Puszczanie kaczek

Puszczanie kaczek

Puszczanie kaczek, „kaczka” – rzucanie na wodę płaskiego kamienia tak, by odbił on się od powierzchni wody i poleciał dalej, odbijając się od wody kilkukrotnie.

Rekord Guinnessa w liczbie odbić puszczonych kaczek wynosi 88 razy (2013)[1][2]. Natomiast rekord w najdalszym dystansie pokonanym przez kaczkę wynosi 120 metrów (2010)[1].

Christophe Clanet z Institut de Recherche sur les Phenomenes Hors Equilibre z Marsylii we Francji wraz z zespołem badaczy skonstruował specjalną maszynę do puszczania kaczek na wodzie[3].

Zasada działania

Puszczanie kaczek

„Kaczkę” puszcza się z brzegu zbiornika wodnego, rzucając płaski kamień w kierunku wody z odpowiednim pędem i rotacją, w celu uzyskania największej liczby odbić kamienia (dysku) od powierzchni cieczy. Przy rzucie istotny jest kąt nachylenia do powierzchni cieczy, tj. oscylujący wokół 20 stopni[3]. Z perspektywy fizyki efekt zależy od siły hydrodynamicznej, która odpowiada za wysokość odbicia od powierzchni wody. Kamień przesuwając się po wodzie pod właściwym kątem wyciska spod siebie duże ilości wody, co skutkuje odbiciem go od powierzchni cieczy. Nie ma ograniczeń odnośnie do masy czy wielkości kamienia, bowiem kluczowa jest prędkość rzuconego kamienia oraz odpowiednia szybkość wirowania kamienia[4].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Rekord Guinnessa w puszczaniu kaczek (pol.). biurorekordow.pl. [dostęp 2015-07-20].
  2. Xmoon Corporation, Rekord w puszczaniu kaczek na wodzie. Aż 88 kaczek. – XMOON.PL, xmoon.pl [dostęp 2021-01-20] (ang.).
  3. a b Fizyka puszczania kaczek – Świat nauki (archiwalne artykuły) – Nauka i życie – dział Świat nauki – Student NEWS, studentnews.pl [dostęp 2021-01-20].
  4. Jaki jest największy kamień, którym można „puszczać kaczki”?, Fizyk wyjaśnia, 6 kwietnia 2015 [dostęp 2021-01-20] (pol.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Stone skipping.jpg
Autor: Rainer Zenz, Licencja: CC-BY-SA-3.0
diagram of stone skipping
Stone skimming -Patagonia-9Mar2010.jpg
Autor: Killy Ridols, Licencja: CC BY-SA 2.0
Stone skimming, Patagonia