Pytlák (Wysoki Jesionik)

Pytlák
Ilustracja
Widok na szczytową grupę skalną góry Pytlák
Państwo

 Czechy

Kraj

 morawsko-śląski

Położenie

Vrbno pod Pradědem

Pasmo

Wysoki Jesionik
(cz. Hrubý Jeseník)
(Sudety)

Wysokość

1040 m n.p.m.

Wybitność

30 m

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, po prawej nieco na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Pytlák”
Ziemia50°08′37,9″N 17°19′54,8″E/50,143861 17,331889

Pytlák (historyczna nazwa niem. Raubschützenstein[1]) – szczyt (góra) o wysokości 1040 m n.p.m. (podawana jest też wysokość 1040,4 m n.p.m.[2][3][4]), będący grupą skalną w paśmie górskim Wysokiego Jesionika (cz. Hrubý Jeseník), w północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Wschodnich, na Śląsku, w obrębie gminy Vrbno pod Pradědem, blisko osady Bílý Potok[5], oddalony o około 9,9 km na północny wschód od szczytu góry Pradziad (cz. Praděd)[6][7]. Rozległość góry (powierzchnia stoków) szacowana jest na około 2,0 km²[8], a średnie nachylenie wszystkich stoków wynosi około 13°[6].

Charakterystyka

Lokalizacja

Góra Pytlák położona jest w północno-wschodnim rejonie całego pasma Wysokiego Jesionika, leżąca w części Wysokiego Jesionika, w północno-wschodnim obszarze (mikroregionu) o nazwie Masyw Orlíka (cz. Medvědská hornatina), na głównym, północnym, łukowatym grzbiecie góry Medvědí vrch, ciągnącym się od góry Zámecký vrch (1)[a] do góry Na vyhlídce (1)[b][6]. Charakterystyczną cechą góry jest to, że szczyt wraz ze stokami obejmuje stosunkowo niewielki obszar, bo około 2 km²[8]. Jest górą bardzo trudno rozpoznawalną, o słabo wyeksponowanej kopule szczytowej, a ponadto zalesioną, przysłoniętą przez okalający ją bór świerkowy[9]. Niewidoczna jest z nieopodal przebiegającej drogi nr 451 Nové HeřminovyVidly. Również z jej pobliskich szczytów jest praktycznie niewidoczna i trudno ją bliżej zlokalizować. Jest szczytem słabo rozpoznawalnym m.in. z drogi okalającej połać szczytową góry Pradziad[10] (szczyt widoczny na prawo poniżej linii patrzenia w kierunku szczytu Medvědí vrch, ale można go pomylić ze szczytem Jelení kameny leżącym niemal na tej samej linii spojrzenia), a z innego charakterystycznego punktu widokowego – z drogi okalającej szczyt góry Dlouhé stráně[11] niewidoczny, bo przysłonięty górą Malý Děd.

Górę ograniczają: od północy przełęcz o wysokości 1010 m n.p.m. w kierunku szczytu Slatina, od zachodu dolina potoku Bílý potok[12], od południa dolina potoku Środkowa Opawa (cz. Střední Opava)[13], od południowego wschodu przełęcz o wysokości 812 m n.p.m. w kierunku szczytu Solná, od wschodu mało wybitna przełęcz o wysokości 1013 m w kierunku szczytu Loupežník oraz od północnego wschodu dolina potoku o nazwie Suchý potok[6]. W otoczeniu góry znajdują się następujące szczyty: od północnego zachodu Kamzičí skála (2)[c], Medvědí vrch i Slatina, od północnego wschodu Pod Suchým vrchem i Suchý vrch, od wschodu Loupežník, od południowego wschodu Výří kameny, od południa Solná, od południowego zachodu Plošina i Jelení kameny oraz od zachodu Karliny kameny i Javůrka[6].

