Raül Romeva

Raül Romeva
Ilustracja
(c) Foto-AG Gymnasium Melle, CC BY-SA 3.0
Data i miejsce urodzenia12 marca 1971
Madryt
Zawód, zajęciepolityk
Alma MaterUniwersytet Autonomiczny w Barcelonie

Raül Romeva i Rueda (ur. 12 marca 1971 w Madrycie) – hiszpański i kataloński polityk, analityk, specjalista w zakresie stosunków międzynarodowych, wykładowca akademicki oraz działacz społeczny, poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji.

Życiorys

Dzieciństwo i młodość spędził w Caldas de Montbui. Uzyskał licencjat z dziedziny nauk ekonomicznych oraz doktorat ze stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie, gdzie pracował jako wykładowca. Był analitykiem konfliktów zbrojnych i odbudowy powojennej w Centrum UNESCO w Katalonii, w organizacji pozarządowej Intermón Oxfam i w Escuela de Cultura de la Paz na macierzystym UAB. Pracował również jako konsultant ONZ.

W latach 1995–1996 był odpowiedzialny za program oświatowy i kulturę pokoju w UNESCO w Bośni i Hercegowinie, później pracował jako obserwator wyborczy OBWE w tym kraju (1996–1997).

Działał w Inicjatywie Zielonych dla Katalonii. W 2004 z listy lewicowej koalicji został wybrany na posła do Parlamentu Europejskiego. W Strasburgu zajmował się m.in. walką z nielegalnym i legalnym handlem bronią przez państwa europejskie. Zasiadał w Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia oraz Komisji Spraw Zagranicznych. W wyborach w 2009 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję. W 2014 nie kandydował na kolejną kadencję.

W 2015 znalazł się wśród liderów niepodległościowej koalicji Junts pel Sí w wyborach regionalnych. Uzyskał wówczas mandat poselski do katalońskiego parlamentu (utrzymał go w 2017). W styczniu 2016 wszedł w skład rządu Carlesa Puigdemonta jako minister spraw zagranicznych i instytucjonalnych[1]. Gabinet ten został odwołany w październiku 2017 decyzją hiszpańskiego premiera. 2 listopada 2017 został tymczasowo aresztowany razem z grupą innych byłych ministrów katalońskich pod zarzutami m.in. wszczęcia buntu[2].

W październiku 2019 został uznany za winnego przestępstw związanych z buntem i sprzeniewierzeniem środków publicznych; skazano go na karę 12 lat pozbawienia wolności, orzekając też zakaz pełnienia funkcji publicznych[3]. W czerwcu 2021 socjalistyczny rząd Pedra Sáncheza (korzystający w parlamencie ze wsparcia katalońskich separatystów) podjął wzbudzającą kontrowersje decyzję o ułaskawieniu dziewięciu katalońskich polityków, w tym Raüla Romevę[4].

Mąż polityk Diany Riba i Giner.

Wybrane publikacje

  • Pau i seguretat a Europa: prevenció de conflictes armats a l’Europa de la postguerra freda (1997)
  • Bòsnia-Hercegovina: lliçons d’una guerra (1998)
  • Desarme y desarrollo: claves para armar conciencias (2000)
  • Bosnia en paz: lecciones, retos y oportunidades de una posguerra contemporánea (2003)
  • Guerra, posguerra y paz: pautas para el análisis y la intervención en contextos posbélicos o postacuerdo (2003)

Przypisy

  1. Así será el primer Govern Puigdemont (hiszp.). lavanguardia.com, 9 stycznia 2016.
  2. Hiszpania: Zatrzymano ośmiu ministrów rządu Katalonii. Carles Puigdemont ścigany ENA. polskatimes.pl, 4 listopada 2017.
  3. Sam Jones: Violent clashes over Catalan separatist leaders' prison terms (ang.). theguardian.com, 14 października 2019.
  4. Spanish government pardons nine jailed Catalan leaders (ang.). theguardian.com, 22 czerwca 2021.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Romeva i Rueda, Raül-1554.jpg
(c) Foto-AG Gymnasium Melle, CC BY-SA 3.0
Raül Romeva i Rueda