Zwycięzca

Legia Warszawa

Król strzelców

Cwetan Genkow, Michał Żyro (4)

Puchar Polski w piłce nożnej mężczyzn 2011/2012 – 58. edycja rozgrywek mających na celu wyłonienie zdobywcy Pucharu Polski, który uzyskał tym samym prawo gry w kwalifikacjach Ligi Europy UEFA sezonu 2012/2013. Po raz 15. trofeum wywalczyła Legia Warszawa. Finałowy mecz został rozegrany na Stadionie Miejskim w Kielcach.

Uczestnicy

Udział w rozgrywkach Pucharu Polski na szczeblu centralnym i regionalnym miały obowiązek wziąć drużyny występujące na sześciu najwyższych poziomach ligowych (od Ekstraklasy do klasy okręgowej), zaś zespoły klasy A mogły ubiegać się o zwolnienie ze startu w turnieju w wojewódzkich związkach piłki nożnej. Pozostałe drużyny mogły zgłosić się do Pucharu Polski na zasadzie dobrowolności.

W rozgrywkach szczebla centralnego brało udział 79 drużyn (5 zespołów wycofało się z turnieju przed rozpoczęciem gry: GLKS Nadarzyn, Ilanka Rzepin, Ruch Wysokie Mazowieckie, Polonia Nowy Tomyśl i KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, 2 drużyny przestały istnieć: Odra Wodzisław Śląski i GKP Gorzów Wielkopolski) – uczestnicy rozgrywek ligowych szczebla centralnego sezonu 2010/2011 oraz zwycięzcy pucharów wojewódzkich związków piłki nożnej 2010/2011.

Zasady losowania

• runda przedwstępna: utworzono 26 par, w których po jednym meczu rozegrało 16 zwycięzców pucharów na szczeblu regionalnym oraz 36 drużyn II ligi 2010/2011; gospodarzami były drużyny grające w niższej klasie rozgrywkowej w dniu losowania (w przypadku, gdy w jednej parze rywalizowały drużyny z jednego szczebla ligowego, o miejscu rozegrania meczu decydowało dodatkowe losowanie);
  • runda wstępna: w 12 parach rywalizowało 24 zwycięzców rundy przedwstępnej, zaś 2 kolejne drużyny otrzymały wolny los; gospodarzami jedynego meczu były drużyny grające w niższej klasie rozgrywkowej w dniu losowania (w przypadku, gdy w jednej parze rywalizowały drużyny z jednego szczebla ligowego, o miejscu rozegrania meczu decydowało losowanie);
  • I runda: w 14 parach rywalizowali ze sobą zwycięzcy rundy wstępnej i 14 drużyn I ligi 2010/2011, w 2 kolejnych parach – dalsze 4 drużyny z I ligi 2010/2011; gospodarzami jedynego meczu byli zwycięzcy rundy wstępnej (w przypadku par, w których rywalizują wyłącznie drużyny z I ligi 2010/2011, o miejscu rozegrania meczu decydowało losowanie);
  • 1/16 finału: w 16 parach rywalizowali ze sobą zwycięzcy I rundy i 16 drużyn Ekstraklasy 2010/2011; gospodarzami jedynego meczu byli zwycięzcy I rundy;
  • 1/8 finału: w 8 parach rywalizowali ze sobą zwycięzcy 1/16 finału; gospodarzami jedynego meczu były drużyny grające w niższej klasie rozgrywkowej w dniu losowania;
  • ćwierćfinał i półfinał: rundy przeprowadzano w dwumeczach; gospodarzy pierwszego spotkania wyłoniło losowanie;
  • finał: mecz rozgrywany na boisku neutralnym; gospodarza wyłoniło losowanie.

