Radio Flash (Katowice)
Radio Flash – nieistniejąca rozgłośnia radiowa z Gliwic. W 2005 roku po fuzji z Radiem 94 z Warszawy radio Flash zostało zastąpione przez Antyradio.
Przez wiele lat sloganem rozgłośni było „Pierwsze komercyjne radio na Śląsku”.
Historia
Początki
Rozgłośnia została założona przez Stanisława Sołtysika. Radio rozpoczęło nadawanie 22 grudnia 1992 roku o godzinie 9:00 utworem „Perfect Strangers” grupy Deep Purple. Na początku działalności siedziba znajdowała się w Gliwicach przy ulicy Pszczyńskiej a radio nadawało na częstotliwości 73,2 MHz oraz 101,85 MHz, radio reklamowało się w nietypowy sposób na śmieciarkach i innych samochodach należących do przedsiębiorstwa oczyszczania miasta hasłem: "Radio Flash - my nie trujemy". Radio otrzymało koncesję z numerem 033/94-R 18 sierpnia 1994 roku[1], wtedy też zmienione zostały częstotliwości na 72,2 MHz oraz 106,4 MHz.
Czasy świetności
W kwietniu 1997 roku siedziba radia została przeniesiona do Katowic na ulicę Zbożową 42b, zasięg radia obejmował województwo katowickie, województwo bielskie, województwo opolskie. Do 1999 roku radio było jedną z najchętniej słuchanych stacji w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym. Radio posiadało zróżnicowaną ramówkę, m.in. wieczory tematyczne (np. muzyka rockowa czy archiwum "wi" - muzyka z płyt winylowych) oraz liczne konkursy (np. konkurs walentynkowy w którym co roku główną nagrodą był Volkswagen Garbus, czy konkurs "Podtrzymujemy Cię na Uchu" w ramach którego mieszkańcy GOP otrzymali ulotki z unikalnymi numerami, w konkursie do wygrania było wiele wycieczek zagranicznych), co pozwalało na dotarcie do wielu grup słuchaczy. Na pięciolecie radia wydana została płyta Przybij Piątkę z nagraniami takich zespołów jak Dżem, De Mono, czy Formacja Nieżywych Schabuff, które zostały zarejestrowane na koncertach live w radiu Flash w latach 1993-1997, płyta zawiera również bonus - piosenkę nagraną przez prezenterów Radia Flash pt. "Zbudujmy Arkę".
Zakończenie działalności
Na skutek rosnącej konkurencji, w szczególności ze strony Radia Karolina (później Złote Przeboje)[2] ad.point postanowił zmienić charakter stacji. W 2001 roku całkowicie zmieniono ramówkę (wskutek tych zmian z radia odeszło wielu prezenterów, m.in. Stanisław Sołtysik i Piotr Baron). We wrześniu 2003 roku w radiu poprowadzona została na żywo audycja trwająca 4 dni i 12 godzin, zostało to odnotowane w księdze rekordów Guinnessa[3]. Radio zakończyło nadawanie 31 maja 2005 roku, na jego częstotliwościach transmisję programu rozpoczęło Antyradio.
Przypisy
- ↑ KOPnet S.C. | Internet Telewizja Telefon Monitoring, www.kopnet.gliwice.pl [dostęp 2017-11-26] (pol.).
- ↑ Koniec Flasha i 94 - MediaFM.net
- ↑ MediaNews.com.pl. [dostęp 2008-05-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-09-28)].