Radio FaMa

Radio FAMA
Ilustracja
Państwo

 Polska

Siedziba

25-514 Kielce, ul. Kozia 2

Język

polski

Data założenia

1995

Data likwidacji

2022 (w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim)[1]

Właściciel

Agencja Radiowo-Telewizyjna „FaMa” Sp z o.o.

Prezes

Jan Jagielski[2]

Redaktor naczelny

Michał Stachowicz (dyrektor programowy)[2]

Częstotliwości
w miastach

patrz: lista w artykule

Transmisja DAB+

jako FaMa Dance

Zastąpiony przez

Radio Rekord

Strona internetowa

Radio FAMA – sieć lokalnych rozgłośni radiowych, działających głównie w centralnej Polsce. Sieć prowadzona jest przez Agencję Radiowo-Telewizyjną „FaMa” oraz powiązaną spółkę Radio TOP sp. z o.o.

Stacje i częstotliwości

Aktualnie sieć Radia FAMA liczy pięć rozgłośni z czego cztery w paśmie FM i jedną w internecie stanowiącą też program sieciowy dla siebie i czterech pozostałych stacji [3][2].

Rozgłośnia internetowa Radia FAMA w Kielcach

Do 18 lutego 2022 roku stacja ta korzystała z dwóch następujących nadajników:

Po przejściu do internetu wersja kielecka Radia FAMA nie emituje reklam i serwisów drogowych.

Rozgłośnie Radia FAMA w paśmie FM

  • Radio FAMA Tomaszów
    – nadajnik w Tomaszowie Mazowieckim – 92,9 MHz – ERP 1 kW;
  • Radio FAMA Wołomin
    – nadajnik w Wołominie – 94,7 MHz – ERP 0,3 kW;
  • Radio FAMA Żyrardów
    – nadajnik w Żyrardowie – 104,1 MHz – ERP 1 kW;
  • Radio FAMA Słupsk
    – nadajnik w Słupsku – 90,6 MHz – ERP 1 kW

Profil programu

Rozgłośnie Radia FAMA emitują program o muzyczno-informacyjnym charakterze. Stacje posiadają wspólną ramówkę, format muzyczny oraz – w dużym stopniu – playlistę. Jednocześnie program każdej z nich tworzy – poza wybranymi audycjami, wspólnymi dla wszystkich rozgłośni – osobny zespół prezenterów i dziennikarzy.

Na antenie Radia FAMA co godzinę prezentowane są aktualności z kraju i ze świata. Dodatkowo są informacje lokalne zamiennie ze skrótem, a ponadto serwisy pogodowe i drogowe, programy publicystyczne, poradnikowe oraz rozrywkowo-muzyczne.

Radio FAMA emituje muzykę w oparciu o własny, autorski format – łączący cechy formatów CHR i AC. Na antenie obok muzycznych nowości prezentowane są nagrania ostatnich kilku dekad – głównie z gatunków dance, pop, rhythm and blues, rzadziej utwory rockowe.

Historia stacji

Kieleckie Radio FAMA rozpoczęło nadawanie 17 września 1995 o godz. 8:30[4], emitując w eter dżingiel: „Niech Cię porwie, niech poniesie fala marzeń Twych...”, obecnie rozpoznawany przez wielu kielczan. Dzień wcześniej na placu przy Kieleckim Centrum Kultury zorganizowano inauguracyjny koncert promocyjny, na którym obecnych było ok. 8000 osób. W 2011 roku Radio FAMA było o włos o utraty koncesji w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim gdyż jego nadawca zapomniał złożyć wniosku o rekoncesję[5]. Ostatecznie dzięki wygraniu konkursu udało się tą koncesje zachować[6]. 30 maja 2013 roku rozgłośnia uruchomiła dodatkowy nadajnik w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Stacja w ostatnim dniu (tj. 18 stycznia 2022 roku) emisji na falach FM emitowała program pożegnalny program z udziałem jego byłych i obecnych dziennikarzy [6].