Terminarz

RundaData losowaniaData pierwszego meczuData drugiego meczuUwagi
Runda przedwstępna28 czerwca 201119/20 lipca 2011nie rozgrywanoUdział rozpoczęli zwycięzcy pucharów regionalnych i drużyny II ligi 2010/2011
Runda wstępna2/3 sierpnia 2011
I runda4 sierpnia 201116/17 sierpnia 2011Udział rozpoczęły drużyny I ligi 2010/2011
1/16 finału24 sierpnia 201120/21/22 i 27/28/29 września 2011Udział rozpoczęły drużyny Ekstraklasy 2010/2011
1/8 finału30 września 201118/19/20 i 25/26/27 października 2011
Ćwierćfinał21 listopada 201113/14 marca 201220/21 marca 2012
Półfinał25 marca 20123/4 kwietnia 201210/11 kwietnia 2012
Finałnie odbywało się24 kwietnia 2012nie rozgrywanoMecz na Stadionie Miejskim w Kielcach

Objaśnienia:

1. Ilanka Rzepin wycofała się z turnieju[3].
  2. W drużynie gości wystąpili nieuprawnieni do gry zawodnicy (na boisku było 2:1)[4].
  3. Ruch Wysokie Mazowieckie wycofał się z turnieju[5].
  4. Polonia Nowy Tomyśl wycofała się z turnieju[6].
  5. GLKS Nadarzyn wycofał się z turnieju[7].

Runda wstępna

Spotkanie Gryf Wejherowo – Zawisza Bydgoszcz zostało przełożone na 10 sierpnia 2011 z powodu braku zgody Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz Urzędu Miasta Wejherowo na rozegranie meczu (pierwotnie miało odbyć się 3 sierpnia 2011). Resovia podejmowała swoich rywali w Boguchwale (Izo Arena), zaś GKS Tychy – w Jaworznie (Stadion Miejski)[8].

I runda

Resovia podejmowała swoich rywali w Boguchwale (Izo Arena), zaś Piast Gliwice – na stadionie Carbo Gliwice (dzielnica Ostropa)[8].

Resovia1:3Podbeskidzie Bielsko-Biała

1. Drużyny Odry Wodzisław Śląski i GKP Gorzów Wielkopolski zostały rozwiązane po zakończeniu sezonu 2010/2011.
  2. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski wycofał się z turnieju[9].

1/16 finału

Piast Gliwice podejmował swoich rywali na stadionie Carbo Gliwice (dzielnica Ostropa), zaś mecz ŁKS – Ruch Chorzów odbył się na stadionie gości[8].

OKS 1945 Olsztyn0:1Widzew Łódź

1. Mecz został przerwany w 90. minucie przy stanie 0:1 – sędzia asystent został ogłuszony wybuchem petardy rzuconej przez kibiców Piasta[10].

Limanovia Limanowa0:3 wo.1Wisła Kraków

1. Walkower – w drużynie gospodarzy wystąpił nieuprawniony zawodnik, Dawid Basta[11].

Widzów: 10 000
Sędzia: Polska Hubert Siejewicz (Białystok)
Puchar Polski w piłce nożnej
2011/2012 Zwycięzcy
15. Tytuł

1. a b c d e Drużyna wycofała się z turnieju.
  2. a b Drużyna została rozwiązana po zakończeniu sezonu 2010/2011.
  3. PP: Mecz Ilanka - Jarota odwołany (pol.). 90minut.pl, 2011-07-18. [dostęp 2011-07-27].
  4. PP: Czarni ukarani walkowerem za mecz z Chrobrym (pol.). 90minut.pl, 2011-08-05. [dostęp 2011-08-05].
  5. Mecz Ruch W. M. - Olimpia odwołany (pol.). 90minut.pl, 2011-07-18. [dostęp 2011-07-27].
  6. Polonia Nowy Tomyśl rezygnuje z gry w Pucharze Polski (pol.). 90minut.pl, 2011-07-11. [dostęp 2011-07-27].
  7. PP: GLKS Nadarzyn oddaje mecz walkowerem (pol.). 90minut.pl, 2011-07-10. [dostęp 2011-07-27].
  8. a b c Paweł Mogielnicki: Puchar Polski 2011/2012 (pol.). 90minut.pl. [dostęp 2011-08-18].
  9. PP: KSZO rezygnuje z rozgrywek (pol.). 90minut.pl, 2011-08-16. [dostęp 2011-08-16].
  10. Piast ukarany walkowerem za pucharowy mecz z Cracovią (pol.). 90minut.pl, 2011-09-27. [dostęp 2011-09-27].
  11. Limanovia ukarana walkowerem za mecz Pucharu Polski (pol.). 90minut.pl, 2011-11-16.

Soccerball shade.svg
Autor: Derived from image:soccer ball.svg, this version made by User:Ed g2s., Licencja: CC0