Stoki

W obrębie góry można wyróżnić pięć następujących zasadniczych stoków[4][6]:

  • północno-wschodni o nazwie Semeniště
  • wschodni
  • południowe o nazwach U psích hlav, V ochoze
  • południowo-zachodni
  • północno-zachodni

Występują tu wszystkie typy zalesienia: bór świerkowy, las mieszany[d] oraz las liściasty, przy czym zdecydowanie dominuje zalesienie gęstym borem świerkowym[14][9]. Na stokach południowym i południowo-zachodnim poza borem świerkowym, występują wraz z obniżaniem wysokości obszary lasu mieszanego i połacie lasu liściastego[14][9]. Niemalże wszystkie stoki charakteryzują się znaczną zmiennością wysokości zalesienia, z występującymi polanami oraz nieznacznymi przecinkami[9]. Stok południowy i południowo-zachodni pokryty jest licznymi grupami skalnymi (m.in. cz. Skály u hradu Rabenštejna[15]), z największą o nazwie Psí hlava, położoną na stoku południowym na wysokościach około (800–940) m n.p.m.[6]. Na stoku wschodnim położone jest pojedyncze większe skalisko[6]. Ponadto na stoku południowo-zachodnim występują ruiny istniejących niegdyś dwóch zamków o nazwach Rabenštejn[16] oraz Pustý zámek (Weissenstein)[17][6]. Przy ruinach tych zamków na grupach skalnych występują cztery wieże skalne o nazwach (Skalní masiv Ostří[18], Skalní masiv Ucho[19], Skalní věž Rabenštejn[20] (wszystkie trzy przy ruinach zamku Rabenštejn) i Skalní masiv Pustý zámek[21] (przy ruinach zamku Pustý zámek)), na których wytyczono trasy do wspinaczki skałkowej[6]. Ponadto na stoku tym występuje inna wieża skalna o nazwie (Skalní masiv Zbojnické skály[22]), na której również wytyczono trasy do wspinaczki skałkowej[6].

Stoki mają stosunkowo jednolite, na ogół łagodne i bardzo zróżnicowane nachylenia[6]. Średnie nachylenie stoków waha się bowiem od 3° (stok wschodni) do 20° (stok południowo-zachodni)[6]. Średnie nachylenie wszystkich stoków góry (średnia ważona nachyleń stoków) wynosi około 13°[6]. Maksymalne średnie nachylenie stoku południowo-zachodniego przy grupie skalnej, na wysokościach około 980 m n.p.m., na odcinku 50 m nie przekracza 35°[6]. Stoki pokryte są siecią dróg (m.in. Bílopotocká cesta, Nová cesta czy Solná cesta) oraz na ogół nieoznakowanych ścieżek i duktów[6]. Przemierzając je zaleca się korzystanie ze szczegółowych map, z uwagi na zawiłości ich przebiegu, zalesienie oraz zorientowanie w terenie.

Szczyt główny

Skalisko na połaci szczytowej góry Pytlák
Widok z połaci szczytowej, sprzed punktu geodezyjnego góry Pytlák na góry Černý vrch, z lewej słabo widoczne Karliny kameny, poniżej Javůrka
Widok z połaci szczytowej, w pobliżu punktu geodezyjnego góry Pytlák na górę Medvědí vrch (z lewej w dali szczyt góry Šerák)

Na szczyt nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny[6]. Szczyt góry jest rozległą grupą skalną o przybliżonych wymiarach poziomych (160 × 75) m, otoczoną borem świerkowym oraz pokrytą wokół trawą wysokogórską[14][9]. Połać szczytowa z uwagi na zalesienie jest ograniczonym punktem widokowym. Rozpościerają się z niej malownicze perspektywy na okoliczne szczyty, takie jak m.in. Medvědí vrch, Javůrka, Karliny kameny czy Černý vrch. Skaliska na połaci szczytowej, miejscami od strony zachodniej są urwiskami[6]. Na połaci szczytowej znajduje się punkt geodezyjny, oznaczony na mapach geodezyjnych numerem (4.), o wysokości 1040,43 m n.p.m. oraz współrzędnych geograficznych (50°08′37,94″N 17°19′54,81″E/50,143872 17,331892)[14].

