Równina Szprotawska

Równina Szprotawska
Ilustracja
Mapa regionu
ProwincjaNiż Środkowoeuropejski
PodprowincjaNiziny Sasko-Łużyckie
MakroregionNizina Śląsko-Łużycka
MezoregionRównina Szprotawska

Równina Szprotawskamezoregion fizycznogeograficzny (317.75) położony w północno-wschodniej części Niziny Śląsko-Łużyckiej. Od zachodu, północy i północnego wschodu graniczy ze Wzgórzami Dalkowskimi, od południa z Wysoczyzną Lubińską i od południowego zachodu z Borami Dolnośląskimi. Stanowi ją szerokie i płaskie obniżenie doliny Szprotawy.

Pod względem geologicznym jest to obszar monokliny przedsudeckiej, pokryty osadami rzecznymi plejstoceńskimi i holoceńskimi – głównie piaskami i żwirami oraz glinami i madami.

Największe miasto – Szprotawa – jest położone w zachodniej części.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Potok Sucha na Równinie Szprotawskiej

Media użyte na tej stronie

Potok Sucha (Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy w Gminie Szprotawa).jpg
Autor: Maciej Boryna, Licencja: CC BY-SA 4.0
Potok Sucha (Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy w Gminie Szprotawa), utworzony 23 maja 2019 r. uchwałą Rady Miejskiej w Szprotawie, z inicjatywy Towarzystwa Bory Dolnośląskie i Macieja Boryny.

Potok Sucha charakteryzuje się unikalnym naturalnym meandrującym przebiegiem koryta, który nie został przekształcony przez gospodarkę melioracyjną. Jego przebieg przez tereny leśne spowodował, że sam potok w połączeniu z terenami leśnymi, jest swoistą ostoją dla rzadkich i chronionych gatunków zwierząt. Rzeka od wieków rozgraniczała włości Dzikowic od Gościeszowic i Suchej Dolnej, a granice osad od czasów kolonizacji niemieckiej w późnym średniowieczu, niejako z mocy prawa, wyposażone były w pasy leśne. Stąd sąsiadujący z Suchą las jak i naturalny znak graniczny w postaci rzeki są reliktami dziejowymi. Celem ustanowienia ww. obiektu jest ochrona szczególnie cennego przełomu potoku o walorach przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych.

Powierzchnia 2,87 ha i długość koryta potoku 5944 mb.
317.75 Równina Szprotawska.png
Autor: Qqerim, Licencja: CC BY-SA 4.0

Physico-geographical regionalization of Poland
Mezoregion 317.75 Szprotawa Plain
Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski

Mezoregion 317.75 Równina Szprotawska
Mapa części Niziny Śląsko Łużyckiej i Wału Trzebnickiego.png
Autor: Marcin n® , Licencja: CC BY-SA 2.5
Mapa części Niziny Śląsko Łużyckiej i Wału Trzebnickiego