Putywl

Putywl
Путивль
ilustracja
Flaga
Herbflaga Putywla
Państwo

 Ukraina

Obwód

 sumski

Populacja (2001)
• liczba ludności


17 274[1]

Kod pocztowy

41500

Tablice rejestracyjne

BM

Położenie na mapie obwodu sumskiego
Mapa konturowa obwodu sumskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Putywl”
Położenie na mapie Ukrainy
Ziemia51°19′N 33°52′E/51,316667 33,866667
Portal Ukraina

Putywl (ukr. Путивль) – miasto w północno-wschodniej części Ukrainy, nad rzeką Sejm, przy granicy z Rosją. 15 tys. mieszkańców w 1970 roku. Obecnie około 20 tys. (2004).

Historia

Jedno z miast Siewierszczyzny po raz pierwszy wspomniane w 1146 jako ważna twierdza w rywalizacji między księstwami Rusi Kijowskiej czernihowskim i nowogrodzko-siewierskim. Pieśń Jarosławny o murach Putywla jest wzruszającym punktem kulminacyjnym średniowiecznego Słowa o wyprawie Igora oraz opery Aleksandra Borodina Książę Igor.

Po bitwie nad Wiedroszą w 1500 Putywl przeszedł pod władzę Wielkiego Księstwa Moskiewskiego. W czasie wielkiej smuty miasto stało się centrum powstania Iwana Bołotnikowa (1606–1607) i na krótko bazą wojsk Dymitra Samozwańca I. Opanowane przez Polaków w 1613, zostało zwrócone Moskwie po rozejmie w Dywilinie (1619). Dwukrotnie oblegane przez Jeremiego Wiśniowieckiego w czasie wojny smoleńskiej (1632–1634) bez powodzenia ze względu na dezercję Kozaków rejestrowych.

Do rewolucji październikowej w ramach Imperium Rosyjskiego Putywl był częścią guberni kurskiej. Podczas drugiej wojny światowej partyzanci sowieccy pod dowództwem Sydora Kowpaka rozpoczęli wojnę partyzancką przeciw Niemcom w lasach całej północnej Ukrainy.

Zabytki

  • Monastyr Mołczański – jest głównym zabytkiem architektonicznym Putywla w większości datowany na XVII wiek. Fundamenty trzykopułowej katedry poświęconej Narodzeniu Matki Boskiej pochodzą z lat dziewięćdziesiątych XVI wieku. Główna część kościoła jest jedną z najwcześniejszych budowli barokowych w regionie. Została w całości opisana przez Pawła z Aleppo w 1654. Katedra wykazuje silne wpływy architektury moskiewskiej, szczególnie w detalach i rzeźbionych dekoracjach.
  • kościół pw. św. Mikołaja – wybudowany w latach 1735–1737, w stylu kozackiego baroku i Katedrę Zbawiciela wyjątkową hybrydę ukraińskiej i rosyjskiej architektury sakralnej, której budowę rozpoczęto w 1617 i w kształtach kopuł wykorzystano charakterystyczne cechy moskiewskie.
  • zamek – blisko kościoła pw. św. Mikołaja widoczne są pozostałości XVII-wiecznych fortyfikacji z bramami i kilkoma wieżami, z których jedną zbudowano jako wieżę dzwonniczą w 1700.

Osoby związane z Putywlem

  • Oksana Płotnikowa – ukraińska wiceminister
  • Iwan Tałdykin – pilot Ludowego Wojska Polskiego

Przypisy

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Coat of Arms of Sumy Oblast.png
Coat of arms of Sumy Oblast, Ukraine
Flag of Sumy Oblast.png
Flag of Sumy Oblast, Ukraine
Putivl.png
Flag of Putivl
Putivl1.gif
Герб Путивля
Sumskaya oblast location map.svg
Autor: RosssW, Licencja: CC BY-SA 4.0
Areas of the Sumy region from July 17, 2020
Prokudin-Gorskiy - Ukraina, Putyvl.jpg
Putyvl, Ukraine. In the distance, the Molchansky Monastery. On the right, the river Seim. Digital color composite made for the Library by Blaise Agüera y Arcas, 2004.
Flag of Sumy Oblast.svg
Flag of Sumy Oblast (Ukraine)