Dojście do szczytu następuje z drogi o nazwie Nová cesta i skrzyżowania w pobliżu chaty o nazwie Františkova chata[23], leżącej na stoku góry Na Vyhlídce (1)[b] (blisko szczytu Solná), skąd wybiega nieoznakowana droga w kierunku północno-zachodnim, którą należy przejść odcinek o długości około 1,6 km dochodząc orientacyjnie do szczytowej grupy skalnej[6].

Szczyt drugorzędny

Pytlák jest górą o podwójnym szczycie[6]. W odległości około 1,1 km na południowy zachód od szczytu głównego można wyróżnić szczyt drugorzędny określony jako Pytlák–JZ o wysokości 800 m n.p.m. i współrzędnych geograficznych (50°08′06,9″N 17°19′31,1″E/50,135250 17,325306), oddzielony od szczytu głównego mało wybitną przełęczą o wysokości 788 m n.p.m.[14]. Znajduje on się na grupie skalnej wśród gęstego zalesienia przeważnie boru świerkowego[9]. Z powodu zalesienia nie jest on punktem widokowym, nie umieszczono na nim również punktu geodezyjnego[14].

Geologia

Pod względem geologicznym masyw góry Pytlák należy do jednostki określanej jako kopuła Desny[24] i zbudowany jest ze skał metamorficznych, głównie blasto-mylonitów (muskowitów, biotytów, chlorytów) oraz skał magmowych, głównie meta-granitoidów[25].

Wody

Grzbiet główny (grzebień) góry Pradziad, biegnący od przełęczy Skřítek do przełęczy Červenohorské sedlo oraz dalej do przełęczy Ramzovskiej (cz. Ramzovské sedlo) jest częścią granicy Wielkiego Europejskiego Działu Wodnego, dzielącej zlewiska Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego[3].

Szczyt wraz ze stokami góry Pytlák położony jest na północny wschód od tej granicy, należy więc do zlewni Morza Bałtyckiego, do którego płyną wody m.in. z dorzecza rzeki Odry, będącej przedłużeniem płynących z tej części Wysokiego Jesionika górskich potoków (m.in. płynących w pobliżu góry potoków Bílý potok[12], Środkowa Opawa[13] czy Suchý potok)[6]. Z uwagi na stosunkowo łagodne nachylenia stoków, w obrębie góry nie występują m.in. wodospady czy kaskady[6].

Ruiny zamków

Rabenštejn

W odległości około 720 m na zachód od szczytu, na wysokości około 805 m n.p.m., na stoku południowo-zachodnim położone są ruiny istniejącego kiedyś zamku, o nazwie Rabenštejn, zbudowanego w drugiej połowie XIII wieku, w celu ochrony pobliskiego zamku o nazwie Weissenstein, położonego poniżej na tym samym stoku góry[26][6]. Budowla miała charakter wieży wartowniczej na planie prostokąta o wymiarach (8,7 × 6) m[16] oraz wysokość około 12 m[27]. Obecnie pozostały jedynie jej zgruzowane resztki[28]. Dojście do ruin następuje ze skrzyżowania turystycznego o nazwie (cz. Rabenštejn (vyhl.)), zlokalizowanego przy zielonym szlaku turystycznym Szlak zielony oraz drodze Solná cesta, od którego należy przejść oznaczoną ścieżką odcinek o długości około 100 m[29][6].

