RMS Carmania (1905)

RMS Carmania
Ilustracja
Bandera

 Wielka Brytania

Port macierzysty

Liverpool

Armator

Cunard Line

Dane podstawowe
Typ

statek pasażerski

Historia
Stocznia

John Brown & Company

Data wodowania

21 lutego 1905

Data oddania do eksploatacji

2 grudnia 1905

Data wycofania ze służby

1931

Dane techniczne
Długość całkowita (L)

198 m

Szerokość (B)

22 m

Pojemność

19524 RT

Napęd mechaniczny
Silnik

turbina parowa

Liczba śrub napędowych

3

Prędkość maks.

18 w.

RMS Carmania – brytyjski liniowiec służący w okresie pierwszej wojny światowej jako krążownik pomocniczy[1].

Historia

Wodowana 21 lutego 1905 „Carmania” była wraz z siostrzaną „Caronią” największą jednostką należącą do linii Cunarda[2]. Obydwa statki zaprojektowano jako szybkie statki pasażerskie mające konkurować bezpośrednio z niemieckimi liniowcami o Błękitną Wstęgę Atlantyku[3]. Zastosowano na nich różne jednostki napędowe – „Carmania” została wyposażona w turbinę parową, a „Caronia” otrzymała maszynę parową poczwórnego rozprężania[2]. Doświadczenia zebrane w trakcie eksploatacji obydwu jednostek pokazały wyraźną i praktyczną przewagę turbiny nad maszyną parową i dwa następne statki Cunarda, „Lusitania” i „Mauretania”, otrzymały napęd turbinowy. W momencie ich wodowania były to jedne z najszybszych statków na świecie[3].

W zamian za pożyczkę w wysokości 2,6 miliona funtów[3] od rządu brytyjskiego już w trakcie budowy na obydwu statkach wbudowano osiem pierścieni mocujących dla armat 4,7-calowych (120 mm), przygotowując w ten sposób „Carmanię” i „Caronię” do roli krążowników pomocniczych. W chwili wybuchu wojny kontrolę nad statkami miała przejąć Royal Navy[1].

Na dziewiczy rejs do Nowego Jorku „Carmania” wyruszyła 2 grudnia 1905. Przez następne dziewięć lat pływała na transatlantyckich trasach pomiędzy Liverpoolem a Nowym Jorkiem. W czerwcu 1910 na pokładzie zacumowanego w Liverpoolu statku wybuchł pożar, ale spaliła się jedynie cześć kabin pasażerskich i po krótkim remoncie „Carmania” wróciła do służby[2].

W październiku 1913 „Carmania” pod dowództwem kapitana Jamesa Claytona Barra wzięła udział w akcji ratunkowej płonącego statku pasażerskiego „Volturno”. Kapitan Barr i inni członkowie załogi otrzymali za tę przeprowadzoną w bardzo trudnych warunkach akcję szereg odznaczeń i nagród za odwagę[2][4].

Po wybuchu pierwszej wojny światowej „Carmanię” wcielono do Royal Navy jako krążownik pomocniczy pod dowództwem kapitana Noela Granta. 14 września 1914 w trakcie bitwy pod bitwy pod Trindade „Carmania” zatopiła niemiecki krążownik pomocniczy SMS „Cap Trafalgar”, sama przy tym odnosząc poważne uszkodzenia, pomimo których udało jej się powrócić do Gibraltaru o własnych siłach[1]. Była to pierwsza w historii bitwa pomiędzy dwoma krążownikami pomocniczymi[1]. „Carmania” krążyła po Atlantyku z dorobionym fałszywym trzecim kominem, aby dla zmylenia Niemców upodobnić się do „Cap Trafalgar”, podczas gdy okręt niemiecki w tym samym czasie usunął jeden komin (wentylacyjny) i zmienił swoją sylwetkę, aby udawać „Carmanię”. Zwycięstwa „Carmanii” i kapitanowi Grantowi gratulował Pierwszy Lord Admiralicji Winston Churchill telegrafując: „Well done. You have fought a fine action to a successful finish”[5].

Remont w Gibraltarze ukończono 23 listopada i „Carmania” powróciła do służby jako okręt patrolowy aż do maja 1915. Na początku 1916 brała udział w kampanii galipolijskiej. W maju 1916 „Carmania” została zwrócona właścicielom, służyła jako transportowiec wojska, pływając pomiędzy Halifaksem a Liverpoolem. Po zakończeniu służyła jeszcze jako transportowiec wojska, na jej pokładzie do ojczyzny powróciło wielu kanadyjskich żołnierzy[3].

Po remoncie w 1920 „Carmania” powróciła na linie transatlantyckie, pływając pomiędzy Liverpoolem a Nowym Jorkiem. W 1923 przeszła modernizację, w trakcie której zmniejszono liczbę kabin i przystosowano statek do rejsów zimowych. Po modernizacji wraz z siostrzaną „Caronią” pływała na bardzo popularnej linii Londyn-Hawr-Plymouth-Nowy Jork znanej jako „Cabin Channel Service” oraz zamieniono kotły na nowe opalane olejem. Pod koniec lat 20. w miesiącach zimowych „Carmania” obsługiwała rejsy turystyczne po Karaibach[6].

W 1931 „Carmania” została sprzedana na złom i w 1932 odholowano ją do Blyth, gdzie została pocięta na złom[6].

Galeria zdjęć

Przypisy

  1. a b c d Colin Simpson: The ship that hunted itself. Harmondsworth: Penguin Books, 1979. ISBN 0-14-004823-5.
  2. a b c d Carmania I. cunard.co.uk. [dostęp 2010-09-21]. (ang.).
  3. a b c d Carmania (I). thegreatoceanliners.com. [dostęp 2010-09-21]. (ang.).
  4. Tell of the Rescues. „New Yotk Times”, 1913-10-16. (ang.).  [dostęp 2010-10-13].
  5. Carmania Wins One Naval Duel, Germans Another. „New York Times”, 1914-09-21. (ang.).  [dostęp 2010-10-12].
  6. a b RMS Carmania Ship History. thecunarders.co.uk. [dostęp 2010-09-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-21)]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

RMS Carmania Engineroom.JPG
Engine room of the turbine steamer RMS Carmania
Civil Ensign of the United Kingdom.svg
Red Ensign, Civil Ensign of the United Kingdom
RMS Carmania.jpg
Postcard of RMS Carmania