Pyramiden
Widok z fiordu | |
Państwo | |
---|---|
Populacja (2014) • liczba ludności |
|
Data zniszczenia | 1998 |
Powód zniszczenia | zakończenie wydobycia węgla |
Obecnie | osada opuszczona |
78°41′N 16°24′E/78,683333 16,400000 |
Pyramiden (ros. Пирамида, „Piramida”) – radziecka (później rosyjska) opuszczona osada górnicza na archipelagu Svalbard, na wyspie Spitsbergen. W pobliżu w latach 1911-1998 wydobywano węgiel kamienny. W 1998 roku osada została ewakuowana i opuszczona.
Położenie
Pyramiden leży nad fiordem Billefjord, będącym odnogą Isfjorden, wcinającego się w centralną część Spitsbergenu; przez to osada leży praktycznie w centrum wyspy. Nazwa pochodzi od góry w kształcie piramidy przyległej do miejscowości. Osada leży w odległości 120 km na północny wschód od Barentsburga[1]; stolica Svalbardu, Longyearbyen, znajduje się w odległości ok. 60 km w kierunku południowo-zachodnim od Pyramiden. Połączenie ze światem jest możliwe drogą morską (latem) lub skuterem śnieżnym (zimą)[2].
Historia
Prawa do wydobycia węgla w tym miejscu w 1910 roku nabyli Szwedzi, którzy rok później rozpoczęli budowę pierwszej kopalni. W 1927 roku prawa do wydobycia węgla zostały sprzedane Związkowi Radzieckiemu, od 1931 roku posiada je państwowe przedsiębiorstwo Arktikugol (ros. Арктикуголь, „Arktyczny węgiel”). Mieszkańcy zajmowali się głównie pracą w kopalni węgla kamiennego; budowa radzieckiej kopalni rozpoczęła się w 1939 i została przerwana w 1941 w związku z rozpoczęciem wojny niemiecko-radzieckiej w ramach II wojny światowej. Działania wojenne ominęły Pyramiden, jednak spustoszenia dokonał pożar związany z akcją ewakuacji. W 1946 roku Rosjanie wrócili do Pyramiden, rok później powstał port i pierwsza ulica[1].
W latach 1947–50 podczas prac rozpoznawczych w okolicy Pyramiden wydobyto 70 tysięcy ton węgla. W 1956 otwarta została druga kopalnia „Siewiernaja” o projektowanej wydajności 235 tys. ton rocznie. W 1997 podjęto decyzję o zamknięciu tej kopalni; wydobywała ona wówczas 135 tys. ton węgla na rok[1]. Do 1998 roku była to wysunięta najdalej na północ czynna kopalnia na świecie[1], niemniej wydobycie węgla od początku nie było opłacalne. Koniec prac nastąpił w marcu 1998, po czym w lecie osada została ewakuowana; ostatni mieszkaniec opuścił ją w październiku. Część pracowników wróciła do Rosji, część przeniosła się do Barentsburga[2].
W czasach rozkwitu osady w latach 80. mieszkało w niej ponad 1000 mieszkańców, był tam basen pływacki, szklarnie, hodowano też zwierzęta gospodarskie[2][1]. Poziom życia był wysoki jak na standardy radzieckie i praca w Pyramiden była traktowana jako awans i przywilej. Miejscowość miała stanowić wizytówkę Związku Radzieckiego na Zachodzie; dla stworzenia wrażenia „doskonałego radzieckiego miasta” sprowadzono z Ukrainy żyzną ziemię, umożliwiającą stworzenie w centrum osady rozległego trawnika, który nie przetrwałby na słabej arktycznej glebie. Dużą część ludności stanowili ukraińscy górnicy z Donbasu i personel z Wołynia[3][4]. Oprócz względów finansowych i przemian związanych z rozpadem ZSRR do likwidacji Pyramiden przyczyniła się katastrofa lotnicza z 1996, w której zginęło wielu członków rodzin pracowników firmy Arktikugol[2].
Obecnie
Pyramiden jest dostępne dla turystów; w celu rozwinięcia turystyki firma Arktikugol przeprowadziła naprawy systemu ogrzewania i dostarczania wody, umożliwiono też zakwaterowanie[1]. Dostępność osady przyczyniła się jednak do tego, że część przedmiotów pozostawionych przez mieszkańców została zniszczona lub rozkradziona. W miejscowości pojawiła się fauna spitsbergeńska, w tym gniazdujące mewy, a na ulicach można czasem spotkać niedźwiedzie polarne, niebezpieczne dla turystów. W glebie na centralnym placu wciąż żyją ukraińskie roztocze[2].
Rynek z najdalej na północ wysuniętym pomnikiem Lenina, 2005
Przypisy
- ↑ a b c d e f Пирамида. Арктикуголь. [dostęp 2014-11-14]. (ros.).
- ↑ a b c d e Rachel Nuwer: A Soviet Ghost Town in the Arctic Circle, Pyramiden Stands Alone. Smithsonian Institution, 2014-05-19. [dostęp 2014-11-14]. (ang.).
- ↑ Максим Беспалов. Український Шпіцберген. Київ, "Темпора". 2017. с. 162-169. ISBN 978-617-569-316-2
- ↑ Остров Шпицберген: место, где не рождаются и не умирают люди
Linki zewnętrzne
- Zdjęcia: The City Abandoned at the Worlds End. EnglishRussia, 2012-10-17. [dostęp 2014-11-14]. (ang.).
- Piramida – Rosyjska ruina na krańcu świata – film dokumentalny
Media użyte na tej stronie
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Arcimboldo (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Main street with wooden Siberian-style barracks in the ghost town of Pyramiden, Svalbard. Taken by myself, Eckhard Pecher, in July 2005 Mention of my name is not necessary within the Wikis.
Autor: NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Svalbard, Norway
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Arcimboldo (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Coal Mining facilities in the ghost town of Pyramiden, Svalbard. Taken by myself, Eckhard Pecher, in July 2005
Mention of my name is not necessary within the Wikis.Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Arcimboldo (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Central square with Lenin statue and Sports center in the ghost town of Pyramiden, Svalbard. Taken by myself, Eckhard Pecher, in July 2005 Mention of my name is not necessary within the Wikis.
Autor: Zitronenpresse, Licencja: CC BY-SA 3.0
Pyramiden, Ort unter dem gleichnamigen Berg am Billefjord auf Spitzbergen
Autor: Al83tito; crop and lens distortion by Szczureq, Licencja: CC0
Mapa Pyramiden, opuszczonej radzieckiej osady na Svalbardzie.
Autor: Bjoertvedt, Licencja: CC BY-SA 3.0
Photo of parts of the russian (-1998) mining community of Piramida (Pyramiden9, Billefjorden, Dickson Land, central Spitsbergen.
Autor: Hylgeriak / Wikipedia, Licencja: CC BY-SA 3.0
the old coal plant in Pyramiden, Svalbard
Autor: source file by Tentotwo, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location Map of the Arctic Ocean
- Projection: Azimuthal equidistant projection.
- Area of interest:
- N: 90.0° N
- S: 70.0° N
- W: -180.0° E
- E: 180.0° E
- Projection center:
- NS: 90° N
- WE: 0° E