Pustý zámek (Weissenstein)

Poniżej wieży wartowniczej Rabenštejn, w odległości około 970 m na południowy zachód od szczytu, na wysokości około 715 m n.p.m., na stoku południowo-zachodnim położone są ruiny zamku zasadniczego (twierdzy) o nazwie Pustý zámek, Weissenstein lub Veisenštejn, zbudowanego również w XIII wieku w celu ochrony pogranicza ziem biskupstwa wrocławskiego przed najeźdźcami, głównie z rejonu Moraw oraz będącego również posterunkiem celnym[17][30][31]. Zamek składał się z dwóch obiektów: masywnego budynku o wymiarach (17 × 21) m oraz obiektu mniejszego[32]. Obecnie po zamku pozostały zgruzowane części murów, pomieszczenie wykute w skale oraz część fosy (wykopu)[32]. Dojście do ruin oraz przystanku turystycznego (cz. Weissenstein (zříc.)) następuje ze specjalnie wytyczonego niebieskiego szlaku spacerowego Stripe-marked localtrail blue.svg o długości około 1,5 km (Bílopotocká cesta), biegnącego z osady Bílý Potok oraz skrzyżowania turystycznego o nazwie (cz. Bílý Potok (bus))[6][33].

Ochrona przyrody

Cała góra znajduje się w obrębie wydzielonego obszaru objętego ochroną o nazwie Obszar Chronionego Krajobrazu Jesioniki (cz. Chráněná krajinná oblast (CHKO) Jeseníky), a utworzonego w celu ochrony utworów skalnych, ziemnych i roślinnych oraz rzadkich gatunków zwierząt[6]. Na stokach nie utworzono żadnych rezerwatów przyrody lub innych obiektów nazwanych pomnikami przyrody[6]. Ponadto na obszarze góry nie wytyczono żadnych ścieżek dydaktycznych[6].

Turystyka

Na górze Pytlák nie ma żadnego schroniska turystycznego lub hotelu górskiego[6]. Osada Bílý Potok[5], leżąca niedaleko góry nie dysponuje odpowiednią bazą turystyczną, bowiem nie ma tam praktycznie żadnych hoteli górskich czy pensjonatów[6]. Przy drodze nr 451 w tej osadzie znajduje się przystanek linii autobusowej z połączeniem do miejscowości: Vrbno pod Pradedem, Jesionik (cz. Jeseník) czy Ołomuniec (cz. Olomouc)[6]. Do bazy turystycznej w miejscowości Vrbno pod Pradědem z bazą hoteli i pensjonatów[34] jest od szczytu około 3 km w kierunku południowo-wschodnim[6]. Ponadto do osady Vidly[35] jest od szczytu około 6 km w kierunku południowo-zachodnim ze znajdującym się w niej górskim hotelem Vidly[36][6]. Na obszarze góry nie ma żadnych tzw. chat łowieckich[6].

Kluczowym punktem turystycznym jest oddalone o około 1,7 km na południowy zachód od szczytu, znajdujące się w osadzie Bílý Potok skrzyżowanie turystyczne o nazwie (cz. Bílý Potok (bus)) z podaną na tablicy informacyjnej wysokością 617 m, przez które przechodzi szlak turystyczny, szlak spacerowy, jedyny szlak rowerowy oraz trasa narciarstwa biegowego[6][37].

Szlaki turystyczne

Klub Czeskich Turystów (cz. Klub Českých Turistů) wytyczył w obrębie góry dwa szlaki turystyczne na trasach[6]:

Szlak zielony Vrbno pod Pradědem – góra Pytlák – Kamzičí skála (2)[c] – góra Medvědí vrch – góra Medvědí louka – dolina potoku Šumný potok – Adolfovice[38]
Szlak niebieski Bělá pod Pradědem – góra Nad Borovým – góra Zaječí hora – góra Ztracený vrch – góra Lysý vrch – szczyt Klanke – góra Velký Klínrezerwat przyrody Vysoký vodopád – wodospad Vysoký vodopád – góra Malý Děd – schronisko Švýcárna – dolina potoku Środkowa Opawa – Vidly – Bílý Potok – Hutě

Ponadto fragmentarycznie przez stok południowo-zachodni przebiega wyznaczony niebieski szlak spacerowy na trasie[6]:

Stripe-marked localtrail blue.svg Bílý Potok (bus) – dolina potoku Bílý potok – Weissenstein (zříc.)[39]

