Radek Chwieralski

Radek Chwieralski
Ilustracja
Radek Chwieralski
Imię i nazwisko

Radosław Chwieralski

Data i miejsce urodzenia

23 sierpnia 1978
Warszawa, Polska

Instrumenty

gitara, gitara elektryczna

Gatunki

rock

Zawód

gitarzysta, kompozytor

Aktywność

od 1991

Zespoły
Radek Chwieralski, Rock Loves Chopin, Peter Pan, Hetman, Night Rider, Analog
Strona internetowa

Radek Chwieralski, właściwie Radosław Chwieralski, (ur. 23 sierpnia 1978 w Warszawie) – polski gitarzysta i kompozytor rockowy, aranżer i producent muzyczny.

Kariera muzyczna

Radek Chwieralski gra na gitarze od 11. roku życia. W wieku 14 lat odnosi pierwszy znaczący sukces – wyróżnienie na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Różnej „Morda”. Kilka lat później rozpoczyna edukację w Prywatnej Szkole Muzyki Rozrywkowej I i II stopnia im. K.Komedy w Warszawie. W 1999 uznany przez amerykańską wytwórnię i wydawnictwo Guitar Nine Records jako „undiscovered”. Recenzje jego solowej, jak i zespołowej twórczości pojawiają się m.in. w takich magazynach jak „Estrada i Studio”, „Gitara i Bas + bębny” i „Teraz Rock”.

W 2004 brał udział w nagraniu płyty z wersjami Mazurka Dąbrowskiego „Jak zwyciężać mamy... Polscy artyści w hołdzie Mazurkowi Dąbrowskiego”. Oprócz utworu wykonanego przez Radka na płycie można usłyszeć m.in. Urszulę Dudziak, Kazika, Wojciecha Waglewskiego.

W 2005 brał udział w koncercie charytatywnym pt. „Jazzmani dla Nowego Orleanu”. W latach 2002–2005 współpracował z zespołem Analog, z którym wydał dwie płyty „AnalogiA” i „Ulica Wolność”. Na płycie „Ulica Wolność” gościnnie występował Stanisław Sojka.

W latach 2004–2006 współpracował z zespołem Hetman, z którym nagrał album „Skazaniec” oraz album koncertowy „LIVE”. Wraz z zespołem występował na festiwalu „Taste of Polonia 2005” w Chicago (USA).

W 2007 współpracował z Kostkiem Joriadisem w nagraniu płyty „Sen o miłości”. W tym roku również dochodzi do zawiązania zespołu Peter Pan. Liderem zespołu Peter Pan jest Wojtek Szadkowski, znany m.in. z zespołu Collage i Satellite. Pierwsza płyta zespołu Peter Pan „Days” ukazała się w lipcu 2007 roku.

W 2008 brał udział w projekcie Rock Loves Chopin inspirowanym twórczością Fryderyka Chopina z okazji obchodów 200-lecia urodzin kompozytora. Płyta Rock Loves Chopin, gdzie autorem aranżacji oraz producentem jest Radek, ukazała się w czerwcu 2008 roku wydawnictwem Stołecznej Estrady oraz spółki Agora. Nagrania dokonano w studio S-4 Polskiego Radia, gdzie realizatorem dźwięku był Leszek Kamiński, zdobywca ośmiu Fryderyków. Na płycie występują również Jan Borysewicz, Grzegorz i Patrycja Markowscy, Janusz Olejniczak (pianista i interpretator muzyki Chopina), Anna Serafińska, Wojciech Pilichowski, Grzegorz Grzyb i in.

Rock Loves Chopin jest regularnie koncertującym zespołem. Ma za sobą m.in. występy w Szwecji, na Wiankach warszawskich, czy na gali w Teatrze Wielkim w Warszawie z okazji 25-lecia przyznania Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie (oraz z okazji 65. urodzin byłego prezydenta). Występowali tam również tacy artyści jak T.Love, Dżem, Edyta Geppert, Krystyna Prońko, Janusz Radek i Lombard.

2010 - Music Master Chopin - to komputerowa gra muzyczna (składająca się z 3-ech części: Rock, Pop, Classic) wydana w 2010 roku przez Bloober Team i CD Projekt we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Gra swoją stylistyką oraz mechanizmem przypomina serię Guitar Hero; zadaniem gracza jest samodzielne wykonanie największych dzieł Fryderyka Chopina w różnorakich aranżacjach i poziomach. Większość aranżacji części Rock oraz Pop, produkcja muzyczna, jak i nagrania partii gitarowych jest dziełem Radka, który współpracuje przy tym projekcie z takimi artystami jak: Edyta Górniak, Ewa Farna, Iwona Węgrowska, Ewelina Flinta, Grzegorz Kupczyk, Paulina Lenda.

W 2012 nagrywa płytę "Widzę, czuję, jestem" z zespołem Night Rider, którego jest współzałożycielem wraz z Pawłem Kiljańskim oraz Jackiem Zielińskim.

W latach 2013–2015 występował na koncertach autorskich i prowadził pedagogiczną działalność muzyczną.

W 2016 Radek Chwieralski przeprowadził się na blisko pół roku do Stanów Zjednoczonych, gdzie koncertował promując autorskie kompozycje, pisał muzykę do reklam, uczestniczył w jam sessions czerpiąc inspiracje muzyczne m.in. od czarnych bluesmanów.

W magazynie „Gitarzysta” w dziale „Warsztaty” prowadził rubrykę „solo”. Stworzył również kompleksową oprawę muzyczną do teleturnieju "Podróż życia".

Obecnie związany jest z zespołami Brak snu, Fabryka oraz Rock & Chopin, a także prowadzi działalność solową.

Dyskografia

Inne

  • Kostek JoriadisSen o miłości (2007) – jako muzyk sesyjny
  • Radek Chwieralski – Shorts of sports (2008) – 90 jingli, płyta do celów publishingowych – wydawca: Sony Music Publishing Poland

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Radek Chwieralski.jpg
Koncert Radka Chwieralskiego z zespołem Hetman w 2005 roku.