Queyras

Dolina Guil, Alpy Wysokie, Francja (Queyras)
Château-Queyras (Château-Ville-Vieille)

Queyras – region geograficzny oraz historyczno-kulturowy w Alpach kotyjskich, we francuskim departamencie Alp Wysokich, w regionie Prowansji-Alp-Lazurowego Wybrzeża, w górnym biegu Guil[1].

Położenie[1]

Queyras składa się z doliny Guil, powyżej Guillestre i wąwozu Combe du Queyras. W Queyras znajdują się gminy Arvieux, Abriès, Aiguilles, Château-Ville-Vieille (składające się z wiosek Château-Queyras i Ville -Vieille), Molines-en-Queyras, Ristolas i Saint-Véran. Ponadto, w przeciwieństwie do logiki geograficznej i historycznej, dzisiaj gmina Ceillac też jest liczona jako Queyras, która leży powyżej Guillestre, ale nie nad wąwozem Combe du Queyras.

Combe du Queyras znajduje się pomiędzy Guillestre i Château-Queyras, to wąski i malowniczy wąwóz, przez który przebiega dziś droga D902. Jedynymi połączeniami drogowymi z Queyras są drogi przechodzące przez przełęcz Col d’Izoard do miasta Briançon i przez przełęcz Col Agnel, w dolinie Valle Varaita.

Queyras leży na zachód od głównego grzbietu alpejskiego (co pokrywa się z granicą włoską) i na wschód od górnego biegu Durance, na którym od strony zachodniej znajduje się ponad 4000 metrów wysoki stok górski Barre des Écrins. Mniejsze pasma górskie na północy i południu Queyras również osiągają ponad 3000 metrów wysokości.

Park Regionalny Queyras

Park Regionalny Queyras zajmuje obszar 65 000 hektarów. Na wzgórzu Château Queyras znajduje się Saint-Véran. W Parku Regionalnym Queyras występują lasy, wąwozy, jeziora górskie, zegary słoneczne, fontanny, kapliczki i przydrożne krzyże[2].

Najwyższą, najbardziej imponującą i znaną górą w całym regionie jest Monte Viso (3841 metrów; 12,592 stóp), której szczyt leży już we Włoszech[3].

Zabytki

Szlak turystyczny Pra Premier

Turystyka w Queyras rozpoczęła się późno w porównaniu do innych regionów Alp francuskich. Wynikało to z peryferyjnej sytuacji i oporu lokalnej ludności wobec dużych projektów turystycznych. Najbardziej rozwinięta jest turystyka piesza. Queyras jest częścią sieci szlaków dalekobieżnych[4].

  • Powstałe szlaki turystyczne Via ferrata o charakterze wspinaczkowym:
    • Pra Premier, w mieście Arvieux,
    • Crêtes de Combe la Roche (Arvieux),
    • Fort Queyras, w mieście Chateau Ville-Vieille,
    • Rochers de Clapière, w mieście Ceillac.

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. a b Queyras (niem.). camping.info. [dostęp 2018-05-08].
  2. Queyras Regional Nature Park, france-voyage.com (ang.)
  3. Queyras Regional Park (ang.). alpbase.com. [dostęp 2018-05-08].
  4. Das Queyras: Ein Beispiel für nachhaltigen Wandertourismus in den Französischen Alpen (niem.). fgg-erlangen.de. [dostęp 2005].

Media użyte na tej stronie

Chateaux inmist1.jpg
(c) Jasper1976, CC-BY-SA-3.0
Fort Queyras, Hautes-Alpes, Provence-Alpes-Côte d’Azur, France
Vallée-du-Guil-Queyras-DSC 0630.jpg
Autor: Pline, Licencja: CC BY-SA 4.0
Vallée du Guil, Hautes-Alpes, France (Queyras) en amont de Roche écroulée
Pra Premier1.jpg
Autor: Schlipstraeger, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ansicht des Pra Premier