Szlaki rowerowe oraz trasy narciarskie

U podnóża stoku południowo-zachodniego w obrębie góry fragmentarycznie przebiega jedyny szlak rowerowy na trasie[6]:

Stripe-marked biketrail blue.svg Bílý Potok – góra Javůrka – góra Medvědí louka – Pod Orlíkem (potok)[40]

W okresach ośnieżenia wzdłuż niebieskiego szlaku rowerowego Stripe-marked biketrail blue.svg, można skorzystać z jedynej wyznaczonej trasy narciarstwa biegowego[37]. W obrębie góry nie poprowadzono żadnej trasy narciarstwa zjazdowego[37].

Zobacz też

Uwagi

  1. Oznaczenie indeksowane w odróżnieniu od znajdującego się w tym samym paśmie innego szczytu o tej samej nazwie Zámecký vrch (2) położonego 3 km na południowy wschód od miejscowości Vrbno pod Pradědem.
  2. a b Oznaczenie indeksowane w odróżnieniu od znajdującego się w tym samym paśmie innego szczytu o tej samej nazwie Na Vyhlídce (2) położonego blisko miejscowości Ludvíkov.
  3. a b Oznaczenie indeksowane w odróżnieniu od znajdującego się w tym samym paśmie innego szczytu o tej samej nazwie Kamzičí skála (1) położonego 2 km na wschód od osady Bělá.
  4. Drzewostan całego Obszaru Chronionego Krajobrazu Jesioniki obejmuje: świerk pospolity 84%, buk zwyczajny 10%, modrzew europejski 1,5%, klon jawor 1,1%, brzoza 1%, olsza czarna 0,8%, kosodrzewina 0,4%, olsza szara 0,3% (jodła pospolita, jesion wyniosły i lipa) 0,2%, sosna zwyczajna 0,1%, pozostałe (sosna błotna, dąb, grab, klon zwyczajny, wiąz, jarząb, olsza zielona, topola osika, topola i wierzba iwa) 0,2% (→ Analýza vlivu lesního hospodaření na lesní ekosystémy v CHKO Jeseníky. hnutiduha.cz ↓).

