 78 transporterów opancerzonych i duże ilości innego sprzętu wojskowego.

Zaminowanie

W działaniach bojowych prowadzonych na obszarze Polski w drugiej połowie 1944 roku i później, obie walczące strony, zarówno Wehrmacht, jak i Armia Czerwona, stosowały na szeroką skalę różnego rodzaju zapory minowe. Zakładały je zawczasu i w toku walki, w lecie i zimą, w różnych warunkach terenowych i klimatycznych, z zastosowaniem wielu systemów minowania oraz prawie wszystkich posiadanych rodzajów i typów min. Najsilniej minowany był zawsze przedni skraj obrony i pierwsza jego pozycja przez wojska obu armii wówczas, gdy znajdowały się w obronie przez dłuższy czas. Występowały tam przeważnie ciągłe pasy pól minowych lub ich odcinki. W głębi obrony, minowano przede wszystkim punkty oporu na przewidywanych kierunkach natarcia oraz drogi[16].

Przedni skraj obrony na przyczółku baranowsko-sandomierskim, po obu stronach którego założono pola minowe o dużym nasyceniu i gęstości, przebiegał od Zawichostu przez tereny na południe od Opatowa, dalej przez Baćkowice, Łagów, Raków, Szydłów, Stopnicę, do wsi Rataje nad Wisłą. Niemcy, spodziewając się wyjścia głównego uderzenia wojsk radzieckich z przyczółka, założyli w jego rejonie zapory minowe na dogodnych do prowadzenia natarcia kierunkach, do 6000 min na kilometr frontu. Ze względu na to, że na przyczółku latem i jesienią 1944 roku oddziały radzieckie toczyły ciężkie boje o jego utrzymanie i poszerzenie, który Niemcy za wszelką cenę chcieli zepchnąć za Wisłę, nowo zdobyty teren był każdorazowo umacniany zaporami minowymi przez obie walczące armie. W tych rejonach pola minowe jednych zakładane były często na wcześniej ustawionych przez drugą stronę – w nakładkę[2].

Operacja wiślańsko-odrzańska

Miejsce po nieistniejącym już pomniku w miejscowości Mokre, który upamiętniał ofensywę styczniową Armii Czerwonej rozpoczętą 12 stycznia 1945 roku z przyczółka baranowsko-sandomierskiego. 27.10.2022 roku dokonano demontażu pomnika.[17]
Miejsce po nieistniejącym już pomniku w Dobrowie. Pomnik upamiętniał żołnierzy radzieckich. W 2015 roku został odnowiony. Niedługo później pomnik został usunięty, a teren zasypany.

W niedzielę 7 stycznia 1945 roku wojska radzieckie przeprowadziły w rejonie przyczółka baranowskiego symulowane przegrupowanie swej artylerii na całej długości frontu na nowe stanowiska ogniowe, a 12 stycznia rozpoczęły z przyczółka szturm oddziały 1. Frontu Ukraińskiego dowodzonego przez marszałka Iwana Koniewa[18].

Główne uderzenie wojsk 1 Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej przełamujące pozycje niemieckie nastąpiło z okolic wsi Mokre[19].

W ramach operacji wiślańsko-odrzańskiej do walki z przyczółka baranowsko-sandomierskiego wyruszyły:

Po zakończeniu wojny ofensywę upamiętniono na wschód od wsi Mokre pomnikiem z napisem:

Z tego miejsca dnia 12.I.1945 roku o godzinie 4-tej wojska 1-go Frontu Ukraińskiego Armii Radzieckiej pod dowództwem marszałka Koniewa huraganowym ogniem rozpoczęły ofensywę zimową, w wyniku której wyzwolona została Polska. Rozgromiony hitleryzm. Chwała niezwyciężonej Armii Radzieckiej.

Udział w walkach na przyczółku oddziałów Batalionów Chłopskich, Armii Krajowej i Armii Ludowej

W walkach o uchwycenie przyczółka w okolicach Tarnobrzega i wyzwolenie miasta walczył oddział Batalionów Chłopskich dowodzony przez Stanisława Ordyka[20].

Przy współudziale partyzantów z oddziału Batalionów Chłopskich dowodzonym przez Władysława Szklarza armia radziecka zdobyła przyczółki na Wisłoce[3].

