Radonica

Radonica
Ilustracja
Stypa. Małorosja. 1877
Dzień

2.wtorek po Wielkanocy

Typ święta

słowiańskie

Religie

prawosławie

Upamiętnia

zmarłych

Znaczenie

pamięć o zmarłych

Inne nazwy

Dzień Zmarłych, Prowody

Podobne święta

Día de los Muertos (meksykańskie)

Radonica – najstarsze święto Słowian, obecnie powielkanocne modlitwy nad grobami za zmarłych, odpowiednik chrześcijańskiego Święta Zmarłych, które obchodzą wyznawcy prawosławia. Według opisów Jana Złotoustego (Jana Chryzostoma) święto Radonica było znane od pradawnych czasów. Nazwa pochodzi od słów „ród” i „radość”.

Dzień obchodów

Zgodnie z kalendarzem juliańskim jest to dziewiąty dzień (zawsze 2.wtorek) po obchodach Świąt Wielkanocy, dzień szczególnej pamięci o zmarłych. Tego dnia wierni odwiedzają groby swoich bliskich i modlą się o ich zbawienie. Rosjanie nazywają Radonicę Paschą tych, co zasnęli w Panu.

Zwyczaje

Przyjęte jest odwiedzanie cmentarzy i wspominanie zmarłych krewnych. Na cmentarze powinno się przynieść ze sobą malowane jajka i inne wielkanocne potrawy. Tam też odprawia się zaduszkowy posiłek, a część przygotowanych potraw oddaje się ubogim na modlitwę w intencji duszy zmarłego. Takie żywe obcowanie ze zmarłymi podtrzymuje wiarę na to, że zmarli wciąż są w sercach żywych i po śmierci nie przestają być członkami Cerkwi Boga.

Zobacz też

  • Dzień Zaduszny i Zaduszki
  • Wszystkich Świętych

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Поминание на Фоминой неделе 1877.jpg
Поминание на Фоминой неделе. "Всемирная иллюстрация", №15, 1877.