Przypisy

  1. Speciální mapy 1 : 75 000 třetího vojenského mapování (Raubschützenstein). ags.cuzk.cz. [dostęp 2021-06-13]. (cz. • niem.).
  2. Jan Ondryáš: Přehled nejvyšších vrcholů Hrubého Jeseníku. lipova-lazne.cz, 2006-01-31. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  3. a b Hrubý Jeseník (mapa). dudisoft.eu ↓.
  4. a b Geoprohlížeč – ZÚ (Geoportal Czech). ags.cuzk.cz ↓.
  5. a b Bílý Potok. turistika.cz. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  6. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al Pytlák (mapa turystyczna) 1:12 000. pl.mapy.cz. [dostęp 2018-10-26].
  7. Pytlák – Jeseníky. zajimavamista.cz. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  8. a b Pomiar (Pytlák) 1:12 000. pl.mapy.cz. [dostęp 2021-06-13].
  9. a b c d e f Pytlák (mapa lotnicza) 1:12 000. pl.mapy.cz. [dostęp 2018-10-26].
  10. View. heywhatsthat.com ↓, Praděd – Pytlák.
  11. View. heywhatsthat.com ↓, Dlouhé stráně – Pytlák.
  12. a b Bílý potok. turistika.cz. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  13. a b Střední Opava. turistika.cz. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  14. a b c d e f Geoprohlížeč – ZÚ (Geoportal Czech). ags.cuzk.cz ↓, Produkty → ZABAGED dle ZM10 (Měřítko mapy 1:1880).
  15. Skály u hradu Rabenštejna – Jeseníky. turistika.cz. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  16. a b Hrad Rabenštejn. hrady.cz. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  17. a b Hrad Pustý zámek. hrady.cz. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  18. Ostří - M. horosvaz.cz. [dostęp 2021-12-02]. (cz.).
  19. Ucho - M. horosvaz.cz. [dostęp 2021-12-02]. (cz.).
  20. Rabenštejn. horosvaz.cz. [dostęp 2021-12-02]. (cz.).
  21. Pustý zámek - M. horosvaz.cz. [dostęp 2021-12-02]. (cz.).
  22. Zbojnické skály - M. horosvaz.cz. [dostęp 2022-01-29]. (cz.).
  23. Zdeňka Jordanová: Lovecké chaty v Jeseníkách. Františkova chata (Na Františku). lovecke-chaty-v-jesenikach.cz. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  24. Cymerman 1998 ↓, s. 531 (mapa).
  25. Geologická mapa. mapy.geology.cz ↓, geologická jednotka 13, 1025 i 1026.
  26. Rabenštejn – ruiny zamku – Vrbno pod Pradědem. ms-urlop.cz. [dostęp 2018-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-06-21)].
  27. Zřícenina hradu Rabenštejn (Rabenstein). jeseniky.net. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  28. Rabenštejn. turistika.cz. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  29. Petr Fabian: Rabenštejn (810 m n.m.). [w:] Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku [on-line]. hrady-zriceniny.cz. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  30. Pustý hrad (Veisenštejn). turistika.cz. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  31. Pustý zámek (Veisenštejn) – pozostałości zamku – Vrbno pod Pradědem. ms-urlop.cz. [dostęp 2018-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-10-26)].
  32. a b Zřícenina hradu Veisenštejn (Weissenstein). jeseniky.net. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  33. Petr Fabian: Veisenštejn – Pustý zámek (730 m n.m.). [w:] Hrady v Čechách, na Moravě a ve Slezsku [on-line]. hrady-zriceniny.cz. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  34. Ubytování Vrbno pod Pradědem. e-chalupy.cz. [dostęp 2021-06-14]. (cz.).
  35. Vidly. turistika.cz. [dostęp 2016-10-26]. (cz.).
  36. Horský Hotel Vidly. vidly.cz. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  37. a b c Pytlák (mapa tras narciarskich) 1:12 000. pl.mapy.cz. [dostęp 2018-10-26].
  38. Od Kamzičí skály přes hrad Rabenštejn na Bílý Potok. turistika.cz. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  39. Z Bílého Potoka na Pustý zámek (Weisenštejn), a na Kamzičí skálu. turistika.cz. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).
  40. Popis cyklotras značených terénním (turistickým) způsobem (Trasa č. 6067 / 7,5 km). vrbensko-jeseniky.cz. [dostęp 2018-10-26]. (cz.).

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Sudety mapa.png
Mapa Sudetów
Flag of Moravian-Silesian Region.svg
Flag of Moravian-Silesian Region
U+25B2.svg
Black up-pointing triangle , U+25B2 from Unicode-Block Geometric Shapes (25A0–25FF)
Stripe-marked trail green.svg
Stripe-marked trail on the trail in the Czech Republic - green.
Stripe-marked trail blue.svg
Stripe-marked trail on the trail in the Czech Republic - blue.
Stripe-marked biketrail blue.svg
Stripe-marked bike trail on the trail in the Czech Republic - blue.
PytlákVrchol.jpg
Autor: RadLes, Licencja: CC BY-SA 4.0
Skalisko szczytowe góry Pytlák - 1040 m n.p.m.
MedvědíVrchZPytlák.jpg
Autor: RadLes, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok z połaci szczytowej góry Pytlák na góry Šerák i Medvědí vrch
Stripe-marked localtrail blue.svg
Stripe-marked local trail in the Czech Republic - blue.
Pytlák(HrubýJeseník).jpg
Autor: RadLes, Licencja: CC BY-SA 4.0
Skalisko szczytowe góry Pytlák - 1040 m n.p.m.
ČernýVrchZPytlák.jpg
Autor: RadLes, Licencja: CC BY-SA 4.0
Widok ze szczytu góry Pytlák na górę Černý vrch