Rózsadomb

Rózsadomb
Osiedle w II dzielnicy Budapesztu
Ilustracja
Na pierwszym planie most Małgorzaty, za nim Rózsadomb
Herb
Herb
Państwo Węgry
MiastoBudapeszt
Populacja (2001)
• liczba ludności

4892
Położenie na mapie Budapesztu
Położenie na mapie
Portal Węgry

Rózsadomb (Różane wzgórze) – jedno z osiedli II dzielnicy Budapesztu. Jest jednym z najbardziej znanych i najbardziej prestiżowych terenów mieszkalnych zarówno w Budapeszcie, jak i w całych Węgrzech.

Położenie

Rózsadomb leży we wschodniej, górzystej części II dzielnicy. Sąsiednie osiedla to Országút, Rézmál, Vérhalom, Szemlőhegy i Felhévíz. Graniczne ulice to Bimbó út, Alsó Törökvész út, Vérhalom utca, Veronika utca, Zivatar utca.

Wprawdzie nazwa Rózsadomb urzędowo określa tylko stosunkowo niewielkie osiedle, to w szerszym znaczeniu budapeszteńczycy określają tą nazwą luksusowe tereny mieszkalne położone na pagórkowatym terenie II dzielnicy, takie jak Csatárka, Látó-hegy (Gugger-hegy), Pálvölgy, Zöldmál, Szemlőhegy, Törökvész, Vérhalom i Rézmál[1].

Historia

Zgodnie z legendą w czasie niewoli tureckiej obsadzono wzgórze różami Gül Baby i stąd może pochodzić jego nazwa. Podobnie jak na zboczach wzgórz w XII dzielnicy również tutaj w końcu XIX i na początku XX wieku zaczęły powstawać działki weekendowe i domki letniskowe, tworząc tereny rekreacyjne. Następnie ówczesne elity, zamożni przedsiębiorcy, handlowcy i właściciele fabryk zaczęli budować tu imponujące, przestronne wille. Po II drugiej wojnie światowej dotychczasowym właścicielom odebrano ich nieruchomości i przekazano wysokim rangą funkcjonariuszom partii komunistycznej. Z tego powodu do gwary peszteńskiej trafiło ironiczne określenie wzgórz – „Káderdülő” (Kadrowe pole)[2].

Komunikacja

Do osiedla można dotrzeć komunikacją publiczną: tramwajami nr 4 i 6 oraz autobusami nr 11, 91, 111, 191 i 291. Ważniejszymi ulicami są: Bimbó út, Rómer Flóris utca, Szemlőhegy utca, Keleti Károly utca, Apostol utca i Vérhalom utca[3].

W pobliżu znajduje się wyspa Małgorzaty, Centrum Handlowo-rozrywkowe Mammut 1-2 (Mammut 1-2 bevásárló és Szórakoztató Központ), centrum kulturalne Millenáris, plac Kálmána Szélla (Széll Kálmán tér) i Budziński Szpital Dziecięcy (Budai Gyermekkórház)[1].

Współczesność

Widok na Rózsadomb ze Wzgórza Zamkowego

Osiedle stało się znane dzięki imponującym willom i ich słynnym mieszkańcom. Ceny mieszkań są bardzo wysokie i w 2006 r. wahały się w granicach 400–500 tys. forintów (ok. 6000–7500 zł) za metr kwadratowy, będąc jednymi z najwyższych na Węgrzech[4]. Swoją wyjątkową popularność osiedle zawdzięcza znakomitym warunkom miejscowym. Pomimo bliskości centrum (1,5–2 km) jest to cicha, spokojna okolica z czystym powietrzem. Znajdują się tu rozległe tereny zielone i parki ze starodrzewem. Z góry roztacza się wyjątkowa panorama na Góry Budzińskie, Wzgórze Zamkowe, Parlament, Dunaj i Wyspę Małgorzaty[1].

Zabudowa osiedla jest różnorodna. Napotkać można stare wille z przełomu XIX i XX stulecia, które obecnie użytkowane są jako centrale firm, prywatne kliniki czy ambasady, budynki wielorodzinne położone wśród zieleni i oczywiście słynne rezydencje.

Warto zobaczyć

  • System jaskiniowy w dolinie Pawła (Pál-völgyi-barlangrendszer) – jaskinia udostępniona do zwiedzania
  • Jaskinia na Górze Szemlő (Szemlő-hegyi-barlang) – jaskinia udostępniona do zwiedzania

Przypisy

  1. a b c Rózsadomb (ang.). [dostęp 2017-10-02].
  2. Rózsadomb története (węg.). [dostęp 2017-10-02]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-29)].
  3. Utcakereső Budapest térkép (węg.). [dostęp 2017-10-02].
  4. Rózsadomb nem a legdrágább városrész Budapesten (węg.). [dostęp 2017-10-02].

Media użyte na tej stronie

Margaret Bridge 06, Budapest.JPG
Autor: VinceB, Licencja: CC BY-SA 3.0
Margaret Bridge, Budapest
RozsadombFotoThalerTamas.JPG
Autor: Thaler Tamas, Licencja: CC BY-SA 4.0
A Rózsadomb látképe a Budai Vár felől
Hungary budapest district 2.jpg
Autor: de:Benutzer:Devil_m25, Licencja: CC BY 2.5
map hungary budapest district 2
II. kerület címere.svg
Coat of arms of the 2nd District of Budapest. 5/2000 (III.23.) decree about the symbols of the 2nd District

The artwork of József Péri, Hungarian artist-craftsman.

Detailed information is available at: http://masodikkerulet.hu/kerulet/jelkep