RBWZ S-21 Russkij Witiaź

RBWZ S-21 Russkij Witiaź
Ilustracja
Ostateczna wersja samolotu z czterema silnikami w układzie ciągnącym
Dane podstawowe
ProducentRosyjska Bałtycka Fabryka Wagonów Kolejowych
KonstruktorIgor Sikorski
Typpasażerski
Historia
Data oblotu10 maja 1913
Liczba egzemplarzy1
Dane techniczne
Wymiary

Sikorski Russkij Witiaź (ros. Русский витязь, Rosyjski rycerz), znany wcześniej jako Bolszoj Bałtiskij (ros. Большой Балтийский, Wielki Bałtyk) w swojej pierwszej czterosilnikowej wersji[1], był pierwszym czterosilnikowym samolotem na świecie. Zaprojektowany przez Igora Sikorskiego i zbudowany w Rosyjskiej Bałtyckiej Fabryce Wagonów Kolejowych (Russo-Baltiiskij Wagonnyj Zawod, RBWZ) w Sankt Petersburgu na początku 1913 r.

Rozwój

Sikorski wpadł na pomysł S-21 w 1911 r., kiedy żaden znany samolot nie był w stanie unieść więcej niż 600 kg. Rekord udźwigu należał do francuskiego pilota Ducisa, który przeleciał 800 m z ładunkiem 600 kg. Eksperci i media z całego świata, słysząc na początku wiosny 1913 r. o budowie Russkiego Witiazia, przewidywali kompletną porażkę. Jednak pierwsza próba w powietrzu, która miała miejsce 10 maja 1913 r., była udana. Przez cały czas wielu ludzi na świecie uważało to za plotkę medialną i nie uwierzyło w to. Obserwatorzy nie wierzyli, żeby samolot o takich gabarytach mógł oderwać się od ziemi.

Konstrukcja

Pierwsza wersja, „Le Grand”, z dwoma silnikami.

Russkij Witiaź był czterosilnikowym dwupłatem o nierównej rozpiętości skrzydeł. Skrzydła miały podwójne dźwigary, prostokątny obrys i cięciwę o długości 2,5 metra. Odległość między skrzydłami także wynosiła 2,5 m. Prostokątny kadłub pokryty arkuszami sklejki był jednocześnie dźwigarem. Samolot miał kabinę pilotów z kolumną sterową, dwie kabiny pasażerskie i magazyn na części zamienne. Przed kabiną pilotów znajdował się też otwarty pokład wyposażony w reflektor i karabin maszynowy. Lotki na górnych skrzydłach zapewniały stabilność. Pierwszą czterosilnikową wersję maszyny nazwano Bolszoj Bałtiskij. Była napędzana czterema silnikami zamontowanymi w parach (oryginalnie samolot był dwusilnikowy, znany jako „Le Grand”)[2]. S-21 napędzały dwa silniki zamontowane jak w Bolszoj Bałtijskim na krawędzi natarcia dolnego skrzydła (ale w przeciwieństwie do pierwowzoru były w układzie ciągnącym), a po ich wewnętrznej stronie - dwa oryginalne silniki ciągnące.

Historia eksploatacji

Po pierwszych próbach w locie Russkiego Witiazia między 10 a 27 maja 1913 r. ustalono, że pasażerowie mogą nawet spacerować w kabinach, nie powodując problemów ze stabilnością[3]. Samolot oderwał się od ziemi po siedmiusetmetrowym rozbiegu.

Aspiracje Sikorskiego wobec Russkiego Witiazia okazały się krótkotrwałe. 23 czerwca 1913 r. z lądującego jednomiejscowego Morane’a odpadł silnik i stojący na pasie S-21 został rozbity[4]. Sikorski nie zdecydował się na naprawę poważnie uszkodzonego samolotu i zaczął pracować nad swoim kolejnym pomysłem: Ilią Muromiec.

Dane techniczne

Dane z[5]

Ogólna charakterystyka:

  • Załoga: trzy osoby
  • Liczba pasażerów: do siedmiu
  • Długość: 20 m
  • Rozpiętość górnych skrzydeł : 28 m
  • Rozpiętość dolnych skrzydeł: 20 m
  • Wysokość: 4 m
  • Powierzchnia skrzydeł: 120 m2
  • Masa własna: 2700 kg
  • Masa z ładunkiem: 4000 kg
  • Maksymalna masa startowa: 4940 kg
  • Napęd: 4 czterocylindrowe, chłodzone wodą silniki ułożone w jednej linii, każdy o mocy 75 kW (100 KM)

Osiągi:

  • Prędkość maksymalna: 90 km/h
  • Zasięg: 170 km
  • Pułap praktyczny: 600 m

Przypisy

  1. Sergiej Sikorski, The Sikorsky Legacy-Bolshoi Baltisky, wyd. 1, Arcadia Publishing, 2007, s. 27, ISBN 978-0738549958.
  2. Walter Hines Page, Arthur Wilson Page, ,,Man And His Machines: A Russian <<Airbus>>", „The World’s Work: A History of Our Time” (44), 4 sierpnia 2009.
  3. The Sikorsky 'Bus in Russia, „Flight”, 21 czerwca 1913.
  4. Bryan R. Swopes, 23 June 1913, 26 czerwca 2014.
  5. H.F. King, Milestones of the Air, McGraw-Hill (red.), Nowy Jork: Jane’s All the World’s Aircraft Publishing Company, 1969, s. 22.

Media użyte na tej stronie

Sikorsky Russky Vityaz (Le Grand).jpg
Sikorsky S-21 Russky Vityaz (Russian Knight) or Le Grand (The Great) – first four engined aircraft in the world built by Igor Sikorsky in 1913