Rack
Rack, stojak, szafa rack, szafa teleinformatyczna, szafa serwerowa, szafa krosownicza – wspólna nazwa standardu szaf, stojaków oraz urządzeń przemysłowych o szerokości 19" (48,26 cm). Organizacja EIA (Electronic Industries Association) opisuje wskazówki i zalecenia dotyczące budowy i wymiarów szaf w dokumencie EIA-310-D. Rzadziej spotykane są również wersje szaf o szerokości 10", 21" lub 24" (produkowane przez IBM i zazwyczaj wykorzystywane przez serwery i osprzęt tej firmy np. RS/6000).
Zastosowanie
Szafy rack mają zastosowanie głównie w serwerowniach komputerowych, teletechnice, energetyce, a także w studiach nagraniowych oraz pomieszczeniach przemysłowych. Wysokość konstrukcji, a co za tym idzie jej pojemność, określa się w wielokrotności tzw. jednostek (U). Urządzenie o rozmiarze 1U ma wysokość 44,45 mm lub 1¾". Typowa szafa serwerowa o pełnej wysokości ma rozmiar 42U.
Montaż urządzeń
Do montażu urządzeń w szafach rack, używa się specjalnych zestawów mocujących składających się z:
- śruby różnych gwintów (m.in. 10x32, M6, 12x24),
- kwadratowej nakrętki klatkowej,
- podkładki.
Klatkę (tzw. koszyczek) z ząbkami umieszcza się od wewnętrznej strony profilu rack – w kwadratowym otworze – a następnie przykręca śrubą z podkładką. Sprzęt komputerowy, taki jak serwery, macierze dyskowe, urządzenia KVM, często dostarczany jest ze specjalnymi szynami, dzięki którym możliwe staje się wysunięcie go bez potrzeby odkręcania. Dodatkowo w szafach montowane są również uchwyty i przepusty kablowe, prowadnice, listwy zasilające, półki, panele oświetleniowe oraz inne akcesoria z mocowaniem typu rack.
Chłodzenie
Z uwagi na to, że urządzenia elektroniczne montowane w szafach mocno się nagrzewają, pomieszczenia serwerowe powinny być klimatyzowane. Dodatkowo często stosuje się szafy z drzwiami perforowanymi, co umożliwia należytą wentylację. Możliwe jest także zastosowanie pojedynczych wentylatorów lub gotowych paneli wentylacyjnych. W najbardziej zaawansowanych rozwiązaniach wykorzystuje się chłodzenie wodne zintegrowane z szafą rack.
Galeria
Zobacz też
Bibliografia
Media użyte na tej stronie
Autor: Krzysztofmika, Licencja: CC BY-SA 3.0
Szafa serwerowa, rack 19. Projekty szaf wykonane przez ZPAS Group
Autor: BłaszczykM, Licencja: CC BY-SA 3.0
Szafa 19", wykorzystywana do rozwoju systemów diagnostyki plazmy dla projektu ITER
Korg Triton rack. Slightly tuned version of File:Triton_rack.jpg by User:Matias.Reccius
Autor: Sabaj, Licencja: CC BY-SA 4.0
Szafy serwerowe 19" produkowane przez polską firmę Sabaj-System
Autor: Piotr Fuz, Licencja: CC BY-SA 3.0
Szafa serwerowa 42U firmy Signati. Model 800x1000mm
Autor: Wisnickipl, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zdjęcie przedstawia szafę rack 19" bardzo szybkiego montażu NCI42-88-KLA-C
Autor: Bercik, Licencja: CC BY 3.0
Montaż aparatury modułowej na szynie DIN w rack'u 19"