Radio FAMA zakończyło nadawanie o godzinie 23:54 dnia 18 lutego 2022 roku w wyniku braku zgłoszenia przez jego nadawcę wniosku o rekoncesję oraz przegranego konkursu na dotychczasowe częstotliwości w Kielcach i Ostrowcu Świętokrzyskim, który to został ogłoszony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji we wrześniu 2021 roku[7][1]. Ostatnim wyemitowanym utworem był kontrowersyjny „Radomian Rhapsody" w wykonaniu Kabaretu Świerczychrząszcz. Utwór ten (stanowiący parodię przeboju Bohemian Rhapsody) krytykował miasto Radom i stanowił przytyk ze strony Radia FAMA w kierunku Radia Rekord, który to pochodzi z tego miasta. Po jego zakończeniu dwaj dziennikarze będący w studiu wyłączyli przekaz stacji a słuchacze usłyszeli sygnał wyłączenia komputera pracującego na systemie Windows XP po czym wyłączono nadajnik w Kielcach[8]. Nadajnik w Ostrowcu Świętokrzyskim zamilkł już wcześniej bo 17 stycznia 2022 roku w wyniku burzy przechodzącej przez te miasto[6]. Po wyłączeniu emisji w paśmie FM kieleckie Radio FAMA kontynuuje działalność jako rozgłośnia internetowa i program sieciowy dla ośrodków stacji w innych miastach. 13 września 2022 roku Radio FAMA ogłosiło swój powrót do eteru. Ma nadawać w Kielcach i sąsiednich miejscowościach na 90,9 MHz po uzyskaniu potrzebnych pozwoleń z Urzędu Komunikacji Elektronicznej[9].

Radio FAMA w innych miastach

Radio FAMA Tomaszów oficjalnie wystartowało 4 listopada 2006 roku o godzinie 12.00. Dwa dni wcześniej stacja rozpoczęła emisję testową.

Radio FAMA Wołomin testową emisję prowadziło od 21 kwietnia 2011 roku. Nadawanie pełnego programu stacja rozpoczęła 26 maja 2011.

Radio FAMA Słupsk emisję testową rozpoczęło 22 lipca 2011 roku. Pełny program nadawany jest od 8 września 2011.

Radio FAMA Żyrardów testowe nadawanie rozpoczęło 6 marca 2015 roku. Emisja pełnego programu ruszyła 30 marca 2015.

Akademickie Radio FAMKA w Krakowie

29 kwietnia 2022 roku na łamach portalu Wirtualnemedia.pl ukazał się artykuł w którym to Prezes Radia FAMA ogłosił zgłoszenie udziału prowadzonego przez siebie podmiotu czyli Agencji Radiowo-Telewizyjna "FaMa" sp. z o.o w konkursie na częstotliwość 100,5 MHz w Krakowie gdzie ma nadawać stacja o charakterze akademickim. Wspomniany podmiot wystawił do konkursu projekt pod nazwą Radio FAMKA tworzony z rektorami i studentami krakowskich uczelni. Siedziba stacji ma się znajdować na terenie jednej z uczelni które podpisały umowę z właścicielem potencjalnej koncesji o którą to Agencja Radiowo-Telewizyjna "FaMa" sp. z o.o zgłosiła wniosek przed świętami wielkanocnymi. Według Prezesa Radia FAMA Jana Jagielskiego nowa stacja w postaci Radia FAMKA ma być miejscem warsztatów na wydziale dziennikarskim i szkoły radiowej kształcącą nie tylko teoretyków ale też i praktyków. Decyzja co do muzyki i ostatecznej nazwy stacji należy do uczelni a właściciel koncesji stacji ma zająć się sprawami technicznymi oraz zapewnieniem radiowego know how. Stacja ma być tworzona przez wolontariuszy (tak jak Radiofonia (należąca do spółki Multimedia wchodzącej w skład Grupy RMF która to mimo wcześniejszych zapewnień oraz roli faworyta nie zgłosiła się do konkursu) emitująca do 20 stycznia swój program na 100,5 MHz w Krakowie) a etaty mają zależeć od zleceń reklamowych zaś osoby pracujące w stacji od początku otrzymają umowę o pracę a część materiałów antenowych będą przygotowywać studenci w ramach zajęć praktycznych. Radiu FAMKA bardziej od zysku ma zależeć na nowych doświadczeniach i przygodzie radiowej [10]. 13 września 2022 roku ogłoszono na social mediach Radia FAMA uzyskanie koncesji przez Radio FAMKA. W artykule który ukazał się dzień później zdradzono też że załoga Radia FAMKA ma docelowo pracować też w innych stacjach nadawcy[11].

