Pszczoły samotnice

Samiec murarki ogrodowej na palcu człowieka. Samce wszystkich pszczół są pozbawione żądeł. Samice pszczół samotnych posiadają żądła, jednak nie atakują ludzi w obronie swoich gniazd jak pszczoły miodne
Pszczolinka napiaskowa (Andrena vaga) – samotna pszczoła gnieżdżąca się w ziemi
Gniazdo murarki ogrodowej (Osmia rufa) w sztucznej pomocy gniazdowej. Murarki nie kopią samodzielnie norek na gniazda, ale gnieżdżą się w znalezionych gotowych jamkach

Pszczoły samotnice, pszczoły samotne – grupa pszczół obejmująca gatunki, w których każda samica zakłada własne gniazdo (jedno bądź kilka) i sama opiekuje się własnym potomstwem bez pomocy innych samic (brak podziału kastowego na królową i robotnice)[1]. Do samotnic należy większość gatunków pszczół[2], przy czym podział na gatunki samotne i społeczne nie pokrywa się z podziałem systematycznym. W przeciwieństwie do pszczoły miodnej, samice zwykle nie atakują (nie żądlą) w obronie swoich gniazd[3].

Przykłady pszczół samotnych

Przodek pszczół był gatunkiem samotnym, a społeczny tryb życia wyewoluował w tej grupie wielokrotnie niezależnie[4], dlatego podział według stopnia społeczności (oprócz gatunków ściśle samotnych i eusocjalnych, można wyróżnić również szereg stanów pośrednich[1]) nie pokrywa się z podziałem systematycznym. Nawet w obrębie jednego rodzaju część gatunków może prowadzić samotny, a część społeczny tryb życia (np. Halictus)[5].

Przykładowe taksony pszczół samotnic występujących w Polsce[5]:

  • murarka (Osmia)
  • miesierka (Megachile)
  • smuklik (Halictus) – część gatunków należących do rodzaju
  • makatka (Anthidium)
  • zadrzechnia (Xylocopa)[a][6]
  • lepiarkowate (Colletidae)

Rozród

U gatunków samotnych nie występuje współpraca między samicami w budowie gniazda i opiece nad potomstwem. Każda samica samodzielnie zakłada gniazdo i zaopatruje potomstwo w pokarm. Gniazdo zasadniczo składa się z komórek (ułożonych w przestrzeni w różny sposób zależnie od gatunku, np. liniowo bądź zgrupowane na końcu korytarza), w każdej z nich samica umieszcza porcję pyłku wymieszanego z nektarem i składa jedno jajo, po czym zamyka komórkę. Cały rozwój larwalny zachodzi wewnątrz komórki, opuszcza ją dopiero imago. Mimo że brak jest współpracy między samicami, pszczoły samotne chętnie zakładają gniazda w koloniach, często osiągających duże rozmiary. Samice gniazdujące w obrębie agregacji mogą wykazywać wobec siebie zachowania agresywne, jednak poziom konfliktów jest stosunkowo niski[7]. Większość pszczół samotnych ma jedno pokolenie w roku, osobniki dorosłe latają stosunkowo krótko, a większość cyklu życiowego jest odbywana wewnątrz gniazda (pszczoły zimują zwykle jako larwy, rzadziej jako dorosłe osobniki w kokonach)[5]. Możliwe jest również rozwijanie się dwóch pokoleń w sezonie, wówczas tylko drugie zimuje.

Gatunki pszczół samotnych można podzielić ze względu na sposób budowy gniazda na gatunki samodzielnie kopiące sobie norki w ziemi, oraz gnieżdżące się w gotowych jamkach i szczelinach, często (choć nie wyłącznie) nad ziemią.

Gatunki samodzielnie kopiące gniazda

Samice tych gatunków kopią gniazda w ziemi. Norka składa się z korytarza i odchodzących od niego komórek lęgowych. W zależności od gatunku architektura gniazda, głębokość pod ziemią, układ komórek może mieć różny wygląd. W sprzyjających warunkach pszczoły na niewielkiej powierzchni mogą stworzyć agregację gniazd, z wieloma gniazdami należącymi do różnych samic. Do pszczół gniazdujących w ziemi należą np. pszczolinki, lepiarki, niektóre miesierki. Niektóre gatunki wygryzają sobie gniazda w innych miejscach, np. w spróchniałym drewnie.

Gatunki gniazdujące w gotowych norkach

Gatunki nie potrafiące wykopać sobie gniazda samodzielnie korzystają z różnych istniejących szczelin. Mogą to być opuszczone ziemne gniazda innych pszczół, ale częściej są to miejsca nad ziemią, takie jak puste łodygi roślin, korytarze wydrążone przez larwy chrząszczy drewnojadów, szczeliny w drewnie czy miejsca oferowane (świadomie bądź nie) przez człowieka, takie jak domki dla owadów lub szczeliny w murze. Do tak gniazdujących gatunków należą np. niektóre murarki, miesierki, makatki.

Uwagi

  1. Według niektórych źrodeł, zadrzechnie wykazują prymitywne zachowania socjalne w postaci opieki nad potomstwem już po zaopatrzeniu gniazda w pokarm i złożeniu jaj

Przypisy

  1. a b Borański K., Teper D., Atlas pospolitych gatunków pszczół Polski.
  2. M. Zych i inni, Narodowa Strategia Ochrony Owadów Zapylających, 2018 [dostęp 2020-01-28] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-25].
  3. Pszczoły samotne cz. 1 – wstęp, Nauka dla Przyrody, 16 lipca 2018 [dostęp 2020-01-28] (pol.).
  4. Charles D. Michener, The bees of the world, wyd. 2nd ed, Baltimore: Johns Hopkins University Press, 2007, ISBN 978-1-4356-9259-6, OCLC 646769600.
  5. a b c W. Celary, S. Flaga, Pszczoły dziko żyjące (Hymenoptera: Apoidea: Apiformes) – klucz do rozpoznawania rodzin i rodzajów pszczół wraz z ich charakterystyką, 2015.
  6. Aleksandra Łoś i inni, Nowe stanowiska zadrzechni (Xylocopa spp.)(Hymenoptera: Apidae) we wschodniej Polsce, „Nauki Przyrodnicze”, 2018.
  7. Kateřina Černá i inni, Neighbourhood Society: Nesting Dynamics, Usurpations and Social Behaviour in Solitary Bees, „PLOS ONE”, 8 (9), 2013, DOI10.1371/journal.pone.0073806, ISSN 1932-6203, PMID24066074, PMCIDPMC3774747 [dostęp 2020-01-27].

Media użyte na tej stronie

Osmia bicornis development stages (48325764237).jpg
Autor: Gilles San Martin from Namur, Belgium, Licencja: CC BY-SA 2.0

Bee hotel tubes opened with nests of Osmia bicornis (= Osmia rufa) at different development stage. The younger stages are at the bottom of the picture (eggs) and the older stages are at the top, with cocoons containing the pupa on the top right.

Part of a study about honey bee and wild bees health in relation to the pollen quality (nutritional quality, pesticides contamination, pollen composition,...)
Osmia rufa male.jpg
Autor: Pancrat, Licencja: CC BY-SA 3.0
Osmia rufa, mâle, 29/03/2012, Charente, France
Grey-backed mining bee (Andrena vaga) 2.jpg
Autor: Ocrdu, Licencja: CC BY-SA 4.0
Grey-backed mining bee (Andrena vaga) in The Netherlands