Pomocy przy tworzeniu przyczółka baranowsko-sandomierskiego Armii Czerwonej udzieliła również Armia Krajowa. Oddziały 2 Pułku Piechoty Legionów AK przez kilkanaście godzin osłaniały żołnierzy radzieckich forsujących Wisłę, umożliwiając w ten sposób poszerzenie przyczółka i przerzucenie radzieckiej brygady na zachodni brzeg rzeki. Jeden z batalionów wspomnianego pułku AK współdziałając z Armią Czerwoną wyzwolił Staszów[21]. Wspólne działania bojowe Armii Krajowej z Armią Czerwoną zakończyły się po rosyjskiej propozycji wcielenia partyzantów do armii gen. Zygmunta Berlinga. W związku z tym oddziały AK opuściły 9 sierpnia 1944 roku przyczółek sandomierski kierując się w stronę Gór Świętokrzyskich. Kilka dni wcześniej stoczyły jeszcze zwycięską potyczkę z Niemcami pod Cebrem[22].

Do wspólnej walki oddziału Batalionów Chłopskich i oddziału Armii Czerwonej przeciw Niemcom doszło 2 sierpnia pod Słupią. Oddział Partyzancki BCh „Piotra” dowodzony przez Piotra Pawlinę wsparty 3 czołgami radzieckimi stoczył zwycięska bitwę z oddziałami 17 Dywizji Pancernej armii niemieckiej[23].

Wycofując się z likwidowanej przez Niemców Republiki Pińczowskiej 1. Brygada AL Ziemi Krakowskiej im. Bartosza Głowackiego pod dowództwem Józefa Saturna ps. „Bartek” stoczyła 14 sierpnia 1944 roku potyczkę z Niemcami we wsi Baranów. W czasie walki zniszczono 2 czołgi i samochód pancerny. Po odparciu pierwszego ataku partyzanci wycofali się na opuszczone przez Rosjan pozycje na wzniesieniu za wsią. Po wprowadzeniu przez nieprzyjaciela do walki lotnictwa i artylerii, oddział Armii Ludowej nawiązał łączność ze sztabem radzieckiej 113 Dywizji Strzeleckiej i 15 sierpnia 1944 roku przebił się przez front niemiecki w rejonie Stopnicy, dostając się w okolicy wiosek Kików i Szklanów w krzyżowy ogień niemieckiej obrony[24][25].

Potyczka pancerna pod Oględowem

Tygrys Królewski o numerze 502 zdobyty przez Rosjan w bitwie pod Oględowem jako eksponat muzeum w Kubince
Czołg T-34/85 – tego typu czołgiem dowodził Aleksandr Ośkin niszcząc pod Oględowem niemieckie czołgi – Tygrysy II

W walkach na przyczółku baranowsko-sandomierskim Niemcy użyli po raz pierwszy na froncie wschodnim, wchodzącego w skład 501 Batalionu Czołgów Ciężkich, czołgu ciężkiego Tygrys Królewski.

Pierwszy atak z użyciem 11 czołgów tego typu nastąpił 13 sierpnia 1944 roku. Na samym początku walk, w okolicy wsi Oględów, zamaskowany czołg T-34/85 z 53 Gwardyjskiej Brygady Pancernej dowodzony przez podporucznika Aleksandra Ośkina i wspierany przez pluton piechoty, zniszczył z ukrycia według różnych źródeł od jednego do trzech Tygrysów Królewskich stanowiących szpic kolumny, a kolejny uszkodził. Za ten czyn Aleksandr Ośkin otrzymał Złotą Gwiazdę Bohatera Związku Radzieckiego.

W trakcie walk w ręce Rosjan wpadły 3 całkowicie sprawne Tygrysy Królewskie o numerach „234”, „102” i „502”. Czołg w wersji dowódczej o numerze „502” został porzucony przez załogę na podwórzu jednego z zabudowań w Oględowie, w pełni sprawny, z pełnym zapasem amunicji i paliwa. Według znalezionej dokumentacji Tygrys Królewski miał przebieg 444 kilometrów. Obecnie czołg ten znajduje się w Muzeum Czołgów w Kubince pod Moskwą[26].

Upamiętnienie

Tablica upamiętniająca ofensywę zimową Armii Czerwonej. 27 października 2022 roku została usunięta z pomnika w czasie jego demontażu. Demontaż odbył się w związku z ustawą dekomunizacyjną. IPN uznał jej treść za propagandową[27]

Walki na przyczółku zostały upamiętnione między innymi nieistniejącymi już pomnikami znajdującymi się w miejscowościach Dobrów i Mokre (upamiętnienia zostały usunięte m.in przez IPN w latach 2015-2022, jako propagujące komunizm).[28]


Żołnierze armii radzieckiej polegli w walkach o zdobycie i utrzymanie przyczółka sandomierskiego oraz w ofensywie zimowej rozpoczętej 12 stycznia 1945 pochowani zostali na cmentarzach w Iwaniskach, Gościeradowie, Klimontowie, Koniemłotach, Łubnicach, Opatowie, Sandomierzu, Stodołach i Stopnicy. Na cmentarzu w Iwaniskach pochowanych zostało około 4000 poległych żołnierzy.

