Pszczoła robotnica
Pszczoła robotnica – samica pszczela o uwstecznionych narządach rozrodczych, przystosowana do wykonywania prac na rzecz rodziny pszczelej. Jest jednym z przykładów robotnic występujących w koloniach społecznych błonkówek.
Budowa
Do ważnych narządów pszczoły robotnicy należą: gruczoły gardzielowe, gruczoły woskowe oraz odnóża przystosowane do zbierania i przenoszenia pyłku kwiatowego. Długość ciała wynosi 12–15 mm, masa 90–130 mg[1].
Charakterystyka
Robotnice są nieodzowne do istnienia rodziny pszczelej. W zasadzie każda robotnica jest zdolna do wykonywania każdej pracy, z tym jednak zastrzeżeniem, że podjęcie niektórych z nich wymaga osiągnięcia przez nie pewnego wieku lub określonego stanu fizjologicznego[2]. Po wyjściu z komórki młode pszczoły robotnice zajmują się czyszczeniem komórek plastrów. Po ok. 4 dniu życia zajmują się karmieniem larw pszczelich. Jedzą w tym czasie duże ilości pyłku, dzięki czemu rozwijają się ich gruczoły gardzielowe i w wieku 6–7 dni rozpoczyna się u nich wydzielanie mleczka pszczelego.
W wieku ok. 8–15 dni pszczoła po raz pierwszy opuszcza ul, aby odbyć pierwszy oblot. Wtedy u robotnicy zaczynają być aktywne gruczoły woskowe i pszczoła zajmuje się wydzielaniem wosku, budową plastrów, ubijaniem pyłku, przyjmowaniem od zbieraczek przyniesionego przez nie nektaru, zasklepianiem komórek z miodem i czerwiem. W podobnym wieku inne pszczoły robotnice zajmują się pilnowaniem ula przed pszczołami z innych rodzin oraz innymi intruzami[3].
Najstarsze w rodzinie pszczoły robotnice zajmują się zbieraniem poza ulem nektaru, pyłku, wody, kitu pszczelego (propolisu). Pszczoły pozostają zbieraczkami do końca życia, tj. 1–3 tygodnie, zależnie od intensywności wykonywanej pracy. Podział pracy związany jest z ryzykiem, jakie ponoszą pszczoły. Najbardziej ryzykowne jest wylatywanie z ula i zbieranie pożytku, więc to zadanie wykonują starsze pszczoły. Latem robotnice żyją ok. 38 dni, ponieważ intensywnie pracują. Robotnice, które wylęgną się jesienią, zimują w ulu i żyją 6 miesięcy, aby na wiosnę móc zapoczątkować rozwój rodziny pszczelej[4].
Zobacz też
Przypisy
- ↑ Encyklopedia pszczelarska, Warszawa 1989
- ↑ O pszczołach, pasiekatworek.pl [dostęp 2021-04-08] .
- ↑ Pszczoły robotnice i ich funkcje w rodzinie pszczelej, www.portalpszczelarski.pl [dostęp 2021-04-08] (pol.).
- ↑ Hodowla pszczół, Wydanie II Warszawa 1963
Bibliografia
- Portal pszczelarski Pszczoły robotnice i ich funkcje w rodzinie pszczelej
Media użyte na tej stronie
Autor: Todd Huffman from Phoenix, AZ, Licencja: CC BY 2.0
I was a 'visiting scientist' for a bit this summer at the Amdam lab in Norway, WHICH MEANS I GOT TO PLAY WITH BEES!
But for serious, they are a great lab and I'm jazzed to be doing a little project for them. I pasted an excerpt from the lab website below to explain generally what they are doing.
"The making of a social insect ? the regulatory architectures of social design
The origins of social behavior in insects are sought by mechanistic and evolutionary approaches with the common goal of understanding the foundations of social life. The transitions from solitary to social living are studied at multiple levels of analysis ranging from molecular genetics and genomics to evolutionary theories of inclusive fitness and altruism. A fundamental focus of this research is to explain how complex social phenotypes can evolve from ancestral solitary forms. Our group addresses the same question using a battery tools to integrate insights on biochemistry, functional genomics, proteomics, physiology and behavior. We use the highly eusocial honey bee (Apis mellifera) as primary model organism, with particular emphasis on social life-history regulation ? including aging."
And for those more interested, a link to their articles.
scholar.google.com/scholar?hl=en&lr=&safe=off&...