Race of Champions 2005

Race of Champions 2005 – 18. edycja rozgrywanego co roku wyścigu Race of Champions (Wyścig Mistrzów), w którym biorą udział kierowcy wyścigowi i rajdowi z całego świata. Została rozegrana 3 grudnia 2005 roku na stadionie Stade de France w Saint-Denis pod Paryżem.

W rywalizacji udział wzięło 20 kierowców z 11 państw. Oprócz tradycyjnych reprezentacji z sześciu państw (Francja, USA, Wielka Brytania, Finlandia, Brazylia oraz Niemcy) do Wyścigu przystąpiły ponadto 4 zespoły: Team PlayStation, czyli druga reprezentacja Francji, Skandynawia (Tom Kristensen z Danii oraz Mattias Ekström ze Szwecji), Benelux (Christijan Albers z Holandii i Francois Duval z Belgii), a także zespół dopuszczony na zasadach tzw. "dzikiej karty" (Dan Wheldon z Wielkiej Brytanii oraz Dani Sordo z Hiszpanii).

Zawodnicy ścigali się takimi samochodami, jak Porsche 911 GT3, Renault Mégane Trophy, Citroën Xsara WRC, a także pojazdem przygotowanym specjalnie na Race of Champions, ROC Car.

Tytuł Mistrza Mistrzów wywalczył mistrz WRC Sébastien Loeb, natomiast Puchar Narodów zdobył zespół Skandynawii.

Rywalizacja kierowców

Rywalizacja odbywa się w systemie pucharowym (przegrany odpada). Kierowcy zostali podzieleni na 2 grupy – kierowców wyścigowych i kierowców rajdowych. Zwycięzcy każdej z grup spotykają się w głównym finale, w którym walczą o tytuł Mistrza Mistrzów (Champion of Champions).

Runda kwalifikacyjna

Ze względu na dużą liczbę zawodników w grupie kierowców wyścigowych, rozegrana została runda wstępna, w której udział wzięło ośmiu spośród dwunastu kierowców.

Kierowcy rajdowi

W tej grupie, ze względu na mniejszą liczbę startujących zawodników, runda kwalifikacyjna nie została rozegrana.

Finał główny

Finał główny rozgrywany jest pomiędzy kierowcami, którzy zwyciężyli w finałach w swoich grupach. Od pozostałych rund różni się tym, że kierowcy rozgrywają dwa pojedynki. W przypadku remisu rozgrywana jest runda dogrywkowa, której zwycięzca otrzymuje tytuł Mistrza Mistrzów (Champion of Champions).