W Opatowie pochowani zostali żołnierze z 6 armii 1 Frontu Ukraińskiego, których zginęło około 6000 w walkach w rejonie Opatowa. Spoczywają w 32 zbiorowych mogiłach. W Sandomierzu pochowanych zostało 11 451 żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli w walkach o wyzwolenie miasta w lipcu 1944 oraz w różnych innych miejscowościach w okolicach Sandomierza. Spoczywają tu żołnierze z 1, 3 i 4 armii pancernej gwardii oraz 6, 13 i 59 armii 1 Frontu Ukraińskiego. Na cmentarzu znajduje się również mogiła płk. Wasyla Skopenki i obywatela Bułgarii Karlo Szabanskiego. Na cmentarzu w Stopnicy spoczywa 1892 żołnierzy radzieckich poległych w walkach o Stopnicę oraz poległych w okolicach Łubnic. Z Łubnic ciała poległych na cmentarz w Stopnicy zostały przeniesione w 1946[29]. Cmentarz w Stopnicy ma kształt prostokąta, z dwoma krzyżującymi się alejkami. Pośrodku stoi obelisk z piaskowca z usuniętą z niego gwiazdą czerwoną oraz ze zmodyfikowanym napisem informacyjnym (zdjęcie widoczne po prawej stronie).

Obelisk na cmentarzu w Stopnicy - z obelisku usunięta została czerwona gwiazda oraz część napisu (widoczne na zdjęciu) - dekomunizacja w Polsce. Cmentarz żołnierzy armii radzieckiej poległych w walkach na przyczółku w czasie operacji lwowsko-sandomierskiej i ofensywy zimowej.

Zobacz też

Przypisy

  1. Dolata 1971 ↓, s. 69–71.
  2. a b Barszczewski 1998 ↓, s. 24.
  3. a b Dolata 1971 ↓, s. 70.
  4. http://bip.backowice-gmina.pl/images/biblioteka/zalaczniki/201407220220562098.pdf.
  5. Hanna Lawera, Artur Bata, Jarosław Banasik, Powiat buski. Panorama powiatów – województwo świętokrzyskie. Krosno 2000, s. 61.
  6. Czesław Tadeusz Zwolski: Ponidzie. Przewodnik turystyczny. Warszawa: 1971, s. 42–43.
  7. Eugeniusz Fąfara: Wojnar i jego żołnierze. Białystok: 1976, s. 240.
  8. Leopold Wojnakowski: Z dala od Wykusu. Kielce: 1988, s. 255, 226.
  9. Franciszek Faliszewski: Kartki z przeszłości ruchu ludowego w byłym powiecie stopnickim. Warszawa: 1965, s. 133.
  10. Hasło Wisła 1970 ↓, s. 410.
  11. Bolesław Dolata, Tadeusz Jurga: Walki zbrojne na ziemiach polskich 1939–1945 wybrane miejsca bitew, walk, i akcji bojowych. Warszawa: 1977, s. 351.
  12. Bogdan Hillebrandt: Partyzantka na Kielecczyźnie 1939–1945. Warszawa: 1967, s. 335–336.
  13. a b Wojciech Borzobohaty: Jodła. Okręg radomsko-kielecki ZWZ-AK 1939–1945. Warszawa: 1988, s. 465–466.
  14. Jan Naumiuk: Początki władzy ludowej na Kielecczyźnie 1944–1947. Lublin: 1969, s. 43.
  15. Piekałkiewicz 1999 ↓, s. 1001.
  16. Barszczewski 1998 ↓, s. 29.
  17. Polsat News, Likwidacja pomnika wdzięczności Armii Czerwonej w Mokrem (woj. świętokrzyskie) - wideo - Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2022-10-27] (pol.).
  18. a b Piekałkiewicz 1999 ↓, s. 1002.
  19. Dolata 1971 ↓, s. 195.
  20. Jan Sokół: Konspiracja nad Wisłą i Sanem 1939-1944. Warszawa: 1976, s. 230–231.
  21. Tadeusz Żenczykowski: Polska Lubelska 1944. Warszawa: 1990, s. 50–51.
  22. Robert Zwierzyniecki: Walki na przyczółku sandomierskim w latach 1944–1945. Kraków: Ridero, 2017, s. 38,44. ISBN 978-83-8104-318-2.
  23. Piotr Pawlina, Podziemni żołnierze wolności. Warszawa 1973, s. 395, 398.
  24. Dolata 1971 ↓, s. 72.
  25. Bolesław Dolata, Tadeusz Jurga: Walki zbrojne na ziemiach polskich 1939–1945. Wybrane miejsca bitew, walk i akcji bojowych. Warszawa: 1971, s. 18–19.
  26. Norbert Bączyk: Kielce 1945. Warszawa: 2003, s. 12–21.
  27. Polsat News, Likwidacja pomnika wdzięczności Armii Czerwonej w Mokrem (woj. świętokrzyskie) - wideo - Polsat News, polsatnews.pl [dostęp 2022-10-27] (pol.).
  28. Instytut Pamięci Narodowej, Demontaż czterech pomników „Wdzięczności Armii Czerwonej”, Instytut Pamięci Narodowej [dostęp 2022-11-16] (pol.).
  29. Czubryt-Borkowski 1988 ↓, s. 714, 717,719,720,721,722,725.

