Puccinia convolvuli

Puccinia convolvuli
Ilustracja
Kielisznik zaroślowy porażony przez P. convolvuli
Systematyka
Domenaeukarionty
Królestwogrzyby
Typpodstawczaki
Klasardze
Rządrdzowce
Rodzinardzowate
Rodzajrdza
GatunekPuccinia convolvuli
Nazwa systematyczna
Puccinia convolvuli (Pers.) Castagne
Observ. Uréd. 1: 16 (1842)

Puccinia convolvuli (Pers.) Castagne – gatunek grzybów z rodziny rdzowatych (Pucciniaceae)[1]. Grzyb mikroskopijny będący pasożytem obligatoryjnym roślin z rodzaju kielisznik (Calystegium) i powój (Convolvulus)[2].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Puccinia, Pucciniaceae, Pucciniales, Incertae sedis, Pucciniomycetes, Pucciniomycotina, Basidiomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy zdiagnozował go w 1801 r. Ch.H. Persoon nadając mu nazwę Uredo betae var. convolvuli. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu J.L. Castagne w 1842 r[1].

Synonimy nazwy naukowej[3]:

  • Dicaeoma convolvuli (Pers.) Kuntze 1898
  • Persooniella convolvuli (Pers.) Syd. 1922
  • Uredo betae var. convolvuli Pers. 1801

Rozwój i morfologia

Jest rdzą pełnocyklową, tzn. wytwarza wszystkie właściwe dla rdzy rodzaje zarodników. Jest pasożytem jednodomowym, tzn. cały jej cykl rozwojowy odbywa się na jednym gatunku żywiciela[4].

Żółtawe spermacja pojawiają się rzadko pod skórką porażonych roślin. Ecja rozwijają się na tych samych liściach tworząc pierścień wokół spermacjów. Ecjospory żółtawe, kuliste o średnicy 17–28 μm. Po wykiełkowaniu rozwija się z nich grzybnia tworząca na dolnej stronie liści brązowe uredinia, w których powstają urediniospory. Nieco później, również na dolnej stronie liści pod naskórkiem tworzą się czarne telia. Gdy dojrzeją, telia i naskórek rośliny pękają, umożliwiając wydostanie się teliospor. Kuliste, elipsoidalne lub owalne urediniospory mają rozmiar 25–35 × 21–28 μm, pomarańczowo-brązową barwę, kolczastą ścianę i 2 lub 3 pory rostkowe. Roznoszone przez wiatr rozprzestrzeniają grzyba, teliospory natomiast pełnią funkcję przetrwalników. Są brązowe, podłużne, mniej lub bardziej elipsoidalne, mają rozmiar 37–66 × 18–30 μm. Podzielone są poprzecznymi przegrodami na kilka komórek i posiadają krótki, trwały trzonek. Na przegrodach są zwężone. Po wykiełkowaniu teliospor tworzy się przedgrzybnia, a na niej bazydiospory dokonujące infekcji pierwotnej. Z bazydiospor powstają spermogonia i ecja i cykl rozwojowy się zamyka[4].

Znaczenie

Na porażonych przez patogena roślinach rozwija się choroba zwana rdzą. Jej objawami na górnej stronie liścia są początkowo żółte plamy. W miarę rozwoju choroby plamy ciemnieją, a ich obrzeże nabiera czerwonobrunatnej barwy[2].

Kielisznik zaroślowy będący jednym z żywicieli Puccinia convolvuli w uprawach rolniczych często jest uciążliwym chwastem. Prowadzi się badania nad wykorzystaniem P. convolvuli do jego biologicznego zwalczania[5].

Plamy na górnej stronie liścia
Ecja
Uredinia
Uredinia i telia

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Puccinia convolvuli a1 (8).jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Puccinia convolvuli (uredium and telium) on Calystegia sepium
Puccinia convolvuli a1 (3).jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Puccinia convolvuli on Calystegia sepium
Puccinia convolvuli 02.JPG
Autor: AfroBrazilian, Licencja: CC BY-SA 3.0
Puccinia convolvuli. Found in Rīga town, Latvia
Puccinia convolvuli a1 (1).jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Puccinia convolvuli (uredium) on Calystegia sepium
Puccinia convolvuli 01.JPG
Autor: AfroBrazilian, Licencja: CC BY-SA 3.0
Puccinia convolvuli. Found in Rīga town, Latvia