Nadawcy Radia FAMA w DAB+

15 kwietnia 2022 roku Krajowa Radiofonii i Telewizji ogłosiła listę 8 wnioskodawców na koncesje ogólnopolską w technologii DAB+ w ramach R-MUX1. Do konkursu przystąpiło trzech obecnych nadawców (RMF FM, Radio Maryja oraz widnejące w puli nowych nadawców Radio Eska) oraz 5 całkiem nowych podmiotów z których to dwa miejsca zajmują spółki Agencję Radiowo-Telewizyjną „FaMa” sp. z o.o i Radio TOP sp. z o.o. tworzące obecnie Radio FAMA które to też ma trafić do DAB+ dzięki multipleksowi lokalnemu. Pierwsza z wspomnianych spółek zadeklarowała stacje sygnowaną swoją nazwą czyli Radio TOP zaś druga Radio FAMA Dance. Z racji że miejsc jest tyle samo co chętnych na nie nadawców możliwe że obie stacje będą nadawać w DAB+ pod warunkiem pomyślnego przejścia procesu koncesyjnego[12].

20 maja 2022 roku w opublikowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wykazie obowiązujących pozwoleń i decyzji zezwalających na używanie urządzeń nadawczych dla stacji radiofonicznych pracujących w służbie radiodyfuzyjnej znalazł się eksperymentalny multipleks o charakterze lokalnym zgłoszony przez Agencję Radiowo-Telewizyjną „FaMa” sp. z o.o . Według opublikowanego przez UKE dokumentu multipleks ten ma roczne zezwolenie na emisje ważne od 12 maja 2022 roku a jego emisja ma odbywać się na kanale 6A (181,936 MHz) z nadajnika umiejscowionego na Elektrociepłowni Kielce [13].

Audycje Radia FAMA

  • "Informacje Radia FAMA"
  • "Poranek bez budzika"
  • "Przedszkolaki szukają draki"
  • "Koncert życzeń w Radiu FAMA"
  • "Niesłychanie pogodne granie"
  • "Temat dnia" – magazyn publicystyczny
  • "Komentarz polityczny
  • "W dobrym tonie"
  • "Godzina Reporterów" – magazyn informacyjny
  • "Radioaktywna Lista Przebojów"
  • "Piątkowy Zmiksowany Wieczór"
  • "Balladowa Lista Przebojów"
  • "Muzyczny kredens"
  • "Przystanek Ekologia!"

Odmowy przyznania koncesji

W 2016 roku spółce Radio TOP sp. z o.o. prowadzącej Radio FAMA nie przyznano koncesji na nadawanie w Ostrowcu Świętokrzyskim 95,2 MHz i Płońsku 93,6 MHz. W roku 2017 spółka nie uzyskała koncesji na nadawanie w Kutnie 100,7 MHz i Płocku 88,1 MHz. KRRiT argumentowała w uzasadnieniu dwóch pierwszych decyzji administracyjnych, że "nie należy udzielić koncesji podmiotowi niewykonującemu obowiązków programowych wynikających z już udzielonych koncesji", por. strona 42 decyzji z dnia 28 lipca 2016 w sprawie o wydanie koncesji nr 652/2016-R oraz decyzji z dnia 12.04.2017 nr 646/2016-R, strona 29.

