Rafael Esteve Vilella

Rafael Esteve Vilella
Ilustracja
Portret Rafaela Esteve Vilelli pędzla Goi, 1815
Data i miejsce urodzenia1 lipca 1772
Walencja, Hiszpania
Data i miejsce śmierci1847
Madryt
Narodowośćhiszpańska
Dziedzina sztukigrawerstwo
Epokaromantyzm
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Karola III (Hiszpania)
Rycina Esteve na podstawie dzieła Las aguas de Moisés Murilla

Rafael Esteve Vilella (ur. 1 lipca 1772 w Walencji, zm. 1847 w Madrycie) – hiszpański rytownik pochodzący z Walencji i związany z dworem Karola IV[1].

Pochodził z rodziny o wielopokoleniowych tradycjach artystycznych. Jego ojciec i pierwszy nauczyciel José Esteve Bonet był rzeźbiarzem, a kuzyn ojca Agustín Esteve był nadwornym malarzem Karola III[2].

W wieku 13 lat wstąpił do Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych San Carlos w Walencji. Następnie przeniósł się do Madrytu, gdzie jego nauczycielem był Manuel Monfort. Otrzymał stypendium na studia na stołecznej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda. Drugim stypendystą został Vicente López Portaña, również z Walencji[2].

W czasie panowania Karola IV współpracował z Real Calcografía. W 1799 roku wykonał ryciny do zamówionego przez królową Marię Ludwikę zbioru Guía de Forasteros. W tym samym roku został mianowany nadwornym rytownikiem zatępując Manuela Salvadora Carmonę. W czasie wojny wyzwoleńczej toczonej przeciwko Napoleonowi w latach 1807-1814 mieszkał w Kadyksie. Po zakończeniu wojny i powrocie Ferdynanda VII na tron Hiszpanii wyjechał na dalsze studia do Francji i Włoch[2].

Wykonał serię rycin Architektoniczna podróż po Hiszpanii przedstawiającą krajowe zabytki oraz ryciny do jednej z edycji Don Kichota. Wykonał także portrety piórkiem przedstawiające Karola IV, królową Marię Krystynę Sycylijską i Kolumba. Sportretował także swojego przyjaciela Francisca Goyę, który w 1815 roku namalował jego olejny portret[2], obecnie w zbiorach Muzeum Sztuk Pięknych w Walencji[3].

W 1839 roku zdobył złoty medal na międzynarodowej wystawie w Paryżu za rycinę będącą reprodukcją obrazu Murilla pt. Las aguas de Moisés. Oryginał znajdował się w Hospital de la Caridad w Sewilli. Praca nad ryciną zajęła mu w sumie 12 lat; wyczerpała go fizycznie i psychicznie[2].

Otrzymał Order Karola III, był dyrektorem Calcografía Nacional, honorowym dyrektorem Akademii San Carlos, członkiem Akademii św. Ferdynanda oraz współpracował z Akademią w Paryżu[2].

Przypisy

  1. Antonio Gallego Gallego: Historia del Grabado en España. Madryt: Ediciones Cátedra, 1979. ISBN 84-3760-209-2. OCLC 6878059. (hiszp.)
  2. a b c d e f Fernanda Zabala Rodríguez-Fornos: 125 valencianos en la historia. Walencja: Carena, 2003, s. 91-92. ISBN 84-8739-864-2. OCLC 433029508. (hiszp.)
  3. Ricardo Centellas: Retrato de Rafael Esteve Vilella (hiszp.). [dostęp 2013-01-30].

Media użyte na tej stronie

ESP Charles III Order GC.svg
Autor: Heralder (Crown by Miguillen, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ribbon bar of the Order of Charles III, Grand Cross.
Las aguas de Moises Rafael Esteve Vilella after Murillo.jpg
Las aguas de Moises - un grabado de Rafael Esteve Vilella siendo replica de una obra homónima de Murillo, siglo XIX