RB 3200

RB 3200
Grundig
Ilustracja
Typprzenośny radiomagnetofon
ProducentZakłady Radiowe im. Marcina Kasprzaka w Warszawie
Państwo Polska
Widok z góry

RB 3200 Automatic (nazywany Grundigiem) – polski radiomagnetofon przenośny, produkowany na przełomie lat 70. i 80. XX w. przez Zakłady Radiowe Kasprzaka na licencji niemieckiego Grundiga. Był to jeden z najpopularniejszych radiomagnetofonów produkowanych w Polsce.

Opis urządzenia

Radiomagnetofon ten był zbudowany na bazie magnetofonu kasetowego MK 235, produkowanego w II połowie lat 70. XX wieku przez ZRK na licencji Grundiga. Słowo „Automatic” w nazwie oznacza automatyczny poziom zapisu. Wizualnie i układowo wyróżnia się od pierwowzoru inną obudową, rozmieszczeniem elementów itd. Został dodany mu odbiornik trójzakresowy odziedziczony po swoim poprzedniku – MK 2500, jednak różnił się od niego budową toru UKF i p. cz. na tranzystorach dyskretnych, a nie układzie scalonym. Wyposażony w antenę ferrytową (dla fal długich i średnich) oraz teleskopową (dla zakresu UKF). Zasilany jest zarówno bateryjnie, jak i z sieci. Magnetofon pracuje z prędkością przesuwu taśmy równą 4,75 cm/s. Nierównomierność przesuwu taśmy jest mniejsza lub równa 0,4%. Dynamika wynosi ok. 50 dB.

Wersje urządzenia

  • I wersja – składana z części firmy Grundig, z charakterystyczną zdejmowalną rączką.
  • II wersja – składana częściowo z podzespołów firmy Grundig i części Zakładów Radiowych Kasprzaka, rączka przymocowana na stałe. Przyznany znak jakości.
  • III wersja – produkowana po 1983 (po odebraniu licencji) jako RB 3200 Kasprzak. Najgorsza wersja radiomagnetofonów RB 3200, składana z polskich części. Produkowana parę miesięcy nie zyskała uznania wśród użytkowników. Po tej wersji nie produkowano więcej RB 3200.

Następca radiomagnetofonu MK 2500.

Media użyte na tej stronie

RB3200 Grundig Unitra 2.jpg
Autor: Lowdown, Licencja: CC BY-SA 3.0
Radiomagnetofon RB3200 Grundig Unitra
RB3200 Grundig Unitra 1.jpg
Autor: Lowdown, Licencja: CC BY-SA 3.0
Radiomagnetofon RB3200 Grundig Unitra