Radiowóz

Radiowóz, samochód policyjny – oznakowany w jednolity sposób samochód z zamontowanym systemem ostrzegania świetlnego i dźwiękowego (charakterystycznym dla pojazdów uprzywilejowanych) używany przez policję. Może to być pojazd produkowany seryjnie lub zmodyfikowany na specjalne zamówienie, wyposażony często w mocniejszy silnik i dodatkowe wyposażenie.

Według zaleceń Unii Europejskiej samochody policyjne na terenie państw członkowskich powinny być w kolorze srebrnym z niebieskim pasem odblaskowym. Ujednolicenie barw radiowozów ma ułatwić rozpoznawanie jednostek policji osobom przekraczającym granicę[1].

Galeria

Radiowóz nieoznakowany

Policjanci używają także radiowozów nieoznakowanych. W takich radiowozach lampy sygnalizacyjno-ostrzegawcze tymczasowo umieszczane są na dachach za pomocą magnesów znajdujących się w podstawach lamp. Nieoznakowanymi radiowozami z wideorejestratorami posługują się policjanci z wydziału ruchu drogowego, z wydziału kryminalnego i z wydziału dochodzeniowego.

Przypisy

  1. Policja.pl: Srebrne radiowozy (pol.). 2007-04-02. [dostęp 2018-09-20].

Media użyte na tej stronie

BMW 3 sedan policja.jpg
Autor: Stiopa, Licencja: CC BY-SA 4.0
Radiowozy BMW serii 3 sedan rozpoczęły służbę w czerwcu 2019 r. Są to pierwsze w historii samochody tej marki w barwach polskiej policji. Do tej pory BMW służyły jako radiowozy nieoznakowane. Zakupiono 51 sztuk BMW serii 3 sedan jako oznakowane oraz 31 BMW serii 3 Gran Turismo które będą radiowozami nieoznakowanymi
Police lambourgini.jpg
Autor: Nic0, Licencja: CC BY 2.0
Lamborghini police car.
Radiowóz Kia Cee'd (2018).jpg
Autor: Kub347, Licencja: CC BY-SA 4.0
Radiowóz Kia Cee'd przy kościele św. Wojciecha w Poznaniu
New york police department car.jpg
Autor: Julius Schorzman (Quasipalm), Licencja: CC BY-SA 2.0
A NYPD car in Times Square
München- Innenstadt (bei Frauenkirche)- Streifenwagen der Polizei Bayern (BMW M-PM-9036) 1.4.2010.jpg
Autor: Wikimedia-User Jivee Blau, Licencja: CC BY-SA 3.0
Streifenwagen der Polizei Bayern in der Münchner Innenstadt in Bayern in der Nähe der Frauenkirche (Deutschland)