Purpurowy Gang

Purpurowy Gang
Ilustracja
Gang na początku lat 20.
Data założenia

początek lat 20. XX wieku

Miejsce założenia

Detroit

Lata aktywności

1920–1931

Terytorium

Detroit

Pochodzenie etniczne

Żydzi

Działalność przestępcza

przemyt alkoholu, włamania, porwania, wymuszenia, handel narkotykami

Sprzymierzeńcy

Rodzina Licavoli

Wrogowie

Mała Żydowska Marynarka

Purpurowy Gang (ang. Purple Gang) – jeden z detroickich gangów przemytników alkoholu, składający się głównie z Żydów.

Historia

Gang zdominował kryminalne życie miasta i był odpowiedzialny za przynajmniej 500 morderstw. Jego przywódcy, Benny i Joe Bernsteinowie utrzymywali bliskie kontakty z Syndykatem Clevelandzkim, jak również Moem Dalitzem oraz Chuckiem Polizzim. Detroit miało wielkie znaczenie dla obrotu nielegalnym alkoholem jako punkt zbiorczy dla kontrabandy przerzucanej statkami z Kanady.

Purpurowi współzawodniczyli z innym żydowskim gangiem, Małą Żydowską Marynarką; aby zwiększyć swoją siłę zatrudnili ludzi „Yonniego” Licavolego z Saint Louis. Licavoli wraz z braćmi, kuzynami i przyjaciółmi sformował organizację noszącą później nazwę rodziny Licavoli mafii z Detroit; nigdy nie zakwestionował przywództwa swoich mocodawców – ich strzelcy byli tak dobrzy w swoim fachu, że trzech z nich (George Lewis oraz Phil i Harry Keywellowie) zostało zatrudnionych przez Ala Capone na czas masakry w dniu Świętego Walentego w 1929 roku.

Gang nie skupiał się wyłącznie na przemycie alkoholu, zdobywając miliony dolarów na kradzieżach biżuterii, porwaniach i wymuszeniach; prócz tego był głównym dostarczycielem narkotyków dla muzyków jazzowych w latach 20. Kiedy w 1931 roku sformowany został Narodowy Syndykat pod auspicjami „Szczęściarza” Luciana i Meyera Lansky'ego Purpurowi zostali zaproszeni do przystąpienia bez jakiegokolwiek nacisku – gang był uważany za zbyt krwawy i potężny, aby stosować wobec niego jakąkolwiek przemoc. Purpurowi przystali na to i rozwiązując organizację stali się częścią operacji hazardowej kartelu często zapewniając wsparcie siłowe.

Nazwa Purpurowego Gangu była później często przypisywana przez prasę każdej potężniejszej organizacji kryminalnej z Detroit.

Bibliografia

  • Purple Gang. W: Carl Sifakis: The Mafia Encyclopedia. Wyd. 3. Nowy Jork: Facts On File, Inc., 2005, s. 371. ISBN 0-8160-5694-3. (ang.)

Media użyte na tej stronie

Purple Gang.jpg
Detroicki Purpurowy Gang.