Bibliografia

  • Zdzisław Barszczewski: Przywrócone życiu. Rozminowanie ziem Polski. Warszawa: Dom Wydawniczy Bellona, 1998. ISBN 83-11-08751-2.
  • Czesław Czubryt-Borkowski: Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939–1945. Warszawa: WydawnictwoSport i Turystyka, 1988.
  • Bolesław Dolata: Wyzwolenie Polski 1944-1945. Działania wyzwoleńcze Armii Radzieckiej i Ludowego Wojska Polskiego. Warszawa: 1971.
  • Stanisław Ordyk: Hasło Wisła. Kraków: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1970.
  • Janusz Piekałkiewicz: Kalendarium wydarzeń II wojny światowej. Łódź: 1999.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Germany (1935–1945).svg
National flag and merchant ensign of Germany from 1935 to 1945.
Flaga PPP.svg
Flaga Armii Krajowej; symbol na fladze jest złożeniem liter "P" i "W", będących skrótem od "Polska Walcząca" (zob. Znak Polski Walczącej)
Wisła w rejonie Nagnajów Kępa Nagnajewska.JPG
Autor: Pesell, Licencja: CC BY-SA 4.0
Wisła w rejonie Nagnajów Kępa Nagnajewska
Klodzko-- twierdza 06.jpg
Autor: Jar.ciurus, Licencja: CC BY-SA 4.0
To zdjęcie województwa dolnośląskiego zostało wykonane podczas polskiej Wikiekspedycji 2013 zorganizowanej przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska.
Wszystkie zdjęcia z wyprawy możesz zobaczyć w kategorii Wikiekspedycja 2013.
Flag of the USSR (1936-1955).svg
this is the flag of the Soviet Union in 1936. It was later replaced by File:Flag of the Soviet Union (1955-1980).svg.
Nieistniejące miejsce upamiętnienia - Mokre - pomnik usunięty przez IPN.jpg
Autor: Jan889x, Licencja: CC BY-SA 4.0
place of commemoration Mokre - liquidated by IPN
Obelisk - Stopnica.jpg
Autor: Jan889x, Licencja: CC BY-SA 4.0
place of commemoration - Stopnica
Ww2 GermanDivision Panzer 17.svg
Autor:
Oryginał:
Vector:
, Licencja: CC BY-SA 3.0
Mark of Ww2 GermanDivision Panzer 17 during WWII
Byłe miejsce upamiętnienia - Dobrów - pomnik został usunięty i zasypany.jpg
Autor: Jan889x, Licencja: CC BY-SA 4.0
place of commemoration Dobrów - liquidated by local community
Mokre Armia Czerwona tablica.JPG
Autor: Pesell, Licencja: CC BY-SA 4.0
Tablica upamiętniająca ofensywę Armii Czerwonej przeprowadzoną z przyczółka baranowsko-sandomierskiego
Tiger II ‘502 red’ – Patriot Museum, Kubinka (26518897579).jpg
Autor: Alan Wilson from Stilton, Peterborough, Cambs, UK, Licencja: CC BY-SA 2.0
German WW2 Heavy Tank (Command variant) Offical designation:- Sd Kfz 267 Panzerbefehlswagen Tiger Ausf B. This was the command tank variant of the formidable Tiger II. Captured after the valiant action described below, it was taken to Kubinka for testing and has remained there since. Recently repainted into accurate colour scheme and markings, it is now on display in Hall 11 of the Patriot Museum Complex. Park Patriot, Kubinka, Moscow Oblast, Russia. 25th August 2017