W 2021 roku w wyniku błędu argumentowanego pandemią koronawirusa spółka Radio TOP sp. z o.o. odpowiedzialna za Radio FAMA nie złożyła w przewidzianym terminie wniosku o rekoncesję dla stacji[7]. W związku z tym faktem Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła konkurs na dotychczasowe częstotliwości stacji. W jego wyniku w połowie stycznia 2022 roku Radio FAMA utraciło możliwość nadawania na 100,8 MHz w Kielcach i 100,9 MHz w Ostrowcu Świętokrzyskim przegrywając z Radiem Rekord z Radomia. Ważność koncesji Radia Fama dla Kielc i Ostrowca Świętokrzyskiego mija dnia 18 lutego 2022 roku[1]. Warto tu odnotować że sytuacja z rozpisaniem konkursu na częstotliwości Radia FAMA miała miejsce po raz drugi z rzędu gdyż analogiczna sytuacja związana również z brakiem przesłania wniosku o rekoncesję miała miejsce w 2011 roku lecz wtedy nadawca stacji czyli Radio TOP sp. z o.o. ją uratował wygrywając konkurs koncesyjny[5][6].

Przypisy

  1. a b c Radio FaMa po 27 latach straci koncesję. „Siły nadprzyrodzone w KRRiT” (pol.). Wirtualnemedia.pl. [dostęp 2022-01-14].
  2. a b c O firmie (pol.). radiofama.com.pl. [dostęp 2017-07-06].
  3. Radio FaMa Kielce. W: Wykaz stacji radiowych nadających w Polsce [on-line]. RadioPolska. [dostęp 2015-03-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-04-02)].
  4. Grzegorz Kozera: Famy dzień pierwszy. Słowo Ludu nr 216, 18 września 1995, str. 2.
  5. a b Press: Radio Fama musi wystartować w konkursie na swoje częstotliwości. Press, 18 kwietnia 2011.
  6. a b c d Krzysztof Sagan: Radio Fama musi wystartować w konkursie na swoje częstotliwości. Radiopolska, 19 lutego 2021.
  7. a b KRRiT przeprowadzi konkursy na 8 częstotliwości radiowych (pol.). Wirtualnemedia.pl. [dostęp 2021-09-26].
  8. Radio FaMa Kielce 100,8 FM Kończy Nadawanie ... (pol.). *DX FAN* Poland (Youtube). [dostęp 2022-02-20].
  9. Radio Fama wraca do Kielc. Właściciel stacji wygrał też konkurs w Krakowie. "Trzynasty nie zawsze musi być pechowy". Wirtualnemedia.pl, 14 września 2022. [dostęp 2022-09-14].
  10. Właściciel Radia Fama startuje w konkursie na radio akademickie w Krakowie. "Jestem dogadany z rektorami". Wirtualnemedia.pl, 29 kwietnia 2022. [dostęp 2022-04-29].
  11. Radio Fama wraca do Kielc. Właściciel stacji wygrał też konkurs w Krakowie. "Trzynasty nie zawsze musi być pechowy". Wirtualnemedia.pl, 14 września 2022. [dostęp 2022-09-14].
  12. Wykaz nadawców wnioskujących o miejsce MUX R1 (6 miejsc). KRRiT, 14 kwietnia 2022. [dostęp 2022-04-15].
  13. Wykaz obowiązujących pozwoleń dla radia cyfrowego DAN+. UKE, 20 maja 2022. [dostęp 2022-05-20].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Redirect arrow without text.svg
Redirect arrow, to be used in redirected articles in Wikipedias written from left to right. Without text.
POL Tomaszów Mazowiecki COA.svg
Herb miasta Tomaszowa Mazowieckiego
Neon Radia FAMA na wejściem do redakcji w Tomaszowie Mazowieckim w województwie łódzkim.jpg
Neon Radia FAMA na wejściem do redakcji w Tomaszowie Mazowieckim w województwie łódzkim