Ptolemeusz III Euergetes

Ptolemeusz III Euergetes
Ilustracja
Złota oktodrachma Ptolemeusza III
władca starożytnego Egiptu
Okres

od 246 p.n.e.
do 221 p.n.e.

Dane biograficzne
Dynastia

Ptolemeusze

Data urodzenia

284 p.n.e.

Data śmierci

221 p.n.e.

Ojciec

Ptolemeusz II Filadelfos

Matka

Arsinoe I

Żona

Berenika II

Dzieci

Ptolemeusz IV Filopator,
Magas,
Aleksander,
?(syn),
Arsinoe III,
Berenika

Ptolemeusz III Euergetes (ur. 284 p.n.e., zm. 221 p.n.e.) – trzeci władca Egiptu z dynastii Ptolemeuszy, panował w latach 246-221 p.n.e., syn Ptolemeusza II Filadelfosa i Arsinoe I, mąż Bereniki II, ojciec m.in. Ptolemeusza IV Filopatora, Magasa i Arsinoe III[1].

Nauczycielem jego był Apollonios z Rodos, kolejny, po Zenodocie z Efezu, kierownik Biblioteki Aleksandryjskiej.

Panowanie

Początkowy okres panowania Ptolemeusza to czas trzeciej wojny syryjskiej, kiedy to król pod pretekstem pomocy dla swojej siostry i odsuniętej żony Antiocha II - Bereniki i jej małoletniego syna pokonał wojska Seleukosa II Kallinikosa i jego matki Laodiki I, stając się panem imperium Seleucydów. Zdobycze te jednak okazały się nietrwałe, gdyż król musiał wracać w 245 p.n.e. do Egiptu, zagrożony powstaniem robotników i chłopów przeciwko wzrastającemu uciskowi ekonomicznemu. Odebrane Persom bogactwa świątyń egipskich, zrabowane przez nich podczas najazdu króla Kambyzesa II 300 lat wcześniej, Ptolemeusz oddał ich pierwotnym właścicielom, czym zjednał sobie dużą przychylność egipskich kapłanów. Po pokoju z Seleukosem w 241 p.n.e. zrzekł się Syrii, zachowując jednak zdobyte miasta na wybrzeżu Azji Mniejszej. Prowadził również, ze zmiennym szczęściem, wojny z Macedonią, wspierając walkę miast greckich. W 243 p.n.e. został nawet nominalnym wodzem wojsk achajskich.

Po 241 p.n.e. nastał czas nieprzerwanego przez 20 lat pokoju dla Egiptu, co zaowocowało jego rozkwitem ekonomicznym i kulturalnym, wspieranym intensywnie przez króla. Na królewskim dworze bywały takie znakomitości jak Kallimach z Cyreny i Eratostenes. Jako pierwszy władca z dynastii Ptolemeuszy III Euergetes zaczął budować świątynie egipskie, w tym jedną z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych do naszych czasów świątynię Horusa w Edfu.

Za jego panowania Egipt ptolemejski znalazł się u szczytu swojej potęgi i stał się pierwszym mocarstwem w basenie Morza Śródziemnego.

Lata panowania

Tytulatura

  • gr. - basileus Ptolemaios III Theos Euergetes I - król Ptolemeusz Bóg Dobroczyńca
  • egip. - Ptulmis Anchdżetmariptah - Ptolemeusz żyjący wiecznie ukochany przez Ptaha



  • Juaenneczeruisenui Setepenre Sechemanchenamon - Następca Boskiego Rodzeństwa Wybrany przez Re Wszechmocne wcielenie Amona




Zobacz też

  • mnaeion
  • Syrakuzja

Przypisy

Bibliografia

  • Simon Hornblower, Antony Spawforth, Esther Eidinow: The Oxford Classical Dictionary. Wyd. 4. Oxford, UK: Oxford University Press, 2012. ISBN 978-0-19-954556-8. (ang.).
  • F.W. Walbank: The Cambridge ancient history, Volume 7, Part 1: The Hellenistic World. Wyd. 2. Cambridge, UK: Cambridge University Press, 1984. ISBN 0-521-23445-X. (ang.).
  • Adam Ziółkowski: Historia powszechna. Starożytność. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009. ISBN 978-83-01-15810-1.

Media użyte na tej stronie

HekaNemesNechacha PioMs.svg
Autor: Piotr Michał Jaworski; PioM EN DE PL, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Pharaoh's insignia (staff, flail, and uraeus head-dress)
Octadrachm Ptolemy III BM CMBMC103.jpg
Gold octadrachm issued by Ptolemy III (r. 246 BC–222 BC).