Psylocyna

Psylocyna
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C12H16N2O

Masa molowa

204,27 g/mol

Identyfikacja
Numer CAS

520-53-6

PubChem

4980

Podobne związki
Podobne związki

bufotenina

Klasyfikacja medyczna
Legalność w Polsce

substancja psychotropowa grupy I-P

Psylocyna (4-HO-DMT) – organiczny związek chemiczny, psychodeliczna substancja psychoaktywna, alkaloid grzybów Psilocybe spp. pochodna tryptaminy. W naturze zwykle występuje razem z psylocybiną i baeocystyną.

Strukturalnie psylocyna jest bardzo podobna do innej substancji psychodelicznej, również występującej w naturze, bufoteniny. Różnica polega tylko na umiejscowieniu grupy hydroksylowej na pierścieniu benzenowym. Psylocyna jest produktem metabolizmu psylocybiny i prawdopodobnie to właśnie ona odpowiada za ogół efektów wywołanych spożyciem grzybów psylocybinowych.

Historia

W 1959 roku szwajcarski chemik pracujący z Sandoz Albert Hofmann i jego asystent Hans Tscherter wyizolował psylocynę i psylocybinę z grzybów psylocybinowych.

Właściwości chemiczne

Psylocybina pod wpływem kwaśnego środowiska w żołądku ulega defosforylacji do psylocyny. Jest to naturalny proces. Syntetycznie psylocynę można otrzymać na drodze syntezy Speetera-Anthony'ego, zaczynając od 4-hydroksyindolu.

Psylocyna jest rozpuszczalna w wodzie i alkoholu, ale ze względu na swą grupę hydroksylową, przyłączoną bezpośrednio do pierścienia benzenowego, jest bardzo niestabilna i szybko degraduje, czerniejąc.

Farmakologia

Psylocybina w organizmie szybko ulega defosforylacji do psylocyny, która jest agonistą receptorów serotoninowych 5-HT1A i 5-HT2A/2C.


Media użyte na tej stronie